Rubriky

Jak ošetřit výrobky z ovčí vlny po zimě?

Chladné dny nás pomalu opouštějí a je na čase odložit vlněné deky, přikrývky, svetry a další vlněné výrobky. Aby nám zase za rok dobře sloužily a my si mohli s radostí užívat jejich měkkost a hřejivost, musíme je vhodně ošetřit a také správně uložit.

 Vlněné deky stačí prát jen jednou za rok

Pokud se chystáme prát vlněnou deku doma, připravíme si vhodný prací prostředek. Nejvhodnější je s lanolinem, ten vlnu nejenom vyčistí, ale i vhodně ošetří. Deku můžeme vyčistit ručně, stačí k tomu voda o maximální teplotě 30 °C s pracím prostředkem. Pokud budeme deku prát v teplejší vodě anebo ji dokonce vystavíme dlouhému nešetrnému praní v pračce, můžeme ji i znehodnotit. Vlákna by zplstnatěla a srazila se, taková deka by už nebyla pěkná, ani příjemná. „Ruční praní u dek spíše nedoporučujeme. Důvod je prostý. Ve chvíli, kdy deka pohltí veškerou vodu, je téměř nemožné takto zatíženou deku vůbec z vany vytáhnout. Nejlepší způsob je deku zanést do čistírny, kde mají s tímto materiálem zkušenosti a deku suchým procesem čištění dokonale vyčistí,“ radí Martin Bernátek z Ovečkárny.

Vlna má jedinečnou vlastnost, je samočistící, tudíž deky stačí pravidelně větrat a prát jen jednou do roka. Pokud merino deky přes léto vůbec nepoužíváme, můžeme je uschovat do igelitového pytle. Vhodné je pytel zalepit páskou, abychom zabránili vniknutí molů. Proti molům pomáhá k dece přiložit i vonný levandulový pytlík, který ji navíc příjemně provoní. Pokud se občas do ní zachumláte, stačí deky a přikrývky hezky srovnat a uložit na větratelné místo a ovonět levandulí.

Vlněné přikrývky vyvětrejte

Mnoho lidí je přesvědčeno, že přikrývky je nutné prát pravidelně a na co nejvyšší teplotu v pračce, aby došlo k odstranění roztočů. To ale neplatí u vlněných přikrývek. „U nás v Ovečkárně nabízíme klasické prošívané přikrývky s výplní z ovčí vlny merino. Díky tomuto materiálu, který je antibakteriální a téměř samočistící, stačí jen přikrývky pravidelně větrat na čerstvém vzduchu,“ doporučuje Martin Bernátek z Ovečkárny. Přes léto můžeme zimní přikrývky uschovat do jednoduchých igelitových povlaků či pytlů, aby byly i po vytažení stále jako nové.

Merino svetry sušíme zásadně na vodorovné ploše

Vlněné merino svetry, plédy a další teplé vlněné svršky po zimě rádi odložíme, ale než je společně s dalšími zimními věcmi uložíme, musíme je ošetřit. Zimní merino svetry můžeme prát v ruce, ale i v pračce na šetrný program vhodný na vlněné výrobky. Důležité je nepřekročit teplotu 30 °C. Tak jako u předchozích vlněných výrobků, tak i u svetrů je nejvhodnější použít prací prostředek vyvinutý speciálně pro údržbu merino vlny. Prací prostředek s lanolinem pomáhá vlněným svetrům navrátit původní tvaru, hloubkově ošetří všechny vlákna, tím zajistí jejich delší životnost a v neposlední řadě skvěle čistí a nádherně voní.

U vlněných svetrů je důležité i správné sušení. Ideální formou sušení je svetr rozložit na vodorovnou plochu. Na sušák dáme ručník a na něj pečlivě rozložíme svetr, tím zabráníme deformaci a vytahání. Nikdy nedáváme svetr do sušičky, nedopadlo by to dobře. A nikdy nesušíme vlněné svetry přímo na topení. I u sušení platí, že vlněný materiál nesmí přijít do kontaktu s teplotou vyšší než 30 °C. Usušený vlněný svetr složíme a můžeme vložit na větratelné místo nebo do uzavíratelného igelitového pytle s pytlíkem sušené levandule. Až ho na podzim opět vytáhneme, bude opět jako nový a krásně provoněný.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak ošetřit výrobky z ovčí vlny po zimě?”

Napsat komentář