Rubriky

Na jaké potraviny si dát v létě pozor

V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem v důsledku vysokých teplot, které podporují množení mikroorganismů. Z tohoto důvodu musíme dbát na to, aby to, co jíme nebo pijeme, bylo bezpečné. Přinášíme několik tipů, jak uchovat potraviny v bezpečí a čerstvé před letními vedry. Jak potraviny správně uchovat a na co dát pozor při jejich přípravě?

Poradí ti nejpovolanější! Shoppeři Everli se starají o výběr a nákup těch nejlepších produktů pro své zákazníky. Při jejich doručování dbají na pečlivé a bezpečné doručení tak, aby nákup nepoškodili, neporušili obal produktů a byla dodržena i vhodná teplota pro přepravu. Jako vše, i na první pohled jednoduché ukládání a uchování potravin, má svá pravidla. Vhodným uložením předejdete nejen možným zdravotním potížím, ale především i plýtvání.

Základ je správná TEPLOTA

Teplota je rozhodně hlavním parametrem, pokud jde o bezpečnost potravin, protože podmiňuje enzymatické reakce a rozvoj mikroorganismů, a to jak těch, které mají nepříznivé účinky na lidské zdraví (patogeny), tak těch, které mají nepříznivé účinky na organoleptické vlastnosti potravin (kažení). Teplota ovlivňuje většinu chemických reakcí, které vedou ke ztrátě kvality. Chlazení a mražení zpomaluje oxidaci tukových látek, ale také růst bakterií.

Salmonela, jeden z nejčastějších typů otravy z potravin

Bakterie rodu Salmonela se nachází ve střevním traktu zvířat a do vnějšího prostředí se dostávají výkaly. Člověk se salmonelou může nakazit potravinami, které byly kontaminovány při jejich zpracování či přípravě. Potraviny/suroviny mohou být kontaminovány přímo od nemocného zvířete nebo až při jejich nevhodném zpracování. První příznaky se projeví většinou do 6 až 24 hodin, obvykle v podobě žaludečních křečí a průjmu, který trvá čtyři až sedm dní. Obvykle vede k celkové dehydrataci organismu. U některých lidí může být průběh závažnější. Nejúčinnější způsob, jak množení bakterií zamezit je tepelná úprava surovin. Jako účinná teplota se obecně uvádí alespoň 75 °C po dobu pěti minut.

Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků infekce salmonelou, kontaktujte svého lékaře:

–         Průjem a horečka nad 38 °C

–         Známky dehydratace

–         Krvavá stolice

–         Průjem, který trvá 3 nebo více dní bez zlepšení

–         Dlouhodobé zvracení, při kterém nemůžete udržet tekutiny

Čistota je klíčová

Nezáleží na tom, jestli jíte uvnitř nebo venku, bezpečnost potravin začíná v kuchyni. Dbejte na čistotu kuchyňských povrchů a spotřebičů a před manipulací s potravinami si vždy umyjte ruce. Měli byste také myslet na mytí všech produktů a na to, aby například syrové mořské plody, maso a drůbež byly odděleny od ostatních potravin. Takové syrové maso by samozřejmě mělo být před podáváním důkladně tepelně zpracováno.

Oddělujte přípravu syrových a vařených potravin

„Vejce, syrové maso, ovoce, zeleninu a další syrové potraviny uchovávejte při nákupu potravin, přípravě jídla nebo i při skladování odděleně, abyste zabránili kontaminaci. Při přípravě syrových a vařených potravin byste měli používat oddělená prkénka. Kuchyňské povrchy, desky a další kuchyňské náčiní je třeba rovněž čistit a dezinfikovat. Syrové potraviny jsou nositeli bakterií, které mohou kontaminovat vařené potraviny, a ty mohou být při požití bez dalšího vaření škodlivé,“ upozorňuje Oliver Fecko za shoppery Everli, www.everli.cz.

Jídlo řádně a důkladně uvařte, abyste zničili bakterie, které mohou způsobit onemocnění. Pokud si nejste jisti, zda je jídlo dostatečně uvařené, rozřízněte ho uprostřed a zkontrolujte.

Skladování potravin

Obecně platí, že místo pro skladování potravin by mělo být vzdušné, větratelné, suché, ale přitom v chladu. Ve skříňce kuchyňské linky jsou nejčastěji uchovány potraviny jako káva, čaj, cereálie, mouka, cukr či koření. Jsou to potraviny, kterým stačí být především v suchu. K praktickému uložení a pro lepší organizaci i uchování potravin, můžete nakoupit nejrůznější dózy či sáčky s uzavíráním na zip. Zabráníte tak nepříjemnému míchání pachů.

Chléb vždy uchovávejte mimo sáček z obchodu. Patří do chlebníku. Nebojte se ho zabalit pouze do kuchyňské utěrky. Je to daleko lepší způsob než v sáčku, který je neprodyšný a způsobí zplesnivění. Rohlíky ovšem v sáčku zůstat mohou, v utěrce by brzy ztvrdly.

Řešení většiny problémů: LEDNIČKA

Jedním z nejběžnějších a nejvděčnějších způsobů je uchování potravin v chladu. Teplota v lednici by se měla pohybovat kolem 5 °C a v mrazničce kolem -18 °C. Dnešní lednice ale umí s teplotou pracovat více, a tak se teploty v horní části mohou lišit od spodní, i od boxu ve dveřích.

Do horních polic, kde je nejmenší vlhko, ukládejte potraviny, jako jsou vajíčka, zbytky uvařených pokrmů, dezerty a produkty, na kterých je označení vyloženě vybízející k uchování v chladu. Výše je zároveň vyšší teplota, která pomáhá optimálně k uchování takovýchto potravin. Do nižších polic s nižší teplotou ukládejte čerstvé maso. Nízká teplota je velmi důležitá! Zabrání se tak množení a míchání organismů z mléčných a masných produktů. Níže už bývají boxy na ovoce a zeleninu. Ovoce a zeleninu vždy skladujte odděleně, kvůli přenosu pachů a plísní.

Nejteplejším místem jsou dveře ledničky. Určitě si všichni dobře vzpomenou na neustále napomínání rodičů, proč tak dlouho koukáte do ledničky a ať ji už zavřete. Proto tam ukládejte spíše nápoje či různá dochucovadla, které vyžadují pouze mírné chlazení.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Na jaké potraviny si dát v létě pozor”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *