Rubriky

4 kroky k ochraně zdraví při sportu

Jarní měsíce jsou tu a s nimi přichází i čas, kdy lidé více sportují. Sport pomáhá k lepší fyzické i psychické kondici, která zase pak pomáhá naší imunitě. Při sportu bychom ale měli dodržovat určitá pravidla, která nás ochrání od bacilů, virů, přetažení či dehydratace. Ochrana našeho zdraví je důležitá a v této době je snad ještě důležitější než kdy jindy.

 

Po zimě se protáhněte

Než vyběhnete, vyjedete na kole nebo „vybruslíte“, tak je důležité se vždy dobře protáhnout a zahřát si svaly. Pokud to neuděláte, tak si pak můžete přivodit svalové bolesti i poranění kloubů. „Strečink je důležitý především pokud začnete se sportem po dlouhé zimě. Zejména tento rok je to přímo nutnost, kdy byly celou zimu zavařené posilovny a mnoho lidí tak zanedbávalo sport. Na základě toho mají více povolené svaly. Před sportem je důležité se zahřát a připravit tělo a svaly na pohyb. Například rychlou chůzí, protažením všech končetin, běhu na místě. Dobrou volbou je i švihadlo. Po sportu se zase alespoň několik minut protáhněte. Pokud nevíte jak, koukněte se na videa například na mém Instagramu,“ doporučuje osobní trenér Radek Laci.

Chraňte si ústa a ruce, nejen před bacily

V dnešní době je ochrana před bacily a viry velmi důležité téma a při sportu bychom ochranu měli dodržovat o to pečlivěji.  Při pohybu se totiž z těla rychleji a více nebezpečně dostávají virové kapénky. Chránit bychom se měli nejen kvůli virům ale i různým bacilům či naše dýchací cesty proti smogu. Především pokud sportujeme ve městě, kde je větší koncentrace aut a lidí. „Ideální volbou jsou látkové nákrčníky, ve kterých se na rozdíl od roušek lépe dýchá, především při sportu.  Jejich výhodou je, že pokud nosíte při sportu brýle, tak pokud máte nákrčník – nezamlží se vám. Vybírejte takové materiály, které jsou pratelné a jsou vyrobeny z kombinace účinného filtru a baktericidního/virucidního materiálu, který likviduje veškeré bakterie při střetu s jeho povrchem,“ říká a odborník na virucidní materiály Miroslav Pigan z CUBEprotect. Kromě ochrany úst je dobré zvolit i rukavice, protože při sportu šaháme na mnoho povrchů navíc jsou ideální volbou například při cyklistice.

Pitný režim ano, ale v menších dávkách

Pitný režim je důležitý po celý den. Ideální je vypít alespoň dva až tři litry tekutin (voda, neslazené čaje či minerálky).  Jdete-li ale sportovat, tak vodu si vezměte vždy sebou. Aktivita přispívá k odvodňování organismu, pokud při zvýšené fyzické aktivitě dostatečně nepijete, tak můžete být dehydrovaný.  Důležité je ale pít vícekrát po menších dávkách. Vypijete-li najednou půl litru vody a pak začnete třeba běhat, můžete si přivodit nehezké žaludeční problémy. Pokud se chystáte na delší fyzickou aktivitu, tak můžete vodu vyměnit za isotonické nápoje, ty doplní tělu minerály a energii.

Reflexní materiály nejsou pro děti

Při sportu je dobré být vidět. I přes den. Oblečte se proto alespoň částečně do reflexních materiálů. V některých zemích je toto dokonce zákonem povinné. Budete až 3x více vidět u kolemjdoucích. A samozřejmě večer, pokud jdete sportovat, je být bez reflexních prvků vyloženě hazard.  Nejhůře je na sportovcích večer kromě černé vidět barva modrá. Večer by tedy mělo vždy být pravidlo: Vidět a být viděn.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “4 kroky k ochraně zdraví při sportu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *