Nové možnosti v léčbě lupénky
S rychlým vývojem medicíny se otevírají nové možnosti i pacientům, kteří nad svým zdravím dávno zlomili hůl. Patří mezi ně lidé trpící lupénkou neboli psoriázou. Toto zánětlivé onemocnění kůže se může objevit v podstatě kdykoli a dnes trápí v Česku asi 200 až 300 tisíc lidí. Lupénku zcela vyléčit nelze, ale pomocí nových metod je možné příznaky dlouhodobě potlačit nebo alespoň významnou měrou snížit jejich závažnost. S moderní léčbou je možné úplné potlačení kožních projevů nebo snížení hodnoty indexu PASI, kterým dermatologové hodnotí závažnost kožních projevů lupénky, o 90 % a více. Takový výsledek léčby je obvykle spojený s významným zlepšením kvality života. To už je pádný důvod zeptat se lékaře, jestli není čas na změnu léčby.
Bohužel pacienti v Česku bývají velmi pasivní a ti s lupénkou nejsou výjimkou. „Přestože pacient může mít pocit, že už vyzkoušel všechno, není to důvod boj vzdávat. Důležité je se svým lékařem spolupracovat, být otevřený možnostem dnešní léčby a nespokojit se s průměrným výsledkem. Medicína jde totiž dopředu neskutečně rychle,“ říká přednosta Kliniky chorob kožních a pohlavních FN Olomouc, as., MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
Skvrny na těle i na duši
Příčiny lupénky nejsou zcela známy, ale existují důkazy o dědičnosti předpokladů k tomuto onemocnění, jehož projevy jsou způsobeny nepřiměřenou aktivitou vlastního imunitního systému pacienta. Většina nemocných, asi 80 %, trpí formou ložiskové lupénky (psoriasis vulgaris). Tento typ lupénky způsobuje červené skvrny, často pokryté vrstvou bílých šupin, a doprovází ho také bolest a svědění kůže.
Lupénka není zcela vyléčitelná a nemocného provází v různé intenzitě obvykle po zbytek života. Bolestivé a viditelné skvrny na kůži přitom nemusí být v důsledku tím nejhorším. Představuje také velkou psychickou zátěž. Pacienti s lupénkou prokazatelně častěji trpí depresemi a dalšími psychiatrickými obtížemi. Výskyt ložisek na nejvíce viditelných místech, tedy na obličeji a na rukou, u pacientů vyvolává stud, úzkost a vede k nedobrovolné sociální izolaci.
Pacienti s lupénkou udávají, že pociťují hněv nebo bezmoc, a přiznávají častější úvahy o sebevraždě než jiní pacienti. Až 91 % pacientů v České republice trpí v této souvislosti diskriminací nebo ponižováním, jak vyplývá z průzkumu agentury GfK. Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Takřka polovina nemocných cítí, že psoriáza negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy. Z této části 37 % zažilo rozchod s partnerem kvůli nemoci, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům.
Naděje na změnu
V tuto chvíli existuje množství různých způsobů léčby lupénky. Můžeme je rozdělit do dvou hlavních kategorií: lokální léčba ložisek, která se aplikuje přímo na kůži a zahrnuje různé krémy a masti, a systémová léčba, podávaná ve formě tablet nebo injekcí či infuzí, která působí v celém organismu. Mezi možnosti léčby patří také fototerapie, která využívá ultrafialové záření. „Mezi systémové formy léčby patří i nejmodernější – biologická léčba, která cíleně zasahuje do mechanismu vzniku zánětu. Podává se ve formě infuzí nebo podkožních injekcí. Biologická léčba může být efektivním řešením pro pacienty s těžkou psoriázou, u nichž nebyly účinné alespoň dvě předchozí metody tzv. konvenční systémové léčby,“ dodává MUDr. Martin Tichý, Ph.D. „Je důležité, aby pacienti nebyli pasivní, neztráceli naději a šli léčbě lupénky naproti.“
Nepřestávejte se svého lékaře ptát na nové způsoby léčby a nespokojte se s polovičním výsledkem. Buďte konečně ve své kůži. Více informací na www.cistakuze.cz.
0 Komentáře “Nové možnosti v léčbě lupénky”