Rubriky

Cesta za udržitelným šatníkem

Také si při pohledu do skříně plné oblečení říkáte, že stejně nemáte co na sebe? Dejte stopku neuváženým nákupům takzvané rychlé módy a začněte nad skladbou šatstva více přemýšlet. Vydejte se na cestu udržitelnosti a vybudujte si nadčasový trendy šatník, který vás neomrzí ani za několik let. Vybírejte z aktuálních kolekcí značek Cellbes, Deichmann a F&F.

O udržitelné módě jste už určitě slyšeli. Přístup, který se ostře staví proti rychlému módnímu průmyslu a jeho negativním dopadům na přírodu a společnost, se dostává stále víc do povědomí široké veřejnosti. Souhlasíte s ním také? Nikdy není pozdě začít žít udržitelněji. Podnikněte první krůčky, které vás dovedou k ekologičtějšímu způsobu života. A platí to i v oblasti módy.

Zaměřte svou pozornost na „slowfashion“, která ulevuje nejen přírodě, ale také člověku. Nakupováním udržitelných kousků vyjadřujete také svůj nesouhlas s často až nelidskými podmínkami, ve kterých musí lidé ve velkých továrnách pracovat. Odměnou vám bude skvělý pocit, že jste udělali něco dobrého pro společnost i budoucnost naší planety, ale také kvalitní nadčasový a univerzální šatník, který vám vydrží několik sezon.

Do jakých obchodů byste se měli vydat při nejbližším nákupu? Kromě lokálních českých značek zařazují udržitelnou módu do své nabídky i známé světové značky. Není proto vůbec překvapivé, že najdete stylovou udržitelnou kolekci i ve svém oblíbeném zahraničním řetězci.

Vybírejte oblečení z přírodních a rozložitelných materiálů, například z bio bavlny, lnu, konopí či vlny. Módním kouskům, které obsahují umělé látky (polyester, nylon či silon) se snažte vyhnout. Jejich výroba je energeticky náročná, mnohé tyto materiály se vyrábějí z ropy a v přírodě se samy snadno nerozloží. Některé značky tak přistupují k „upcyclingu“, kdy pro výrobu dalšího oblečení používají recyklované či zbytkové materiály.

Nejjistější je samozřejmě nakupovat udržitelné oblečení označené celosvětově uznávanou certifikaci. K těm nejznámějším patří například Fair Trade či GOTS (Global Organic Textile Standard). Při výběru oblečení s těmito certifikáty budete mít jistotu, že splňují sociální a ekologické standardy od organického pěstování, přes barvení látek, výrobu oblečení až po balení. Mimo jiné klade certifikace GOTS požadavky i na obsah chemikálií, spotřebu vody a čištění odpadních vod, pracovní podmínky ve výrobních závodech a dohledatelnost. Certifikované výrobky lze vysledovat až na farmu, kde se pěstují rostliny pro samotná vlákna. Certifikát GOTS získaly i některé modely od značky Cellbes. Označení výrobků licenčním číslem vám umožňuje snadnou kontrolu certifikace v digitální databázi GOTS.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Cesta za udržitelným šatníkem”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *