Rubriky

Pryč s mastnými vlasy

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy, a platí to jak pro ženy, tak pro muže. Skvělý střih, barvu i kvalitu vlasů však může snadno zastínit jejich nadměrné maštění, což je problém, se kterým se v průběhu života setkal snad každý. Víte, jak se s ním jednou provždy vypořádat, a také, jak mu správnou péčí předcházet?

Přestože většina lidí vnímá mastné vlasy především jako kosmetický problém, je nutné zaměřit se na něj i ze zdravotního hlediska a věnovat mu pozornost. Zvýšená tvorba mazu je anomálie, kterou lze vyřešit a také jí účinně předcházet. „Výskyt nadměrného maštění vlasů závisí na funkci mazových a potních žláz ve vlasové pokožce. Jejich správnou funkci může narušit například hormonální nerovnováha, nadměrné přesušování pokožky hlavy, časté kartáčování či používání nevhodných vlasových přípravků. Svou roli zde ovšem hrají i dědičnost, špatné stravování nebo stres,“ popisuje tricholožka Lenka Kašpaříková ze společnosti Clinical Hair&Health, která se na zdraví vlasů i vlasové pokožky specializuje již patnáct let. Současně upozorňuje na to, že z pohledu trichologie existuje několik různých typů mazu a jen díky správné diagnostice lze navrhnout vhodnou péči, která povede k odstranění všech obtíží.

Ztráta svěžesti i objemu

Pokud vlasy ztrácejí svůj čistý, svěží vzhled už 24 hodin po umytí, hovoříme o nadměrném maštění. Mazové žlázky uložené v pokožce produkují nadbytek tuku, který je za normálních okolností velmi důležitý pro pružnost, sílu, odolnost i lesk vlasu. Jeho přílišné množství ovšem vlasy zatěžuje a způsobuje, že vypadají zplihle, slepují se do pramínků a špatně se upravují.

Vedle estetického nedostatku však tento jev může přinést i mnohem závažnější komplikace. „Kvůli nadměrnému usazování mazu ve vlasových folikulech se ke kořínkům nedostává potřebná výživa, což může vést až k padání vlasů,“ upozorňuje Lenka Kašpaříková. I to je důvod, proč by měly ženy i muži tento stav konzultovat s odborníky, kteří jim pomohou odhalit příčinu a zlepšit péči o vlasy i celkový životní styl.

Jak to vidí odborníci

Trichologie je vědní obor, který vychází z poznatků dermatologie a kosmetologie. Speciálně vyškolení odborníci dokáží díky diagnostickému vyšetření za použití trichologické kamery určit, v jakém stavu se nachází vlasová pokožka. Současně tak mohou identifikovat přesnou příčinu problémů, rozpoznat nemoci či anomálie pokožky hlavy a navrhnout účinné řešení. Navíc tricholog řeší problémy komplexně, nejen doporučením vhodných přípravků, ale zaměřuje se i na zdravou stravu a životní styl.

Před prvním vyšetřením je dobré pečlivě si prověřit erudovanost pracovníků, protože pouze správně proškolení specialisté mohou adekvátně vyhodnotit jeho výsledky.

Správnou diagnostikou ke správné léčbě

„Z trichologického hlediska rozlišujeme tři druhy mazu, a tím pádem i tři různé příčiny mastných vlasů. Jde o mazotok tukový, olejový nebo potní,“ přibližuje Lenka Kašpaříková a připomíná, že úspěšná léčba spočívá ve správné diagnostice. Teprve pak může tricholog sestavit kúru každému na míru. Trichologické přípravky odmastí vlasovou pokožku a vyčistí nahromaděný maz z vlasových folikul, proto na začátku léčby může docházet k intenzivnímu maštění vlasů, které je způsobeno rozpouštěním a odplavováním mazu. „Nadměrné maštění vlasů však trvá přechodnou dobu, je individuální a závisí na množství mazu. V průměru lze přitom hovořit o třech až šesti týdnech. Po odstranění mazotoků může vlasový kořínek opět přijímat živiny z organismu, což zajišťuje růst zdravých a pevných vlasů,“ dodává tricholožka s tím, že vhodně zvolené přípravky také regulují další tvorbu mazu, a předcházejí tak vzniku těchto obtíží.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pryč s mastnými vlasy”

Napsat komentář