Rubriky

Historie laku nehty

Barevně nalakované nehty nosily už ženy ve staré Číně, ale první skutečný lak na nehty vytvořila až v roce 1920 Francouzka Michelle Ménardová a inspirovala se karoseriemi automobilů. Hned vzápětí, ve 30. letech, zavedla značka Revlon módu stejného odstínu laku a rtěnky. Tedy to, nač jsme zvyklé i dnes, kdy prestižní kosmetické firmy minimálně 2x ročně představují módní barevné kolekce zahrnující vedle očních stínů také rtěnky a laky na nehty.

První lak si vyrobily už staré Číňanky. Do směsi z arabské gumy, vaječných bílků, želatiny a včelího vosku přidaly rozmačkané okvětní plátky růží a vrstvu pak ponechaly na nehtech několik hodin nebo rovnou celou noc. Egypťanky si zdobily nehty henou, královna Kleopatra je však nosila rudé – otrokyně jí konečky prstů zdobily speciální směsí z jahod, připravenou podle tajného receptu. V Orientu si ženy do nehtového lůžka vstřikovaly organickou barvu, takže jim pak nehty už rostly barevné. Barva nehtů odrážela společenské postavení. Například v šestém století před naším letopočtem se u čínské královské rodiny nosily barvy zlatá a stříbrná, později i rudá s černou. Ženám nižšího stavu se ale povolovaly pouze světlé tóny. Tu, která by se odvážila použít královskou barvu, stihl trest smrti!

Tehdy ovšem zdobení nehtů nebylo jen výsadou žen a vůbec to nikdo nepovažoval za znak zženštilosti. Například egyptští, babylonští i římští bojovníci strávili několik hodin před bitvou úpravou vlasů i barvením nehtů, které měly stejný barevný odstín jako barva jejich rtěnky.

Od středověku až do devatenáctého století dávaly ženy přednost tomu, že si nehty natíraly vonnými růžovými olej a pak leštily semišem. Skutečného laku na nehty se dočkaly až v roce 1920. Francouzku Michelle Ménardovou k jeho vytvoření inspirovaly automobilové karoserie. Barva ale nebyla zdravotně nezávadná a nehty ničila, protože se dala smýt jedině acetonem. Mimochodem, víte, jakou měl její první lak barvu? Hádáte správně – růžovou. Ta je totiž společně s klasickou červenou nejpoužívanější od samotného počátku lakování nehtů. Například herečka Lana Turnerová používala zásadně rudou rtěnku i lak na nehty. V její době se už používal lak patentovaný Annou Hamburgovou z Kalifornie, který se dal odstranit snadno a bez poškození nehtu. Už také byl k dispozici podlak a nadlak (base coat a to coat), takže manikúra déle vydržela. Objevily se i různé pilníky a odstraňovače kůžičky (tzv. pomerančové dřívko se používá už od 19. století).

Klasický lak na nehty – tedy lahvičku se štětečkem ve víčku – uvedla jako první na trh americká značka Revlon. Její laky patří dodnes k nejoblíbenějším.

První umělý nehet vznikl v roce 1957, když si zubař Frederick Slack v práci zlomil vlastní nehet a vyrobil si náhradu z dentálního akrylátu. Ta se ovšem nelepila, ale zavěšovala na horní okraj nehtu. Boom umělých nehtů zastal v 50. letech v Hollywoodu, kdy si herečky nechávaly lepit přirozené nehty černošského obyvatelstva. Dlouhá léta pak bylo běžné zpevňování nehtů pomocí hedvábného nebo skelného vlákna. Až v 80. letech byl vynalezen UV gel, který postupně vytlačoval původní materiály. Ženy si ho oblíbily, protože vyniká přirozeným vzhledem, flexibilitou a skvělou přilnavostí k přírodnímu nehtu a vyvolává minimum alergických reakcí.

Za zmínku stojí ještě vznik populární francouzské manikúry. Má ho na svědomí americký vizážista a zakladatel společnosti Orly Jeff Pink, který v roce 1976 potřeboval pro své klientky takovou úpravu nehtů, jež by ladila s různými kostýmy. Nejspíš ani sám tehdy netušil, jaký ohlas tím vyvolá.

Jak nehty správně nalakovat, aby lak co nejdéle vydržel?

  1. Zkracujte nehty na přiměřenou délku

Pokud jsou nehty příliš dlouhé, koledujete si o to, že si odštípnete barvu, nebo hůř – zlomíte celý nehet. Krátkými nehty minimalizujete podobná rizika. Jednoduše: kratší nehty, bezpečnější nehty.

  1. Investujte do podkladové a vrchní vrstvy (base coat a top coat)

Díky aplikaci podkladové a vrchní vrstvě prodloužíte životnost manikúry až o několik dní.

  1. Používejte při domácích pracích rukavice

I běžný úklid bytu může lak poškodit, proto všude tam, kde hrozí kontakt s mycími přípravky, noste ochranné gumové rukavice. Zabráníte tak zbytečnému vysušování manikúry, které vede ke ztrátě lesku a odlupování laku.

  1. Nalakujte i volný okraj nehtů

Okraje nehtů i při běžných pracovních činnostech dostávají hodně zabrat. Zkuste nanést na okraje vrstvu bezbarvého laku ještě před samotným lakováním.

  1. Méně je více

Příliš silná vrstva laku nedělá nehtům dobře a může vést k odlupování barvy. V tomto případě platí, že méně je někdy více.

  1. Lakujte jedním směrem

Nezáleží na tom, zda budete lak nanášet z levé strany na pravou nebo opačně. Nikdy ale nelakujte nehty tahy tam a zpět, zvyšuje to jejich náchylnost na poničení.

 

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Historie laku nehty”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *