Rubriky

Barborka prozradí, jestli se příští rok vdáte

Chcete vědět, jestli budete mít příští rok svatbu? Tak vyrazte 4. prosince s prvními slunečními paprsky na barborky, tedy na větvičky třešní nebo višní. Pokud vám do Vánoc ve váze rozkvetou, můžete si chystat výbavu. Tak pravý starý lidový, respektive pohanský zvyk.

Ačkoli dnes vnímáme barborky hlavně jako vánoční dekoraci, pro naše předky měly symbolický význam. Dokonce podle nich hádali, co se stane příští rok – rozmlouvání se stromy a keři patřilo k pohanským zvyků. Ne náhodou se větvičky trhaly tak, aby rozkvetly v období zimního slunovratu a připomněly, že po zimě zase přijde jaro. Pro křesťany zase rozkvetlé třešňové nebo jabloňové větvičky symbolizují čistotu panenky Marie i příchod nového světla – Ježíše Krista. Když se obě tradice spojí, vyjde nám, že rozkvetlé barborky připomínají naději, obrození, čistotu a světlo.

K barborkám patří samozřejmě i legenda. Otec svaté Barbory byl krutý pohanský obchodník. Svoji dceru nechal popravit, protože se nezřekla křesťanské víry. Nešťastnice prý cestou na popraviště vzala do ruky větvičku, která uprostřed zimy vykvetla.

Jak to udělat, aby barborka opravdu vykvetla v pravý čas:

Pro barborky se vydejte nejlépe 4. prosince, plus minus den nebo dva. Větvičky seřízněte ostrým a čistým nožem (nestříhejte nůžkami). Postavte vázu s barborkami na místo, kde budou mít dost světla a teplo. Vodu můžete po pár dnech vyměnit. Dobré je osvěžovat větvičky rozprašovačem, vysušený vzduch jim totiž nesvědčí, poupátka by mohla zaschnout. Když se pro barborky vydáte se zpožděním, ponořte větvičku na deset minut do vlažné lázně a až poté ji naaranžujte do vázy. Aby vykvetla, potřebuje totiž určitý čas a teplotu a tímto trikem byste mohli zpoždění dohnat. Vykvetení uspíšíte také v blízkosti topení. Naopak rozkvetení pozdržíte na chladném místě.

Rozkvetlá barborka je jednou z nejkrásnějších ozdob vánočního stolu. Jemné narůžovělé květy třešně nebo jabloně, sněhobílé kvítky višně nebo žluté květy zlatého deště (zlatice) působí romanticky a svěže. Nádherně vypadají v kombinaci se zeleným chvojím.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Barborka prozradí, jestli se příští rok vdáte”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *