Rubriky

5 nejdůležitějších rad pro cesty do zahraničí

Začíná letní sezona plná cestování a nevšedních zážitků. Přečtěte si pár tipů, co byste měli vědět, než nasednete do auta nebo do letadla a vyrazíte na cesty.

1) Doklady

Přestože je toto téma poměrně časté, stále ještě není úplně zřejmé, kdy si vzít pas sebou, a kdy jej můžete bez obav nechat doma. Pokud jde o cesty do zahraničí na území EU by vám měl stačit občanský průkaz. Ovšem pozor, cestujete-li s dítětem mladším 15 let. V tomto případě musí mít u sebe vždy platný cestovní pas nebo vlastní „občanku“, abyste prokázali jeho totožnost. Pokud máte namířeno mimo hranice Evropské unie, vyplatí se prověřit svůj cestovní pas, zda splňuje všechny náležitosti. Některé země mají přísné bezpečnostní kontroly, a proto například odmítají akceptovat pasy, kterým končí lhůta za kratší dobu, než je 6 měsíců. Samotnou kapitolou jsou také razítka z bývalých cest, kde hrozí nepříjemné výslechy na letišti, zdlouhavé vysvětlování předchozích pobytů a podobně. Každá země má svoje pravidla, rozhodně se nevyplatí je podceňovat, nespoléhejte se, že se na letišti domluvíte.

2) Cestovní pojištění

Stojí pár korun, většinou je vyřízené za několik minut, a přesto dělá spoustě lidí potíže jej včas obstarat. Stejně jako v Čechách, ani v zahraničí nikdy nevíte, kdy vás potká vážnější úraz nebo zdravotní problémy. „Platné cestovní pojištění je pro zahraniční cesty nezbytností. Zatímco v tuzemsku jsou lékařské výkony hrazeny ze zdravotního pojištění, v zahraničí zaplatí nepojištěný člověk i za banální lékařský úkon velké peníze, nemluvě o komplikovaných úrazech nebo operacích spojených s pobytem v nemocnici či převozem do vlasti,“ říká Aleš Žárský z online rádce pojištění DOK. Nejčastějším důvodem, proč lidé odkládají vyřízení pojištění, není cena, ale nepřehlednost v nabídkách. Každá pojišťovna má různé cenové rozpětí, nabídku položek a různých výluk, pro které vás nepojistí. Než se dostanete do deprese z množství variant, které musíte pročíst, vyzkoušejte srovnávače nebo chytré online rádce spojené s pojišťovacími konzultanty, kteří vám doporučí pojištění přesně pro vás.

3) Telefon

V dnešní době si už ani neumíme představit vyjít z domu bez mobilního telefonu. Při volání mimo české hranice se ovšem výrazně mění pravidla, kolik vás volání, SMS a data stojí. Zatímco ze zemí EU voláte za stejné ceny jako doma, teprve v polovině května 2019 se snížila cena hovorů do zahraničí, která do té doby výrazně převyšovala běžnou sazbu. Chcete-li předejít obrovskému účtu za telefon, nejjednodušší variantou je pořídit si předplacenou kartu, kde máte částku utracenou za každý hovor stále pod kontrolou. Nejvíce se vám vyplatí virtuální operátor SAZKAmobil, který má nejlepší ceny mobilních služeb, a bude se líbit i vašim blízkým, pokud se s vámi budou chtít spojit z Čech právě kvůli výhodným cenám volání do zahraničí, které jsou dokonce o čtvrtinu levnější než u ostatních mobilních operátorů. „Naši zákazníci dokonce volají do sousedních zemí za stejnou cenu jako doma t.j. 2,50 Kč. Kdo potřebuje volat častěji a ještě levněji, může si na předplacené kartě aktivovat balíček Moje země a volat do sousedních zemí jen za 1,80 Kč,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobilu a Finančních služeb SAZKY.

4) Peníze

Vydělat si dost peněz na cestu nestačí. Pro spokojené cestování potřebujete mít u sebe také správnou měnu a v tom je někdy háček. Určitě se informujte ve své bance, zda máte platební kartu nastavenou pro výběry a platby v zahraničí. Dále je určitě dobré zjistit předem, zda má vaše banka v zemi pobočky, na které se můžete v případě nouze obrátit, jestli se dovoláte na infolinku, popřípadě nastavení vašeho internetového bankovnictví. Raději ale nespoléhejte jen na kreditní kartu a pro všechny případy u sebe vždy noste alespoň pár drobných v hotovosti a nějaká eura do letadla. Stejně jako v Čechách i v zahraničí se může stát, že platební terminál bude mít poruchu, veřejná doprava neakceptuje karty, v letadle se nepodaří platit kartou a podobně.

5) Průvodce

Určitě není nutné před odjezdem do ciziny číst cestopisy a romány o destinaci, kam se chystáte, ale alespoň základní povědomí byste přece jenom mít měli. Správný průvodce vám pomůže rozeznat základní symboly a písmena, které například v arabštině nedávají pro Evropany úplně smysl. Důležité je také připravit se na odlišné náboženství a zvyky. Většina turistických destinací je otevřena různým kulturám, ale může se stát, že se na svých cestách dostanete do části země, kde vládnou tradice a vy nebudete mít vhodné oblečení a stanete se pro místní obyvatele rušivým elementem, což není příjemné ani jedné straně. Raději se dobře připravte, abyste si svou dovolenou skutečně užili.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “5 nejdůležitějších rad pro cesty do zahraničí”

Napsat komentář