Rubriky

Knihy porážejí moderní technologie

Není to tak dávno, kdy to s klasickými knihami nevypadalo zrovna růžově. Ale pravdu měli ti, kteří tvrdili, že papírová knížka si najde své nezastupitelné místo i v digitální době. Má totiž tolik předností, že své místo na slunci zcela po právu skutečně uhájila.

Výhodami papírové knihy nejsou skladnost a obrovská paměť, kterou disponují čtečky. A její četbě se jen těžko budeme věnovat při stání v nekonečné koloně aut, kdy mnozí tento čas tráví poslechem audioknih. To, co z klasické knihy dělá ono nenahraditelné médium, jsou především její trvalá hodnota a velká odolnost – informace, které nese, nesmaže žádná chyba v matrixu nebo navždy zničený či ztracený USB disk. A ani sebeluxusnější čtečka nevydává tak krásnou vůni čerstvého papíru jako nová kniha, kterou jsme právě otevřeli. A chvíle, kdy na přístroji odkliknete povel k otevření souboru určeného ke čtení, v sobě nemá onu křehkou magii, když otevíráme první stranu knihy, kterou se právě chystáme číst.

Potvrzují to ostatně i slova Zdeňka Janovce, majitele společnosti Powerprint, největší digitální tiskárny specializující se na vydávání knih v malých a středních nákladech, která mimo jiné stojí i za projektem Bookla postaveném na principu „Print on Demand“: „Existence papírových knih určitě přetrvá. Možná budou dražší, bude se jich tisknout méně, ale budou stále s námi. Zatím nebylo nalezeno nic, co by knihu nahradilo. Zatímco papírové svitky ze starověkého Egypta se dochovaly dodnes, CD staré pár let není na čem přehrát nebo se data ztratí úplně. Papír je nejstabilnější médium, uvědomme si třeba, o kolik fotografií jsme nenávratně přišli jenom proto, že jsme je uchovávali jenom v elektronické podobě a pak jsme je omylem smazali nebo se nám rozbil notebook a všechna se ztratila. Kdežto fotky z dob, kdy neexistovaly digitální foťáky a mobilní telefony, máme stále založené v albech. A to samé platí i o knížkách… Existují čtečky, audio knihy, ale z těchto nosičů se data mohou snadno smazat nebo se znehodnotit. Výhody fyzické knihy zatím žádné jiné médium zkrátka nepřekonalo.“

Vznik knihy v podobě, jakou známe dnes, je do jisté míry srovnatelný se současnými technologickými zázraky. Vynález papíru totiž způsobil, že se knihy a tiskoviny staly trvalým médiem a čerpat z nich informace mohlo postupně stále více lidí. Jeho příběh se začal kolem roku 105 našeho letopočtu, kdy se jistý Cchuj Lun, úředník na čínském císařském dvoře, rozhodl, že je na čase najít materiál, na nějž lze trvale zaznamenávat informace. Zkoušel všechno možné, až se ukázaly jako nejvhodnější zbytky po praní hedvábné vaty a také lněné hadry. Na nový materiál se snadno psalo, zabral málo místa a byl lehký. Význam tohoto objevu ocenil i samotný císař a svého věrného sluhu odměnil významným postem, poctami a také kupou zlata.

Číňané svůj převratný objev skrývali před zraky okolního světa skoro sedm století a kdo se jen trochu přiblížil poodhalení tohoto tajemství, skončil o hlavu kratší. Až v 8. století se podařilo Arabům od čínských zajatců vyzvědět výrobní proces a tehdy začala vítězná cesta papíru světem.

V Evropě se papír díky arabskému vlivu objevil poprvé ve Španělsku, kde byl dlouho považován za pohanský vynález, takže nejstarší papírna nakonec vznikla roku 1268 v Itálii, kde rychle pochopili, jaký obchodní a duchovní potenciál se v papíru skrývá. V Čechách máme první zprávy o papírnách z konce 15. století. Postupně jich u nás vzniklo kolem dvaceti. Proslulá papírna ve Velkých Losinách dnes stále vyrábí ruční papír, a to již od 16. století a je zároveň nejstarší fungující papírnou na území střední Evropy.

A tajemstvím je do jisté míry obestřen i vynález mechanického knihtisku, díky němuž se knihy staly přístupnější všem, kteří uměli číst. Všichni známe jméno Johanna Gutenberga, ale o jeho životě toho mnoho nevíme, a to málo má podobu soudních dokumentů a dopisů. On sám trochu paradoxně žádnou knihu nevydal a ani nezanechal žádný vlastní rukopis. Neznáme ani přesné datum vynálezu knihtisku, ale stalo se tak někdy kolem roku 1440 v německé Mohuči. Lépe jsme na tom s přesným letopočtem prvního knižního tisku na území Čech, kterým byla v roce 1468 v Plzni vydaná Kronika trojánská. Bohužel ale neznáme jejího knihtiskaře.

Knihy a papír v číslech aneb Statistika nemusí být nuda

  • Podle jednoho údaje se prodá za 1 vteřinu na světě 57 knih.
  • Nejčtenějšími knihami světa jsou na prvním místě Bible, následována Koránem, třetí místo obsadily citáty čínského diktátora Mao Ce-tunga a bramborová medaile je pro příběhy Harryho Pottera.
  • Z jednoho stromu se vyrobí množství papíru, z něhož vznikne až 50 knih.
  • Podle průzkumu mezi více než 1000 čtenáři z loňského roku, usedne minimálně na hodinu denně ke knížce 41 % Čechů a 60 % koupí alespoň jednu knihu měsíčně.
  • Pouze 19 % čtenářů si myslí, že e-knihy budou v budoucnu rozšířenější než papírové knížky.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Knihy porážejí moderní technologie”

Napsat komentář