Rubriky

Díky skvělému sexu ušetříte peníze

Inflace, dozvuky pandemie, energetická drahota. Mnoho lidí se v současnosti potýká s finančními těžkostmi, a tak se snaží šetřit, kde se dá. Finanční úsporu nám nepřímo mohou přinést i činnosti, do nichž bychom to na první pohled neřekli. Jak a proč vám pomůže šetřit třeba kvalitnější spánek, chůze nebo skvělý sex?

Celosvětová situace posledních několika let se negativně podepisuje na stavu tuzemské ekonomiky, a tím pádem i na stavu našich peněženek. Šetrné nakládání s financemi, šetření a úspory – pojmy, které tak slýcháme čím dál častěji a hlasitěji. Nakupovat jen to, co opravdu potřebujeme, vařit si vlastní jídla, sledovat prodejní akce a využívat slevové kupony, méně topit, dát si sprchu místo koupele, kupovat oblečení z druhé ruky. To jsou jedny z častých a běžných doporučení, jak šetřit s penězi. Podívejte se s námi i na ty méně tradiční.

Dopřejte si více sexu

Vědci zjistili, že lidé, kteří si pravidelně dopřávají sex, mají nižší krevní tlak a jsou méně ve stresu. Právě stres je přitom příčinou mnoha nezdravých a potenciálně drahých zlozvyků, například přejídání se nebo impulzivního nakupování. Pravidelný sex pozitivně působí i na zdraví: podle studie odborníků z Wilks University mají lidé, kteří se oddávají milostným radovánkám dvakrát týdně, vyšší hladinu imunoglobulinu A. Jsou tak odolnější vůči nemocem, což znamená menší útraty za léky, návštěvy lékaře, menší absenci v práci a tak dále. Skvělým sexem můžete ušetřit i za kosmetiku. Zlepšuje totiž cirkulaci krve a zvyšuje okysličení kůže, takže pokožce dodává jak porci zdraví, tak i svěží vzhled. Vyrovnáním hormonů může dokonce milování přispívat k zmírnění akné.

V neposlední řadě je větší dávka dobrého sexu prospěšná také pro celý partnerský vztah. „Opět zde pracují hormony, především oxytocin, tedy hormon lásky. Ten pomáhá prohlubovat vztah k partnerovi a vyživuje láskyplné partnerské pouto,“ popisuje Veronika Kubíčková, sex expertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Když partnerství neklape, narůstá napětí a stres a s nimi i řada negativních návyků, které se nejspíše podepíšou na vašem rozpočtu. A samozřejmě stoupá riziko rozchodu či rozvodu, který finanční stabilitě rozhodně nepřidá.

Zlepšete svůj spánek

Nedostatek spánku nebo jeho špatná kvalita má na lidský organismus i psychiku řadu negativních účinků. A může se podepsat i na stavu naší peněženky, a to rozhodně i nejen co do nákladů na několik každodenních káv s sebou nebo energetických nápojů. Horší spánek rovná se horší zdravotní stav, což znamená útraty za léky a lékařskou péči. Nevyspalým lidem se rovněž nedostává energie, aby například každý den navařili, občas si doma něco opravili či si na zahrádce nebo i za oknem vypěstovali vlastní zeleninu a bylinky. Jednoduše nemají energii na ony základní úsporné kroky. Nehledě na to, že nedostatek spánku snižuje kognitivní a rozhodovací funkce mozku, takže nevyspalí lidé mohou snáze činit i finančně nevýhodná rozhodnutí. Vyplatí se tedy naučit se správné spánkové hygieně.

„Mimo jiné se v tomto ohledu opět můžete spolehnout i na pomocníka v podobě kvalitního sexu. Ten totiž kromě jiných hormonů vyplavuje také prolaktin, který podporuje REM fázi spánku. Ta je pro náš mozek nejvíce regenerační. A také bylo zjištěno, že lidé s lepším spánkem mají více chuti na milování, takže je to vlastně začarovaný kruh, ovšem v tomto případě rozhodně pozitivní,“ říká sex expertka Veronika Kubíčková.

Více choďte

Tento tip jistě znáte z doporučení pro zdravý život, patří však i mezi dobrá úsporná opatření. Chození je výborná „fitness“ aktivita, takže pokud vás osloví, rozhodně ušetříte za vstupy do fitka, kurzy aerobiku, ale třeba i fyzioterapeuta. Samozřejmě si zlepšíte celkový zdravotní stav a kondici, takže lze očekávat menší medicínské výdaje. Zvyknete-li si chodit i do práce nebo na nákupy, ušetříte za výdaje spojené s dopravou: za lístky na městskou hromadnou dopravu, za benzín či naftu, parkovné a nejspíš i za opravy a údržbu auta, bude totiž mít méně najeto. A když je řeč o nákupech, na těch díky chůzi ušetříte také – nebude vás to svádět kupovat zbytečnosti, protože toho neunesete zdaleka tolik, kolik uveze kufr vašeho vozu.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Díky skvělému sexu ušetříte peníze”

Napsat komentář