Rubriky

Covid-19: Jsme v tom spolu, ksakru!

Společenská hra Covid-19: Jsme v tom spolu, ksakru! Ondřeje G. Brzobohatého je už v prodeji a ohlasy hráčů jsou fantastické. Předprodej spustil hudebník, skladatel, herec, zkrátka muž mnoha profesí a zájmů, Ondřej G. Brzobohatý, v průběhu února a nyní je hra konečně fyzicky na světě! Je k zakoupení nejen na webu www.pythons.cz, ale také na webech a v prodejnách Alza, Knihy Dobrovský, Sparkys a Bambule.

Zájemci, kteří si hru koupili již v předprodeji, v rámci něhož prvních sto z nich získalo limitovanou edici s věnováním, hru hrají již od 11. května a jejich ohlasy předčily veškerá očekávání tvůrců. „Až se nám tomu nechce věřit, ale zatím nám sto procent těch, kteří hru hráli, psali nebo říkali, že je to jedna z nejzábavnějších her, jakou kdy hráli. Jsou unešení také z jejího zpracování – ať už jde o ilustrace, grafiku, bankovky, kartičky, schované vtípky i v pravidlech a množství kombinací. Lidé nám posílají fotky a videa z toho, jak naši hru hrají, a my tak vidíme, kolik radosti a legrace zažívají, ačkoli je současná doba složitá. A přesně o to šlo,“ říká Brzobohatý, který už si hru stihl zahrát hned několikrát. Poprvé si ji ale užil právě se svým kreativním týmem.

„Ačkoli to bylo odpoledne a všechny nás poté čekal další program, takže jsme si nemohli udělat party se vším všudy, užili jsme si u toho kopec legrace. Měli jsme sice zpočátku trochu nahnáno, zda jsou naše důkladné propočty a teorie ohledně množství dávek vakcín potřebných k poražení covidu či peněz v oběhu opravdu správné, ale naše obavy se nakonec ukázaly jako liché, o čemž nás přesvědčila i spousta reakcí od našich fanoušků, kteří si už hru také mohli zahrát,“ dodává Brzobohatý.

Hráči jsou podle ohlasů fascinováni nejen rozmanitostí úkolů a interakcí, ale také kombinacemi postav, které si pro hru losují. Herních kombinací postavených na rolích je totiž hned 875, protože si na počátku hry každý z hráčů vylosuje z 25 povolání a 35 zemí, aby věděl, jakou postavu bude znázorňovat, jelikož to s sebou přináší své ne/výhody a interakce s dalšími hráči. „Nedokážu si to vysvětlit, ale já si z rukou Nikol, která kartičky otravně promíchávala snad dvě minuty, vytáhl, že jsem muzikant z České republiky!!! To rozhodně není náhoda,“ směje se Ondřej Gregor Brzobohatý, který si pro hru zvolil jméno Andrej Bureš Pozděšvorcový. Jeho kolegové nezůstali pozadu, takže ilustrátor Přemek Ponáhlý hrál coby běloruský nepříliš čestný taxikář Dimitrij Obertěnko a spoluautorka hry Nikol Klevcovová hru začala coby švédský záchranář Ingmar Sudhoven.

„Ačkoli jsme věkovou hranici pro hráče stanovili opatrně na 12–117 let, hru jsme odzkoušeli i na několika dětech, přičemž nejmladším hráčkám bylo sedm a osm let, a výsledek nás mile překvapil. Děti byly nadšené a bavilo je to. Nebývá časté, že se u něčeho – ať je to hra či film – stejnou měrou baví jak děti, tak rodiče. Tady je ale pro rodiče schována spousta vtípků, které děti nepostřehnou, a tak pro dospělé má hra další rozměr. Fungovalo to jako u Simpsonových nebo jako u Shreka. Je to tedy zábava nejen pro přátele, ale i pro celou rodinu,“ dodává Nikol Klevcovová.

Až tedy budete přemýšlet, co svým puberťákům pořídit k zítřejšímu Dni dětí či za vysvědčení, hra “Covid-19: Jsme v tom spolu, ksakru!” je pro tuto příležitost jako dělaná.

Přestože hra mapuje aktuální dění nejen u nás, ale i ve světě, je zároveň nadčasová. Třeba kartička s povoláním Ministr zdravotnictví, která vznikla 26. října 2020, stále platí a bohužel nejspíš ještě dlouho bude. Její znění je následující:

Ministr zdravotnictví

měsíční příjem 1 200 Koron

Nemáš zrovna záviděníhodnou pozici. Pokud se potkáš s prezidentem či s premiérem, rovnou si losuj novou práci, protože tě nyní zase vymění a jejich rozhodnutí je čistě na nich. Tvoji protihráči jejich ortel však mohou jakkoli ovlivňovat – taktizováním, uplácením…

Zde ještě pro dokreslení výše zmíněných informací přikládáme znění kartiček Povolání – Muzikant a Země – Česká republika, které si vylosoval Ondřej.

Muzikant

měsíční příjem 1 200 Kr

Jsi natolik talentovaný a nadaný, že pokaždé, když někoho potkáš, vyslechneš si jeho životní příběh a vytvoříš z toho naprostý hit, jehož refrén svým protihráčům ihned zazpíváš. Na jednorázových tantiémech si vyděláš 400 Kr, které dostaneš od banky.

Česká republika

Díky své národní povaze si dokážeš dělat ze všeho legraci. Jakmile vstoupíš na políčko VYHAZOV, toto políčko pro tebe neplatí, pokud budeš schopen říct ostatním protihráčům nějaký vtip – na rozmyšlenou si můžeš vzít 10 vteřin, poté ihned vyprávěj. Pokud to nezvládneš, políčko VYHAZOV se tě holt týká.

Vláda tvé země ti svými nesmyslnými postupy situaci nikterak neulehčuje. Pokud se ocitneš v KARANTÉNĚ, pokaždé se v ní zdržíš o jedno kolo navíc.

O čem hra je?

Ve hře se můžeš stát jak prezidentem USA, tak rumunskou zdravotní sestřičkou, čínským kadeřníkem či maďarskou uklízečkou. Záleží na tom, co si před začátkem hry vylosuješ a jak šikovně dokážeš celou pandemií prokličkovat až k samotnému vítězství, tedy k poražení covidu-19! Tvůj plat i tvé postavení bude přímo úměrné tvému původu a zaměstnání. Budeš tak mít výhody, kteří jiní protihráči nemají, ale i nevýhody, ze kterých mohou ostatní těží.

Do středu herní desky, v němž si na planetě zemi drze trůní buňka viru Covid-19, zvaná Coviďák, a srká u toho čínskou polévku z netopýrů, se položí balíčky karet SMŮLA, KLIKA a KSAKRU popisem dolů. Každému hráči se rozdá přesný startovní počet hracích peněz neboli Koron, a určí se jeden svědomitý hráč, který se ujme role bankéře.

Poté hráči jeden za druhým hází kostkou, posouvají svou figurku o příslušný počet políček a plní na herním plánu dané úkoly podle stanovených pravidel.

Při vstupu na políčko SMŮLA se může například stát, že jistý finský trenér Miho Urvi, tě v době tvrdého lockdownu přesvědčil, aby sis do jeho posilovny přišel dát do těla. Bohužel tam ale zrovna přišla šťára a ty musíš zaplatit pokutu.

Nebo když vstoupíš na políčko KLIKA, tak tě finanční krize donutí vzít si brigádu v čínské restauraci Shu Lin, kde se v čase přísných restrikcí ilegálně sešli dva hlavní představitelé vlády. O jejich schůzce informuješ novináře, čímž si vyděláš 2 000 Koron.

Na políčkách jsou i podíly farmaceutických firem na výrobu vakcín, jako třeba česká firma s vakcínou NOTORIS, švédská firma s vakcínou IKEÜM, nebo japonská firma s vakcínou NATOTATA, a mnoho dalšího. Principem hry je koupě kompletních podílů jednotlivých firem, které ti následně při průchodu STARTem generují dávky vakcín. Tyto vakcíny poté vkládáš na tykadýlka Coviďáka sedícího uprostřed herní desky, anebo je využiješ pro své očkování, čímž se pro tebe průběh hry výrazně zjednoduší. Čím víc tykadýlek svými vakcínami obsadíš, tím větší máš šanci k celkovému vítězství.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Covid-19: Jsme v tom spolu, ksakru!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *