Rubriky

UV filtry v kosmetických přípravcích

Taky občas tápete v tom, co znamenají údaje na slunečních přípravcích? Přinášíme vám základní přehled o předepsaných UV filtrech, jejich funkcí a použití. UV filtry reprezentují chemické látky nebo směsi chemických látek, schopné filtrovat UV záření v přibližném rozpětí 380–280 nm.

Legislativa

Většina chemických filtrů spadá do kategorie chemických látek nebo směsí regulovaných nařízením 1907/2006/ES (REACH). Pro kosmetické přípravky je dovoleno používat pouze schválené UV filtry. Jejich seznam je uvedený v příloze č. 5 evropského nařízení o kosmetických přípravcích 1223/2009/ES. Všechny povolené UV filtry jsou omezeny maximálním přípustným množstvím.

Princip funkce UV filtrů

UV záření představuje tok fotonů o vlnové délce 400–200 nm. Se zkracující se vlnovou délkou stoupá hybnost fotonů a tedy i jejich energie. Na druhé straně klesá jejich schopnost pronikat přes překážky. Běžné světlo o vlnových délkách 400–800 nm snadno prostupuje přes sklo. Některá delší spektra UVA rovněž přes tenké sklo proniknou, ale větší díl UV záření je zachycen – tzn. přes běžné sklo se příliš neopálíme. Na zemi za normálních okolností neproniká UVC záření, které reprezentuje nejkrátkovlnější variantu UV záření. UVC je odfiltrováno ozonovou vrstvou ve stratosféře.

UV filtry tvoří na povrchu kůže vrstvu, která pohlcuje (chemické filtry) nebo odráží (hybridní a fyzikální filtry) UV záření.

Rozdělení UV záření:

UVA – 400–315 nm

UVB – 315–280 nm

UVC – 280–100 nm

Chemické filtry – správnější označení těchto filtrů je organické chemické filtry. Tyto filtry pohlcují (absorbují) fotony UV záření. Při tomto jevu nastává častá změna konformace neboli struktury molekuly. Za určitých podmínek může tento jev vést ke vzniku látky o nových biologických vlastnostech a původně nesenzibilizující UV filtr se změní na senzibilizující nebo jinak toxický. Chemické UV filtry jsou na rizikové vlastnosti přísně sledovány. Přesto nelze zcela vyloučit senzibilizační nebo alergické reakce.

Výhody – nevytváří na kůži bílý povlak, existují vhodné varianty pro filtrování UVA i UVB složky.

Nevýhody – riziko nežádoucích reakcí je vyšší než u jiných typů UV filtrů.

Hybridní filtry – jsou organické chemické filtry, které však, na rozdíl od typických organických chemických filtrů, UV záření nepohlcují, ale odrážejí. Pronikají jen omezeně do kůže, a tudíž je u nich riziko senzibilizace podstatně nižší než o u organických chemických filtrů. Hybridní filtry jsou nejmodernějšími typy UV filtrů.

Výhody – riziko senzibilizace je u nich maximálně omezeno, jsou vhodné pro UV ochranu pokožky i velmi malých dětí. Nevytváří na kůži bílý povlak.

Nevýhody – jsou dražší než většina organických chemických nebo fyzikálních filtrů.

Fyzikální filtry – UV záření nepohlcují, ale odrážejí. I z tohoto důvodu jsou pokládány za maximálně bezpečné. V praxi se nejčastěji používá oxid titaničitý, méně často oxid zinečnatý, který je ale ceněný i z hlediska dermatologického. Fyzikální filtry spolu s hybridními filtry jsou používány ve vyšších třídách přípravků pro UV ochranu a u speciálních dermatokosmetických prostředků (např. SynCare Zinci SUN SPF 50+ nebo Daylong baby SPF 30 krém nebo Eucerin Daily Protection SPF 30 ).

Výhody – riziko senzibilizace je u nich prakticky vyloučené. Jsou vhodné pro UV ochranu pokožky i velmi malých dětí. Oxid zinečnatý má i prokazatelné zklidňující účinky.

Nevýhody – hůře filtrují UVA složku. Proto se od vyšších koncentrací kombinují s jiný typy UV filtrů. Mohou vytvářet na kůži bílý povlak, zejména při vysokých koncentracích. To lze omezit zmenšením velkosti částic, tzv. mikronizací. Mikronizované formy musí být předmětem speciálního bezpečnostního posouzení.

Tipy na konkrétní přípravky z lékáren pro citlivou pokožku:

Přípravky Syncare SUN obsahují výhradně fyzikální nebo kombinaci fyzikálních a hybridních UV filtrů. Díky svému složení tak pokožku nezatěžují. Neobsahují parfemace, a tak zamezují alergickým reakcím. Chrání proti UVA i UVB záření. Jsou voděodolné, tedy ideální při koupání v moři.

Vysoce ochranná formule SynCare ZINCI SUN pro extra citlivou pleť se sklonem k hyperpigmentaci obsahuje rezistentní clonu mikročástic zinku a vysoké SPF 50+ pro spolehlivou ochranu pokožky před sluncem.  I jemná vrstva tohoto vodě odolného přípravku spolehlivě ochrání pokožku před intenzívním slunečním zářením. Přípravek je vhodný pro jedince trpící sluneční alergií. Spolehlivě chrání extra citlivé partie obličeje i těla. Praktické balení s dávkovačem umožňuje komfortní použití a bezpečnou manipulaci na pláži i na cestách.

Lehce tónující krém SynCare ZINCI SUN s vysokým SPF 50+ je vhodný pro všechny typy pleti, zejména citlivé se sklonem k hyperpigmentaci. Obsahuje fyzikální a nedráždivé UVA a UVB hybridní filtry, chránící pokožku před negativními vlivy slunečního záření. Zamezují jejímu předčasnému stárnutí, a přitom pokožku nezatěžují. Je obohacen o speciální pigmenty rozjasňující pleť, kterou současně sjednotí, takže působí upraveně. Krém je jedinečný svou ultralehkou hedvábnou texturou, která vytváří neviditelný závoj a zvyšuje přitažlivost obličeje i jeho zdravý vzhled. Je ideálním přípravek pro ochranu jemné pleti obličeje po celý den, na pláži, při sportu nebo procházce městem. Je velmi lehký, nezanechává mastný film, sjednocuje a rozjasňuje pleť.

Ochranný SUN PROTECT SPF 30+ s fyzikálními a hybridními filtry je bez parfemace. K dispozici je ve 2 texturách jako krém nebo mléko ve spreji s jemným rozptylem. SUN PROTECT je určený pro osoby s nižší tolerancí na sluneční záření, u kterých je nutný omezený pohyb na slunci se zvýšenou ochranou.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “UV filtry v kosmetických přípravcích”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *