Rubriky

Parfém podle bájné čarodějné masti

V listopadu byla uvedena na trh sedmá vůně stockholmského niche parfémového domu Stora Skuggan, která je inspirována historií čarodějnictví. Parfém Hexensalbe dostal své jméno po bájné halucinogenní čarodějné masti.

Hexensalbe, známá také jako čarodějná létací mast, byla halucinogenní směs používaná „čarodějnicemi“ ve středověku. Jednalo se o směs extrémně jedovatých ingrediencí, jejíž přesné složení však není známo a několik okultistů zemřelo při pokusu o její znovuvytvoření. Mezi nejčastěji zmiňované přísady patří smrtelně jedovatý rulík zlomocný, andělika lékařská, bolehlav černý a tuk získávaný z nemluvňat.

Droga vyvolávala extatický trans a sexuální vzrušení se silným pocitem létání a živými představami nadpozemských bytostí. Tyto halucinace se staly jádrem čarodějné mytologie a čarodějnických sabatů, na kterých se odehrávaly sexuální orgie. V očích středověké církve však šlo o víc než o iluze, droga vytvářela spojení s ďáblem a ten poté ducha čarodějnic přenášel do svého panství, takže i když jejich tělo mohlo zůstat ve fyzickém světě, stále se provinily smilstvem se satanem.

Obraz létajících čarodějnic lze tedy vysledovat až k použití Hexensalbe. Ale proč právě létání na koštěti? Mast byla natolik jedovatá, že její přímé požití by bylo smrtelné. Namísto toho se aplikovala na měkké části těla – nejčastěji do podpaží, ale také na genitálie. A právě kvůli erotickým účinkům opojení se mast často natírala přímo na falické předměty, např. i na násadu od koštěte.

Vzhledem k tomu, jaké aspekty příběhu Hexensalbe ovlivnily moderní vnímání čarodějnic se zdá, že ještě děsivěji než čarodějnice samotné byla vnímána ženská sexualita.

Parfémovaná voda Stora Skuggan Hexensalbe

Hlava: pelyněk, slaná lékořice

Srdce: tuberóza, rozmarýn, rulík zlomocný, andělika lékařská

Základ: bolehlav černý, lišejník, pačuli

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Parfém podle bájné čarodějné masti”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *