Pravidla pro výběr správných bot
Lodičky na několikacentimetrovém jehlovém podpatku jsou nádherné a dlouhé štíhlé nohy v nich vypadají velice svůdně, při dlouhodobém nošení se ale mohou objevit bolestivé potíže. Vznikají mozoly, otlaky na koncích prstů a na ploskách nártů, to vše vyžaduje odborné ošetření pedikérů. Na výběr obuvi je třeba si dát pozor od raného věku…
Nejčastější deformace:
- Úzká obuv a obuv s ostrými špičkami způsobuje tvorbu mozolů na prvním a pátém prstu,
- plochá obuv způsobuje tvorbu mozolů na kloubech všech prstů a v oblasti nártu,
- dlouhodobé chození v obuvi na vysokém podpatku je příčinou tvoření mozolů a otlačenin na koncích prstů a na ploskách nártů.
Pravidla pro výběr správné obuvi
1) Preferujte obuv z pravé kůže, protože syntetické materiály vytvářejí ideální prostředí pro tvorbu plísní. A dbejte na to, aby pokožka nohou byla vždy suchá. Vlhký povrch chodidla je příčinou vzniku infekcí, otěrů, ale i mozolů.
2) Při výběru zohledněte účel obuvi (pracovní, vycházková, modelová, společenská, sportovní, pro denní nošení atd.). Do práce noste zásadně pohodlnou a pevnou obuv. Pamatujte si, že modelová obuv se nosí jen krátkodobě, při zvláštních příležitostech, sportovní při sportu, vycházková obuv je určena pro volný čas.
3) Tvar a výška podpatku by měly odpovídat hmotnosti nositele, typu postavy a způsobu chůze. Při delším namáhání je doporučeno nosit obuv se středním, 3–4 cm vysokým podpatkem. Je důležité vědět, že už 5centimetrový podpatek dvakrát zvyšuje zátěž nohy. Dlouhé chození na vysokých podpatcích může způsobit nejen mozoly, ale i deformace chodidel a prstů, záněty kloubů a problémy s držením těla a pateří.
4) Doporučuje se vybírat obuv odpoledne nebo večer, kdy sebemenší nepohodlnost pociťujete mnohem intenzivněji. Při zkoušení je třeba nejen si boty obout a stoupnout si, ale procházet se v nich alespoň pár minut a ujistit se, že nikde netlačí, hlavně na prstech, a že nejdelší prst se neopírá špičkou o botu. Nejčastěji je nutné vyzkoušet několik párů bot, protože každý člověk má prsty u nohou jinak dlouhé a jedna a tatáž velikost bude různým lidem sedět jinak. Nové boty noste nejprve krátkodobě, aby se přizpůsobily tvaru nohou.
5) Pamatujte si, že pro nohy je stejně nevhodná jak příliš malá, tak příliš velká obuv. Při nošení bot větší velikosti se bude chodidlo neustále posouvat, a tím vzniknou mozoly. Při nošení bot menší velikosti se pravděpodobnost vytvoření mozolů zvyšuje na celém chodidle.
Ochranné prostředky
Zabránit opětovnému tvoření mozolů je možné jen odstraněním příčiny jejich vzniku – to znamená přestat nosit nepohodlnou obuv a začít používat ochranné prostředky proti tření a tlaku. Tření a tlak se dá zredukovat, a dokonce úplně odstranit použitím tyčinky proti mozolům a otlakům.
Ke zmenšení nadměrného tlaku se doporučuje používat ortopedické vložky do bot a korektory, které rovnoměrně rozkládají váhu těla po celém chodidle. Dělají se podle individuálních rozměrů na zakázku v ortopedických centrech nebo pedikérských provozovnách. Ale i hotové speciální ochranné prostředky pro různé oblasti chodidel, které se dají koupit v lékárnách nebo pedikérských studiích, často pomáhají.
Nejpopulárnější preventivní prostředky:
- Ochranné polštářky pro oblast nártu a nártové plosky proti tvorbě mozolů,
- ochranné kryty, kloboučky a polštářky proti tvorbě mozolů na prstech,
- vložky mezi prsty a ochranné kroužky proti tvorbě mozolů mezi prsty.
V závažných případech, kdy už je problém v pokročilém stadiu a standardní ochranné prostředky neposkytují ani krátkodobou úlevu, se doporučuje používat ortopedickou obuv, vyrobenou podle individuálních požadavků.
0 Komentáře “Pravidla pro výběr správných bot”