Rubriky

Kniha o slovech a tajích češtiny

V on-line nakladatelství Pointa vyšla nedávno knížka Jakuba Marka Podzemí slov, v níž čtenáři prostřednictvím krátkých kapitol nahlédnou pod povrch jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně. Objeví taje denně používaných slov a možná v tom všem najdou i paralely s životem jako takovým.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? Kniha by mohla zaujmout čtenáře, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Knihu Podzemí slov i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

O čem v knize píše?

„Jak už vyplývá z názvu, prostě o slovech a češtině. My lidé totiž obvykle svojí rodnou řečí komunikujeme zcela přirozeně, s lehkostí a bez větších potíží. Málokdy se už ale pozastavujeme nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak, a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. A právě o nich je řeč v Podzemí slov. V knížce zkrátka dostanete možnost prozkoumat, co se skrývá pod povrchem jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně,“ říká autor Jakub Marek.

Proč knihu napsal?

„O svou mateřštinu se zajímám celý život – nejdříve jen tak laicky, později i profesně. A od chvíle, kdy jsem se naučil první písmenka, taky rád píšu. Už hezkých pár let mě tu a tam někdo požádá, abych pro jeho časopis, blog nebo třeba samizdatový sborník napsal nějaké pojednání o slovech či jazyce. Podobné výzvy vždycky rád přijmu, a protože se snad tyto mé články hrstce lidí i líbí, rozhodl jsem se, že v jejich duchu připravím skutečnou tištěnou knihu. Věřím, že i ta si najde své čtenáře, které potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací,“ vysvětluje.

Pro koho je kniha určena?

Kniha by mohla zaujmout čtenáře, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Co se týče věku, mohlo by jít o lidi od studentů (SŠ a VŠ) až po seniory. Kniha by se dala zařadit mezi populárně-naučné publikace. Není tedy vysloveně odborná (nejde o jazykovědné studie na vědecké úrovni), ale mnohé nové informace by měla přinést i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici (učitelům češtiny, novinářům, copywriterům…). Snad zaujme i vás.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Kniha o slovech a tajích češtiny”

Napsat komentář