Rubriky

Lékař zdravého rozumu

Uznávaný lékař a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v otevřeném rozhovoru sdílí své názory a postřehy z profesního i osobního života. Jaká byla jeho cesta k medicíně? Jak se řídí odborný ústav, lékařská fakulta a celá Univerzita Karlova? Jaký je Tomáš Zima v soukromí? Co všechno má rád a co ho štve? Na tyto a mnohé další zajímavé otázky odpovídá poutavá kniha Tomáš Zima: Lékař zdravého rozumu, ve které s Tomášem Zimou rozmlouvá Jan Januš.

 

Někdo zná Tomáše Zimu jako lékaře, další si jej vybaví coby děkana 1. lékařské fakulty UK, snad nejznámější je jako nedávno úřadující rektor Univerzity Karlovy; rád se ale věnuje také činnostem jako je vaření či golf. Kniha z nakladatelství Galén Tomáš Zima: Lékař zdravého rozumu se dotýká všech zmíněných oblastí. Nemá ambici být bilančním pomníkem a vznikala téměř „v poklusu“; Tomáš Zima je totiž v pětapadesáti letech stále v pohybu, připraven i nadále ovlivňovat a glosovat dění nejen ve svém oboru, v medicíně, ale i ve společnosti, všude kolem nás, a posunovat věci efektivně kupředu.

„Tomáš Zima je zajímavý muž, kterého není jednoduché popsat. První slovo, které mne v souvislosti s ním napadá, je energie. Já sám nemám pocit, že bych se životem zrovna proflákal, ale jeho nasazení, se kterým se vrhá do všeho, co dělá, je dech beroucí. Nikdy se nezastaví a překážky a svízele, které by jiného odradily nebo otrávily, jemu jen dodají energii a přidají na bojovnosti. V krizi nepanikaří, ale srší dobrou náladou; dokonce ho podezřívám, že si ty průšvihy užívá. Má mimořádnou paměť a smysl pro detail (pro jeho podřízené a spolupracovníky až zničující) a vždycky hledá cesty, jak dosáhnout cíle,“ konstatuje na stránkách knihy respektovaný biochemik, profesor Jan Konvalinka. A svůj pohled na Tomáše Zimu přidávají také další osobnosti – jeho učitelé, kolegové, rodina a přátelé.

Jan Januš – Tomáš Zima: Lékař zdravého rozumu, 377 stran, doporučená cena 300 Kč, vydalo nakladatelství Galén.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Lékař zdravého rozumu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *