Rubriky

Piknik o svatojánské noci

Červen, to je příslib léta, dovolených, prázdnin a spousty zajímavých zážitků. Patří k nim také tolik oblíbené pikniky plné dobrot i ohnivá svatojánská noc potvrzující začátek léta. A protože nedílnou součástí života je také jídlo a pití, mysleme i na chuťové prožitky. Každou událost může obohatit nekonečný inventář chutí v podobě moravského a českého vína. Stovka nejkvalitnějších je každý rok vystavena v Salonu vín ve Valticích. A která z nich se nejvíce hodí pro měsíc červen? Prozradila národní sommeliérka Klára Kollárová.

Pojďte na piknik! A víno s sebou…

Věděli jste, že existuje Mezinárodní den pikniků? Tradičně se slaví 18. června. Jedna z prvních zmínek o pikniku pochází z příběhů Robina Hooda, kdy se svou skupinkou povečeřel pod stromy chléb a sýr. Za vlády královny Viktorie (2. polovina 19. století) byly pikniky v Británii velkolepou událostí. Nicméně jeho kořeny sahají také do Francie a období po konci francouzské revoluce, tedy na přelom 18. a 19. století. Teprve tehdy totiž byly otevřeny královské zahrady, kam mohla vstoupit také veřejnost, což s sebou přineslo novou zábavu – hodování na dece plné dobrého jídla a pití, převážně vína.

Rulandské šedé 2021, suché, pozdní sběr, VÍNO Mikulov, spol. s r.o.

(podoblast Mikulovská, Pavlov, trať Sahara, 12,5 %)

„Ortodoxní milovníci nasládlé rulandy šedé ocení tuto z Mikulovska, která je ze skvěle vyzrálých hroznů z vinice Sahara. Má krásné aroma připomínající bílé květy, jemné koření jako vanilka a exotické ovoce jako liči a kaki. Chuť je svěží a ovocná. Víno je šťavnaté, pitelné a ideální na pikniky i díky své ceně a příjemnému zbytkovému cukru, který se zavděčí všem,“ popisuje národní sommeliérka Klára Kollárová.

 

 

 

Modrý Portugal 2018, suché, pozdní sběr, Habánské sklepy, spol. s r.o.

(podoblast Znojemská, Dolní Kounice, trať Karlov, 13 %)

„Ideální červené víno na piknik na přelomu jara a léta je Modrý Portugal. Jedná se o odrůdu, která se často podceňuje kvůli nepochopení jeho charakteru. Portugal totiž není žádné víno k archivaci, ale je to naopak hravé a pitelné víno na každodenní konzumaci. O to překvapivější je, že se dostalo do Salonu vín již podruhé za sebou! Je krásně ovocné, jemně kořenité a harmonické. Vinice Karlov dává svým vínům zajímavý minerální podtón,“ vychvaluje víno národní sommeliérka Klára Kollárová.

 

 

Chardonnay 2021, suché, pozdní sběr, VÍNO Mikulov, spol. s r.o.

(podoblast Mikulovská, Dolní Věstonice, trať U Kapličky, 13 %)

„Chardonnay z Víno Mikulov je jako dělané pro piknik. Jeho aroma je méně intenzivní, celkově je víno neutrálnější a zaujme opravdu široké rozpětí degustujících. Ve vůni se objevují žlutá jablka a meruňky. Chuť má svěží, ale jde o zcela suché víno. Je šťavnaté s dobrým středním tělem a harmonickou delší dochutí,“ vysvětluje národní sommeliérka Klára Kollárová.

Svatojánská noc vyžaduje speciální víno

Pár dní po letním slunovratu, začátku krásného období, kdy je slunce na vrcholu, přichází 23. června magická svatojánská noc. Podle koho u nás byla pojmenovaná? Podle Jana Křtitele. Tato jedinečná noc je plná ohňů, které nejenže symbolizují samotné slunce, ale zároveň podporují jeho sílu, aby byla dobrá úroda. Živel také působí coby očista, proto se přes něj skáče. Ke svatojánskému veselí neodmyslitelně patří i sbírání bylinek (mateřídoušky, kopretiny, chrpy, třezalky apod.), jejichž síla je ještě znásobena. Dělá se z nich kytice nebo se z nich plete věneček. Součástí tohoto jedinečného svátku by mělo být něco extra stejně jako jedinečný Mizoram ze Salonu vín.

Mizoram 2018, suché, výběr z hroznů, Vinař Jiří Uherek

(podoblast Mikulovská, Mikulov, trať Valtická, 14 %)

„Pokud si v létě chcete dát pořádné a plné červené, vyzkoušejte toto unikátní víno. Myšlenka vína MIZORAM se zrodila v roce 2021 setkáním Jiřího Uherka a Jana Budaře. Stalo se tak po třech letech zrání vína na sudech. Skvělý ročník 2018 mu dal krásný potenciál. Vznikl unikátní kupáží Neronetu a Merlotu. Je tmavě ovocný, plný a mohutný – do lahve stočený svědek času. Objevte ho s námi i vy,“ popisuje národní sommeliérka Klára Kollárová.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Piknik o svatojánské noci”

Napsat komentář