Rubriky

Co udělá chůze s vaším tělem?

Hýbat se je zdravé a argumenty o drahém vybavení nebo nedostatku času v tomto případě neobstojí. Jde totiž o obyčejnou chůzi – tedy velmi dostupný a přirozený pohyb, který za sport možná ani nepovažujeme, a přitom dokáže zázraky. A pokud se více vozíte a málo chodíte, věřte, že je ten správný čas na změnu.

Jak se změní naše tělo, když se začnete chůzi opravdu věnovat? Chůze je přirozený pohyb a pro většinu lidí nepředstavuje zdravotní zátěž. Chůzí posilujete rovnoměrně celé tělo, podpoříte proudění krve a dostatečné okysličení tkání. Začít s ní můžete prakticky hned. Nepotřebujete žádné drahé vybavení, stačí jen chtít a vykročit. Deset tisíc kroků představuje vzdálenost 7,5 km a svižnou chůzí ji ujdete za 1,5 hodiny.

Pokud jste dosud chodili jen z bytu do auta a zpátky, začínejte s chůzí pozvolna. Na počátku stačí jeden kilometr nebo dva a zvolit si spíše rovinku. Nemusíte vyrážet povinně každý den, ale třeba obden. Tím dáte tělu možnost regenerace. Nemusíte honit kilometry se zrakem upřeným na fitness náramek, naopak. Udělejte si z chůze příjemný rituál. Že stoupá vaše forma bezpečně poznáte sami a pak si můžete pomalu přidávat. Postupně můžete volit i náročnější terén a časem budete pozorovat, jak mimoděk přidáváte i na rychlosti chůze. Ale nepřepínejte se! Pokud se cítíte unavení, není dobré hnát se do kopce, spíše vám prospěje klidná procházka lesem.

Aby měla chůze na vaše tělo ten nejlepší vliv, dodržujte pár základních zásad.
Vůbec nejdůležitější je vhodná obuv, která sníží zátěž kloubů.  Pokud byste na procházku vyběhli z kanceláře ve společenských botách, určitě byste pocítili, že něco není v pořádku. Choďte vzpřímení se zpevněným břichem a s pohledem směřujícím dopředu. Nenoste s sebou žádné zavazadlo a pokud je to možné ani batoh. Pokud během chůze pocítíte svalové napětí, protáhněte se. Nezapomínejte se najíst a napít, aby vaše spalování bylo co nejefektivnější.

A co s váni pravidelná chůze udělá? Zlepší celkové držení a vzhled těla, posílí svaly i střed těla, zkrášlí pokožku, podpoří srdce i dýchání, zlepší spánek, psychiku i fyzickou kondici. Věřte, že chodit rozhodně stojí zato.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Co udělá chůze s vaším tělem?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *