Rubriky

Česká NANO LADY

Ve výrobním provozu v Liberci se 18. května rozjela výroba nanovlákenné struktury, která umožní odfiltrovat viry a bakterie na tu nejvyšší možnou účinnost. Unikátní materiál, jehož účinnost proti virům potvrdila svým certifikátem (VFE Viral Filtration Efficiency) uznávaná laboratoř Nelson Labs v USA se jmenuje AntiMicrobe Web R a má záchyt virů vyšší než 99,9 %. Spolehlivě funguje proti obávanému koronaviru. V čele společnosti stojí česká NANO LADY Marcela Munzarová.

Provoz vybudovala firma Nano Medical, kterou vede technoložka Ing. Marcela Munzarová, uznávaná osobnost nanoprůmyslu doma i ve světě. Jde o dceřinou společnost českého výrobce spodního prádla a plavek Triola.a.s. Do nového průmyslového závodu o celkové ploše 1500 m2 navezla hlavní technologická zařízení, vybavila zkušebny a laboratoře kvality. „Výroba zaměstnává na tři desítky lidí z Liberecka. Při plném výkonu budeme měsíčně vyrábět 300 000 m2 materiálu, což představuje pět až šest miliónů filtrů do roušek,“ ubezpečuje autorka projektu Marcela Munzarová. „Spolupracujeme na výzkumných projektech s Technickou univerzitou, jsou tu v regionu mnohé firmy z řad našich dodavatelů, je to lokalita s vysokou koncentrací inovativních firem a s výborným spojením na letiště Praha, Drážďany a Berlín, což je klíčové pro zahraniční zákazníky.“

Pro profesionály se materiál použije k výrobě zdravotnických masek, což jsou jednorázové zdravotnické prostředky. Česko tak může mít pokrytou vlastní spotřebu filtrů, a to v té nejvyšší kvalitě. Bez překupníků, přemrštěných cen a falešných certifikátů. Výroba v Liberci je ryze česká. Zájem o produkty již projevily firmy vyrábějící zdravotnické prostředky a osobní ochranné pomůcky z Itálie, Německa, Slovenska, ale také z USA a Kanady.

Roušky se pravděpodobně stanou evergreenem našeho života. Budou symbolem respektu k ostatním, prevencí před nákazou i pomůckou při zhoršení zdravotní situace. Epidemiologové a hygienici predikují další vlny, občané se obávají toho, co nastane před prázdninami, až všichni roušky odložíme. „Co se týče ochranných pomůcek, myslím, že se na podzim zájem vrátí. Ale i po úplném odeznění epidemie má Nano Medical připraveny aplikace, které zajistí odbyt nanomateriálu. Dceřiná společnost vznikla již v roce 2016 a produkce nanoroušek a filtrů byla uvažována pouze okrajově. Aktuálně jsme se v lednu přizpůsobili situaci,“ vysvětluje autorka projektu.

Unikátní materiál AntiMicrobe Web s obchodním názvem Nano Med Clean má nejen nejvyšší možný záchyt virů, ale také velmi vysokou prodyšnost. To bude pro nadcházející teplé počasí velmi důležité. Nano Med Clean je lehký a snadno se přes něj dýchá. Na rozdíl od jiných materiálů má prodyšnost 200l/m2/s (dvě stě litrů vzduchu na metr čtvereční za sekundu). Komfort přináší venku v letních teplotách, ale hlavně při práci v náročných zdravotnických i výrobních provozech.

Češka v první linii

Autorkou unikátního a účinného materiálu AntiMicrobe Web R je Ing. Marcela Munzarová, technoložka, která má na svém kontě spoluautorství desítky patentů a užitných vzorů. S nanotechnologiemi a průmyslovým využitím nanovláken se prakticky zabývá 15 let. Vývoj materiálu AntiMicrobe Web R jí zabral více než rok. „Celý tento projekt jsem zahájila před více než 18 měsíci. Původním záměrem firmy Nano Medical byla výroba zdravotnických prostředků. Kdo mohl před půl rokem tušit, co se stane! Až při progresi covidu-19 do stadia pandemie a při celosvětovém nedostatku ochranných prostředků jsme rozšířili náš původní záměr o výrobu materiálu pro zdravotnické masky. Materiál s tak vysokou účinností přece nevznikne za den! Ke všemu jsou nutné dlouhodobě probíhající testy, potvrzení, certifikace. Výsledkem našeho snažení je Nano Med Clean, který svého uživatele spolehlivě ochrání a je při nošení komfortní. Nemáte z něj večer otlaky na tváři, kožní reakce, neváží kilogram a vydržíte v něm celý den,“ dodává Marcela Munzarová.

Na vývoji a zavádění průmyslové výroby nových filtračních médií s nanovlákny spolupracovala Marcela Munzarová od roku 2012 převážně se zahraničními nadnárodními korporacemi. Dobře známá je však také mezi odborníky v domácím prostředí.

TIP PRO VÁS: Sada Nano Med Clean obsahuje roušku a deset unikátních vkládacích filtrů, které zachytí více než 99,9 % všech virů a bakterií, tedy i koronaviru. Český unikátní filtr, který vymyslela technoložka Marcela Munzarová, má certifikát uznávané Nelson Labs v USA a velmi vysokou prodyšnost: 200 litrů vzduchu na metr čtvereční za sekundu. Filtr si v podobě tenké textilie s nanovlákennou strukturou vložíte do látkové roušky. Sadu přivítají vedle občanů také majitelky kosmetických a kadeřnických salonů. Ochrání je po celý pracovní den – až 12 hodin. K výběru jsou různé barvy roušek: bílé, černé, tmavě růžové, zelené, modré, fialové a pudrové. Za 10 filtrů s rouškou zaplatíte 449 Kč. Více na eshopu www.triola.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Česká NANO LADY”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *