Rubriky

Jak napravit trávení po Vánocích?

Vánoce, pro mnoho lidí období strávené s blízkými a rodinou, ale také plné dobrého jídla a popíjení. I když bramborový salát a smažený řízek patří mezi tradiční vánoční pokrmy a málokdo nad nimi ohrne nos, je dobré mít na paměti, že nám mohou pěkně zamávat se žaludkem. Vrhněte se proto do povánočního úklidu v jídelníčku!

Vánoce bez sváteční hostiny by snad ani nebyly Vánoce. Ať už podáváme bramborový salát, smažené řízky a kapra, nebo vinnou klobásu, naše zažívání dostává touto tučnou náloží pořádně zabrat. I takový bramborový salát, který se tváří na první pohled nevinně – obsahuje přece hlavně zeleninu, se při spojení s majonézou stává pořádnou kalorickou bombou. A je to v pořádku. Není důvod si tyto pochutiny odpírat (samozřejmě pokud nám nepřivolávají žlučníkový záchvat), ale je vhodné myslet přitom na to, že se jedná o jednorázovou záležitost. Proto po vánočním hodování dopřejme svému zažívání oddech a restart.

Že je dodržování pitného režimu důležité, slýcháme téměř na každém kroku. A nejsou to plané řeči. Dostatečný příjem tekutin, hlavně v podobě čisté nebo minerální vody, dokáže s naším tělem udělat hotové zázraky. Vhodné je také servírovat na svůj talíř více zeleniny, a to ideálně v čerstvé nebo dušené variantě. Pokud chceme podpořit správnou funkci našeho zažívacího traktu, můžeme sáhnout po probiotikách nebo laktobacilech. Ty nám pomohou v uchování mikrobiální rovnováhy ve střevech a zároveň mají pozitivní vliv na naši imunitu.

V případě, že do svého jídelníčku zařadíme lehčí potraviny a neopomineme dostatečný příjem proteinů a vlákniny, ucítíme příjemné změny v podobě vyrovnaného trávení, zbavíme se nafouklého břicha a celkově bude náš start v novém roce energičtější.

„Pestrá a vyvážená strava je pro naše celkové zdraví nesmírně důležitá. Nemá smysl se o Vánocích trápit úvahami nad tím, co můžeme a nemůžeme sníst, lepší je si dopřát vše s mírou (samozřejmě také úměrně našemu zdravotnímu stavu) a po tomto období hodování se zaměřit na lehčí jídelníček, který by měl představovat naše stravování po valnou většinu roku. V případě, že nejsme schopni našemu tělu zabezpečit dostatečný příjem vitaminů a minerálů z běžné stravy, je vhodné sáhnout po kvalitních doplňcích stravy,“ upřesňuje Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak napravit trávení po Vánocích?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *