Rubriky

Návrat do škol je pro žáky náročný

Po dlouhém prázdninovém období je cesta zpět k výukovému režimu pro děti náročná. Návrat do školního kolektivu může vést k řadě onemocnění. Na ty nejčastější je vhodné se předem připravit. Nachlazení, stres, vši a spousta dalších nepříjemností, které v září na školáky číhají – jak jim předejít a jak je řešit? Důležité je hlavně zakročit včas. Rodiče by proto měli zejména na začátku školního roku dětem věnovat zvýšenou pozornost. Spolehnout se mohou i na osvědčené rady odborníků.

Stres vyvolaný školním prostředím, pokud je u vnímavého dítěte intenzivní a dlouhodobý, může oslabit imunitní systém. Hrozí i rozvoj psychických a psychosomatických potíží či riziko zneužívání návykových látek. K vyšší nemocnosti přispívá i chladnější podzimní počasí a nárůst aktivity sezonních viróz. Imunitní systém dětí se totiž stále vyvíjí a v sychravějším období může být oslabený a dítě je pak náchylnější k onemocnění. S jakými nejčastějšími zdravotními potížemi se děti ve škole setkají?

Nachlazení

Nejtypičtějším problémem po nástupu do kolektivu je obvykle nachlazení. Toto infekční onemocnění horních cest dýchacích postihuje nejčastěji sliznici horních cest dýchacích.  „Vedle rýmy se nachlazení projevuje také bolestmi krku a hlavy, kašlem a zvýšenou teplotou či horečkou. Tyto projevy jsou nejvýraznější první dva až tři dny a obvykle zmizí do sedmi dnů,“ potvrzuje MUDr. Petr Žáček, MBA, hlavní lékař pediatrie z Canadian Medical. V případě těžšího průběhu onemocnění se doporučuje nechat dítě vyležet doma pod peřinou a zajistit mu dostatek odpočinku, ovoce a tekutin.

Stres

Žáci se po letním volnu vracejí do striktního režimu plného úkolů, testů a zkoušení. Jsou tak vystaveni zvýšené míře stresu, která pro ně především v prvních týdnech může být mimořádně náročná. Dlouhodobý příval stresu navíc také oslabuje funkci imunitního systému. „Jakoukoliv známku psychické nepohody není radno podcenit – byť se z pohledu dospělých může jednat o zdánlivě banální problémy. V situaci, kdy rodiče nevěnují psychickému komfortu dětí dostatečnou pozornost, totiž hrozí vznik mnohem závažnějších psychických poruch,“ varuje MUDr. Petr Žáček, MBA. Svému dítěti proto buďte oporou a o problémech ve škole se s ním pravidelně bavte. Ke zklidnění je vhodné podávat meduňkový nebo heřmánkový čaj.

Nedostatečná imunita

Některým onemocněním zabránit nelze. Riziko je však možné výrazně snížit prevencí, tedy především posilováním imunitního systému. „Základem prevence je dodržování pravidel osobní hygieny. Mezi ně patří mytí rukou před jídlem, ale i po smrkání či použití toalety. Důležitý je dostatek odpočinku a spánku, během něhož se tělo regeneruje. Neméně důležité jsou pravidelné procházky. Čerstvý vzduch napomáhá prokrvení dýchacích cest i očních a ušních sliznic, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost,“ doporučuje MUDr. Petr Žáček, MBA.

Pro posílení obranyschopnosti organismu je zásadní správná životospráva. Skládá se z maličkostí, jejichž dodržování je pro zdraví dětí nedocenitelné. Ráno jim proto připravte vydatnou snídani a na svačinu zabalte ovoce, zeleninu, sýry, celozrnné pečivo či jogurt. Nezapomeňte ani na lahev s vodou. „Dětský jídelníček je vhodné sezonně obohatit doplňky stravy. Jedním z nich je vitamín D, který je nutný pro správný růst kostí, ale rovněž je nutný pro správnou funkci imunitního systému, chrání buňky před stresem a snižuje míru únavy a vyčerpání,“ dodává MUDr. Žáček.

Postrach dlouhovlásek – veš dětská

Proti některým onemocněním prevence bohužel neexistuje. Největším postrachem jsou vši. V průběhu školního roku či po dalších kolektivních aktivitách – například školních výletech – je proto vhodné dětské vlásky důkladně prohlédnout. Spolehlivým indikátorem přítomnosti vší je silné svědění a podráždění pokožky hlavy. V případě, že vši a hnidy (bílá vajíčka) ve vlasech najdete, jednejte rychle a rozhodně své dítě neposílejte do školy. K odstranění drobných parazitů použijte speciální přípravek, který je dostupný v lékárnách. Prostředek zbaví vlasy hnid a pomůže tak předejít jejich opětovnému výskytu. Stříhání vlasů není nutné – vši a hnidy stačí vyčesat speciálním hřebenem (všiváčkem). Pokožku hlavy poté pravidelně kontrolujte.

Nebezpečné návykové látky

Snaha zapadnout do kolektivu a nejrůznější experimentování jsou přirozenou součástí dospívání. Děti tak pod vlivem svých kamarádů občas překročí povolené hranice, v krajním případě dokonce mohou sáhnout po drogách. Podle současných statistik jsou zneužíváním návykových látek ohroženy zejména děti ve věku 13–15 let.1 Drogové závislosti u dítěte si totiž ani zodpovědní rodiče zpočátku vůbec nemusí všimnout. Zpozornět by měli tehdy, objeví-li se častější a závažnější problémy ve škole, výměna kamarádů, časté a zdánlivě bezdůvodné změny chování, výrazné hubnutí či ztráta chuti k jídlu.

Přítomnost nebezpečných návykových látek v organismu lze prokázat i pomocí laboratorních testů. Balíček „Přítomnost drog“, dostupný v EUC Laboratořích, nabízí dokonce komplexní vyšetření široké škály substancí. „Sada testů zjistí přítomnost kokainu, morfinu, heroinu, metamfetaminu (pervitinu), MDMA (extáze), amfetaminu, marihuany a benzodiazepinu. Aby nedošlo ke zfalšování vzorku, je vhodné být s nezletilým přímo u odběru. K testu postačí vzorek moči. Výsledky jsou k dispozici další pracovní den,“ popisuje Mgr. Pavel Nezbeda, vedoucí laboratoře Oddělení klinické biochemie a hematologie EUC Laboratoří.

Více informací o balíčcích naleznete v EUC Lékárnách.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Návrat do škol je pro žáky náročný”

Napsat komentář