Rubriky

Knihy pro seniory

Na pultech knihkupectví je nespočet knih určených pro nejmenší čtenáře nebo dokonce pro ty, kteří se ještě nemohou za čtenáře v pravém slova smyslu označovat. Pro opačné věkové spektrum ale speciální nabídka chybí, jako by se ani nepočítalo s tím, že senioři potřebují odlišné knihy. A přitom stačí poměrně malé úpravy jako zvětšení písma, zkrácení kapitol, vytištění na krémovém papíře, který je příjemný pro oči. Odlehčení celkové gramáže pak usnadňuje manipulaci a kniha pro dříve narozené je na světě!

Ke stáří se nejenom zhoršuje zrak, ale celkově se člověk rychleji unaví při jakékoliv psychické námaze, mezi kterou lze zcela jistě zařadit i čtení knihy. Pro staršího člověka je také někdy složitá manipulace s knihou, obzvláště v případě, že se jedná o mnohasetstránkový výtisk v pevné vazbě. Ostatně, dlouhé kapitoly jsou někdy náročné na udržení pozornosti i pro čtenáře v aktivním věku. A tak jako děti mají rády oblíbenou beletrii rozdělenou do kratších části, také starší generace uvítá svůj oblíbený román nebo povídky upravené do menších úseků.

V pozdějším věku mají lidé často problémy s koncentrací také v důsledku prodělání některých chorob a velmi často se jim zhoršuje paměť, což může být ovlivněno některými neurodegenerativními onemocněními mozku, která se nejčastěji objevují právě ve stáří. Je pro ně proto snadnější připomenout si dobře známé příběhy a literární díla, která již četli a bylo jim s nimi dobře.

„Kvalita seniorského života se s přibývajícím počtem starších spoluobčanů stává velmi důležitou. Zamysleli jsme se proto nad tím, jak můžeme přispět ke zlepšení jejich spokojenosti. Každý máme okolo sebe buď starší rodiče nebo prarodiče, a dokážeme proto snadno vnímat, čeho se jim nedostává. Právě čtení je jedna z činností, která by mohla být mezi nimi oblíbená, pokud by dostali ten správný produkt,“ uvádí Zdeněk Janovec, majitel společnosti Powerprint, která se zabývá malonákladovým tiskem knih v rámci svého konceptu Bookla a shrnuje své poznatky:

Senioři potřebují: Komfortní čtení, které neunavuje jejich oči

Řešení: Velká písmena a větší mezery poslouží k pohodlnému čtení, navíc je kniha vytištěná na krémovém papíře příjemném pro oči.

Senioři potřebují: Udržení pozornosti

Řešení: Titul s kratšími povídkami nebo zkrácení kapitol pomůže s udržením pozornosti.

Senioři potřebují: Dobře známé příběhy pro zhoršující se paměť

Řešení: Čtením dobře známých románů a povídek čtenáři neztratí nit v rozečtené knize a snadno se k ní budou vracet.

Senioři potřebují: Snadná manipulace s knihou

Řešení: Malá hmotnost knihy je neméně důležitou předností, zbytečná zátěž je pro čtenáře limitující.

„Autorská práva jsou volně k dispozici 70 let po smrti spisovatele, což nahrává naší potřebě vydat pro seniory tituly, které dobře znají. Jako první počin jsme se rozhodli zařadit do naší nabídky knih pro dříve narozené Malostranské povídky Jana Nerudy, které vycházejí ve třech výtiscích, abychom splnili náročnější kritéria, tj. větší písmo a malou váhu knihy. Každý měsíc se chystáme vydat další knihu, a pravidelně tak přinášet čtení bez obtíží každému,“ uzavírá Zdeněk Janovec.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Knihy pro seniory”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *