Boom barefoot obuvi je opodstatněný
Chůze naboso či v barefoot botách pozitivně působí v prevenci i odstraňování potíží s nohami, bolestí zad či hlavy nebo s pánevním dnem. Potvrzuje to průzkum Ahinsa shoes, českého výrobce barefoot obuvi navržené fyzioterapeuty. Osm z deseti lidí, kteří nosí pouze barefoot boty, vidí zlepšení potíží s chodidly. Přes polovinu respondentů potvrzuje zmírnění bolesti zad a více než třetina uvádí ustoupení bolestí hlavy. Boty pro chůzi bosky pomohly i lidem, kteří je střídají s běžnou obuví. Ještě větší efekt ale měly u těch, kdo obouvají jen barefoot.
Chodidlům prospívá chůze bosky
Potíže s chodidly, jako jsou například propadlá klenba, vbočené palce či patní ostruhy, trápí každého druhého respondenta. U těch, kteří střídají běžné a barefoot boty, hlásí zlepšení 61 %, a dokonce 8 z 10 lidí, kteří neobouvají nic jiného než tzv. bosoboty. Zajímavé je, že změnu k lepšímu pozorují i ti, kdo nosí barefoot boty méně než rok. „Řada potíží pramení z toho, že nohy už od dětství fixujeme v pevné botě. Nemohou vnímat, pracovat a mozek je přestává používat. Vytrácí se pohybový program, který nohy využívá v rámci celého pohybového aparátu, a vzniká nový patologický program, který si pak neseme celý život,“ vysvětluje fyzioterapeut Lukáš Klimpera.
Postavení kyčlí se odvíjí od postavení kolen
Podle průzkumu Ahinsa shoes podobné zlepšení uvádějí lidé s bolavými koleny a kyčlemi, které s chůzí velice úzce souvisí. Nepřirozená poloha chodidel totiž ovlivňuje i je. Potíže s kyčlemi se zlepšily u 38 % lidí, kteří obouvají barefoot boty, a zmírnění bolesti v oblasti kolen přibližně u poloviny respondentů.
Nepřirozené postavení nohy ničí záda
Pokud noha nestojí přirozeně, ovlivní postavení těla, protože přenastavuje celou dolní končetinu i pánev. To se pak promítá do zad v podobě bolesti. Celkem 55 % lidí vidí zlepšení bolesti zad od doby, kdy začali nosit barefoot boty. U těch, kdo nosí jen bosé boty, je to dokonce 63 %. „Boty nám brání v chůzi: změnou tvaru nohy, zejména změnou postavení prstů a neumožněním různých postavení prstů. Boty způsobují, že naše chůze nemusí být variabilní, nemusí se přizpůsobovat terénu, a proto se stává stereotypní, hrubou až patogenní (jako každý stereotyp),“ popisuje Clara Lewitová, přední česká fyzioterapeutka.
Bolest hlavy ustupuje díky lepšímu postavení těla
Pevné a úzké boty nepříznivě působí na postavení celého těla, což má za následek typicky přetěžování páteře a omezení funkce hrudníku. A právě to může vést k bolestem hlavy. Oproti tomu přirozené chození bosky zapíná mozek, stimuluje jeho odpovídající centra a také zlepšuje náladu. Více než třetina těch, kteří alespoň občas obouvají boty pro bosou chůzi, vnímá ustoupení bolestí hlavy.
Mnoho z nás neví, že má dysfunkční pánevní dno
Ženy i muže trápí oslabení hluboko uložených svalů pánevního dna, které poznají podle projevů, jako je inkontinence, bolesti zad nebo klesající potěšení ze sexu. Bosá chůze přitom pomáhá aktivovat pánevní dno, a tak odvrátit tyto problémy. Zmírnění potíží potvrzuje i pětina respondentů, která střídá běžné a bosé boty, a dokonce 37 % lidí, kteří obouvají výhradně barefoot obuv.
Choďte zdravě alespoň občas
Naše tělo občas trápí všelijaké neduhy, s nimiž se různými způsoby snažíme vyrovnat. Co však udělat proto, abychom jim předcházeli? Odpověď by už nemohla být jednodušší – choďte zdravě a osvoboďte svá chodidla. „Všem bych doporučil nosit zdravé boty nebo co nejvíce chodit bosky. Pokud vaše zaměstnání vyžaduje konkrétní obuv, alespoň ve volném čase obujte barefoot boty, nebo choďte bosky. Zlepšení se totiž dostavuje i u těch, kteří boty střídají,“ doporučuje závěrem Lukáš Klimpera.
O průzkumu
Průzkumu o trendu bosé chůze se zúčastnilo 417 respondentů, přičemž 294 z nich nosí barefoot obuv různých značek. Majitelé barefoot bot odpovídali na otázky spojené se zdravotními benefity bosé chůze. Průzkum realizovala značka Ahinsa shoes, český výrobce barefoot obuvi navržené fyzioterapeuty.
0 Komentáře “Boom barefoot obuvi je opodstatněný”