Rubriky

Vše se točí kolem očí

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji řečeno brzké stmívání a přemíra umělého světla. Když se slunce neukáže, na některých pracovištích je nutné svítit celý den. A když pak přijdete večer domů a zapnete počítač nebo pustíte televizi, mají toho vaše oči definitivně dost.

Naši předkové to měli jednodušší. Když se večer setmělo, svítilo se jen nezbytně nutnou dobu a pak se šlo prostě do hajan – svíčky i petrolej totiž něco stály. My, šťastní moderní lidé, jsme si zvykli na změny ročních dob nehledět, a tak si posvítíme, jak potřebujeme. Šest, osm i víc hodin umělého světla denně, zářivky, televizní obrazovky, monitory a mobily… Na něco takového ovšem nejsou naše oči stavěné. Můžeme se divit, že protestují?

Když už svítit, tak správně

Výběr osvětlení je pro správnou zrakovou hygienu naprosto nezbytný. Zatímco teplé světlo žlutého barevného spektra se hodí pro relaxaci a pocit pohody, tedy pro ložnice a obývací pokoje, studené bílé světlo slouží k osvětlení kanceláří, obchodů, nemocnic a podobně. Velmi jasně osvětluje, vrhá ale ostré stíny a může být pro oči nepříjemné. Pokud se chceme co nejvíc přiblížit přirozenému dennímu svitu, měli bychom volit takzvané plnospektrální zdroje světla, tedy takové, ve kterých jsou ve viditelném spektru zastoupeny všechny vlnové délky (barvy).

Nastavte si monitor počítače

Jeho jas je potřeba přizpůsobit světelné hladině v místnosti. Pokud sedíte v jasně rozsvícené kanceláři, může zářit naplno, pokud ale pracujete v noci v setmělém bytě, měli byste jas monitoru stáhnout. Správné nastavení jasu si můžete snadno ověřit: otevřete si bílou stránku v textovém editoru. Pokud máte pocit, že intenzivně září, uberte jas, pokud je naopak šedivá, přidejte. Ani televizní obrazovka by neměla dominovat ve ztemnělém pokoji. Zkuste její svit trochu „rozbít“ lampičkou.

Zacvičte si – očima!

Uvědomili jste si někdy, jak málo při soustředěné práci u počítače mrkáte? Podle některých výzkumů až třikrát méně než při jiných činnostech. Mrkání má ale důležitou funkci, a tou je zvlhčování očí. Suché oči zčervenají, pálí, někdy vzniká pocit překážejícího cizího tělesa, při delším přetěžování zraku se může objevit rozmazané vidění nebo bolest hlavy. Řešením můžou být „umělé slzy“, tedy zvlhčující oční kapky, které koupíte v lékárně bez předpisu. Možná ale postačí, když si zvyknete dělat pravidelné krátké přestávky, během kterých budete přirozeně mrkat častěji. Vašemu zraku určitě prospěje i cvičení, nazývané honosně „oční jóga“, představte si ho ale jako prosté kroužení očima do stran, dívání nahoru i dolů, mrkání a také střídání zaostření do dálky a na blízko.

Dopřejte očím vitaminy

Nejde zdaleka jen o mrkev. Ne že by nebyla pro oči prospěšná – z betakarotenu si tělo vytváří vitamin A, který se podílí na výživě sítnice. Karotenoidy se ale vyskytují v celé řadě jiných potravin, například v listové zelenině, jako je špenát nebo kapusta, v borůvkách nebo vejcích. V podzimním a zimním období, kdy náš zrak dostává nejvíc zabrat, ovšem náš jídelníček čerstvou zeleninou obvykle zrovna nepřekypuje. Lutein a zeaxantin, dva nejdůležitější karotenoidy, které mají na funkci očí příznivý vliv, je proto vhodné doplňovat pomocí doplňků stravy.

Pro dospělé se hodí Maxi Vita Exclusive Lutein forte+, který obsahuje přírodní extrakty z borůvek a měsíčku lékařského. Přípravek je doplněn také o další silné antioxidanty – vitamin C, vitamin E a zinek, který přispívá k udržení správného stavu zraku a normálním rozpoznávacím funkcím.

Pro řidiče, ale zdaleka nejen pro ně jsou určené legendární „bonbonky“ v typické plechové krabičce, ENERGIT pro oči s luteinem. Vitaminové tablety chutnající po borůvkách pomáhají unaveným očím při dlouhých jízdách i dlouhých směnách. I tento doplněk stravy obsahuje extrakt z borůvek a měsíčku lékařského, vitamin C a zinek.

Bylinný elixír Maxi Vita Herbal Zdravé oči byl vytvořen pro příznivce přírodní léčby. Osvědčené byliny jsou v něm namíchány v podobě vysoce koncentrovaných extraktů, nikoli výluhů, a jsou obohaceny mimo jiné o vitamin C, který podporuje imunitní systém. Můžou ho užívat i děti už od tří let (jednu polévkovou lžíci denně). A bude jim chutnat!

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vše se točí kolem očí”

Napsat komentář