Podzimní strava pro dobrou náladu
S přechodem léta do podzimu, kdy se začne pozvolna prodlužovat noc a rána jsou chladná, zpomaluje se přirozeně i naše fungování. Abychom udrželi výkonnost a podzim si užili bez únavy a v dobré náladě, můžeme si pomoci vhodným jídelníčkem, který bude respektovat i sezonnost potravin.
Zapomeňte na saláty, teplá jídla zahřejí
Základem pro udržení výkonnosti v podzimním období je pravidelný spánkový režim okolo 7 hodin denně. Organismus skvěle nastartují potraviny ostré chuti jako je zázvor nebo chilli, které se skvěle hodí do tepelně upravených, pečených i dušených jídel, vhodných právě v tomto období. Teplá jídla jsou pro tělo lépe stravitelná a pomáhají organismu rychleji se zahřát a udržet výkonnost.
V souladu s trendem dnešní doby zařaďte do jídelníčku sezonní potraviny. V obchodech najdete mnoho druhů zeleniny původem z Česka. Syrovou zeleninu vyměňte za kořenovou (mrkev, petržel, celer, křen, ředkev, červená řepa), brukvovitou zeleninu (květák, brokolice, růžičková kapusta, kapusta, zelí, romanesco) a do jídel přidávejte cibuli, česnek a pórek. „Kořenová zelenina skvěle chutná, obsahuje vhodné škroby a její příprava je snadná. Brukvovitá zelenina podpoří ochranu před volnými radikály a doplní vitaminy. Cibule, česnek a pórek podpoří imunitu a zaženou na podzim všudypřítomnou rýmu a kašel,“ doplňuje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.
Luštěniny zkombinujte s kořenovou zeleninou
Další podstatnou složkou podzimního jídelníčku jsou luštěniny. Ve spojení s podzimem konkrétně fazole bílá a čočka zelená. Jídla z těchto luštěnin jsou uvařená rychle a v kombinaci s kořenovou zeleninou skvěle chutnají.
Z hlediska stravování jsou si podzimní a zimní období velmi blízké. Je vhodné klást důraz na kvalitní teplou stravu. Ideální součást teplých pokrmů jsou také kvalitní rýže. I zde je poměrně velká pestrost. Můžete zvolit aromatickou jasmínovou, velmi univerzální basmati nebo celozrnné rýže, které obsahují více minerálů a vitaminů jako např. basmati natural.
Recepty pro zahřátí a dobrou náladu
Čočkový mix se žampiony
Rozpis na 4 porce: 250 g čočky beluga Menu Gold, 100 g quinoy červené Menu Gold, 100 g rýže basmati natural Menu Gold, 1 lžíce řepkového oleje, 1 cibule, 1 žlutá paprika, 400 g hnědých žampionů, 1 středně velká mrkev, zeleninový vývar, 100 g hrášku, 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíce provensálského koření, 1 lžička ghee, sůl
Postup: Rýži, quinou a čočku beluga propláchneme a uvaříme podle návodu na obalech do měkka. Na rozehřátém oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme nakrájenou papriku, žampiony a očištěnou a nastrouhanou mrkev. Zalijeme trochou vývaru a cca 10 minut povaříme. Poté přimícháme uvařenou čočku beluga, hrášek a protlak, osolíme, okořeníme a povaříme dalších 5 minut. Na závěr přidáme ghee pro zjemnění chuti. Čočkový mix servírujeme s rýží a quinoou jako hlavní jídlo.
Tip: Pro lehčí stravitelnost můžeme vyměnit žampiony za hlívu ústřičnou.
Čočka berglinsen s tempehem
Rozpis na 4 porce: 350 g čočky berglinsen Menu Gold, 200 g kořenové zeleniny, 350 g uzeného tempehu, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, slunečnicový olej, listová petrželka, olivový olej, 4 vejce
Postup: Čočku berglinsen uvaříme podle návodu. Kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na menší kousky a dáme pomalu restovat na rozehřátý slunečnicový olej. Poté přidáme tempeh, nakrájený česnek a opět zarestujeme. Zamícháme s čočkou a prohřejeme. Nakonec přidáme nakrájenou petrželku a dvě lžíce olivového oleje. Podáváme se zastřeným vajíčkem, které jemně dosolíme a opepříme.
0 Komentáře “Podzimní strava pro dobrou náladu”