Rubriky

Hudba je součást mojí duše, říká Michael Petr, bývalý tanečník ze StarDance

Muziku měl MICHAEL Petr v těle i duši od narození. Mnoho let se profesionálně věnoval tanci, pamatovat si jej můžete třeba z druhé série televizní show StarDance, kde se zhostil role tanečního partnera zpěvačky Lenky Filipové. Má za sebou řadu mezinárodních tanečních úspěchů v soutěžích na evropské i celosvětové úrovni. V současné době již nesoutěží, ale vede úspěšný taneční tým v americkém Portlandu, kde trvale žije. Kromě tance se však nyní aktivně věnuje hudbě, před sebou má vydání několika vlastních singlů a také celých desek. Jak se z tanečníka stal zpěvákem a co nyní Michael Petr chystá?

V tanci jste byl velmi úspěšný, co vás přimělo začít se věnovat zpěvu?

Zpěv a muzika vždy byly moje láska, odmalička jsem hrál na různé hudební nástroje, začal jsem nejprve s bubny, poté přišla basová kytara, elektrická kytara a také zpěv. Hudbu máme v rodině, dědeček hrával na tahací harmoniku, otec na bubny a od toho se odvíjely moje první hudební krůčky. Poté jsem hrál aktivně hlavně na střední a vysoké škole v různých kapelách. Vždy jsem dělal hudbu i tanec zároveň, ale jakmile jsem začal tančit profesionálně a dosahoval jsem mezinárodních úspěchů, musel jsem si vybrat a hudba zůstala jen koníčkem. Věnovat jsem se jí aktivně začal opět před 6 lety, kdy jsem ukončil profesionální soutěžní kariéru v tanci.

Jaké tedy máte v hudbě plány? Čeho byste chtěl dosáhnout?

Nahrávám dvě sólové desky, které vyjdou příští rok. Jsou to dva rozdílné projekty, jeden z nich je rockový a druhý popový, pro oba skládám hudbu a píšu texty, většinu sám produkuji. Obě desky nahrávám už přes dva roky. Po jejich vydání chystám turné v Čechách i v USA, kde momentálně žiju. Obě desky budou v češtině i v angličtině, takže jde v podstatě o 4 desky.

Mým cílem je tedy vydávat hudbu, být aktivní na hudební scéně, dál skládat a vystupovat. Hudba pro mě nemá konečný cíl, je to pro mě životní styl, součást mojí duše.

Kromě zmíněných desek ale už letos v říjnu vydáváte debutový single, můžete nám jej více přiblížit?

V říjnu vyjde můj první single jak v Česku, tak v USA. V Praze jsem k němu v září natočil videoklip. První single se jmenuje v češtině Stánek na rohlíky a ve světe Hot Dog Stand, vyjde v říjnu. Je to příjemná a veselá písnička, tak doufám, že přispěje k dobré náladě v deštivých podzimních dnech. Druhý single vyjde v listopadu a třetí v prosinci, celé desky budou následovat v příštím roce.

Co vám dala účast ve StarDance? Jak na to vzpomínáte?

StarDance II byla obrovská zkušenost, moje první televizní show. Tančit před kamerou je jiné než tančit na soutěži, takže jsem si z toho odnesl hodně. Nejraději vzpomínám na výbornou partu tanečníků i celebrit, opravdu jsme si sedli.

Jaké jsou vaše další úspěchy? Na co jste pyšný?

Po kariérní stránce jsem nejvíce pyšný na své úspěchy ve výuce tance v kategorii Pro/Am v posledních 7 letech, myslím, že jsem této kategorii a její metodice opravdu porozuměl, protože moji žáci jsou velmi úspěšní a dokonce vyhráli 5 titulů Mistrů světa, Já jsem vyhrál cenu za nejlepšího učitele na Mistrovství světa 2017, v letech 2018 a 2019 jsem pak byl druhý. Je to opravdu báječné a nevím, co víc bych si mohl přát.

Také si moc vážím, že jsem mohl hodně cestovat, snažil jsem se studovat tanec vlastně na všech kontinentech a získal jsem dobrý přehled. Měl jsem to štěstí, že jsem potkal mnoho zajímavých osobností a mými žáky byli i světové celebrity jako třeba Linda Kozlowski, herečka známá díky hlavní roli ve filmu Krokodýl Dundee, Mommy „D“, maminka mistra světa v boxu Mannyho Pacquaio, se kterou jsem vystupoval v Singapuru, či Ryker Lynch, velmi úspěšný hudebník a v americké verzi StarDance tančil jako celebrita.

Nicméně všechny kariérní úspěchy beru pouze jako zkušenosti, ne životní milníky. Vždy si nejvíce cením toho, že můžu růst jako člověk v osobním směru a každou zkušeností, kterou jsem prošel, jsem se naučil něco o sobě a o životě. Jsem rád, že jsem v poslední době porozuměl své duši a sám sobě, a za to děkuji hudbě.

Máte jako tanečník ve zpěvu nějakou výhodu?

Určitě ano. Tanec mně při zpěvu moc pomáhá, zpívám totiž celým tělem, to mě baví, a hlavně se nestydím. Myslím, že je velkou výhodou znát své tělo a nebát se ho použít k projevu a vyjádření textu. Tak trochu ironií je, že vyloženě taneční hudbu nedělám, mám radši rock, při kterém se dá spíše vyblbnout než si zatančit a má popová hudba jsou zase spíše ploužáky či písně k zamyšlení. Ale za těch 20 let jsem vytančený dost, a tak si myslím, že je v pořádku, když taneční hudbu nechávám mladším.

Pro koho zpíváte? Kdo je váš posluchač?

Nejradši bych zpíval pro celou rodinu, rock, na který si lidé mohou „zapařit“, romantiku na ploužáky i veselé písničky, které se líbí i dětem. První singl o stánku na rohlíky se tomu blíží a věřím, že pro celou rodinu je a mám z toho radost. Přirozeně dělám texty ze života, pro každého a doufám, že se budou líbit všem generacím.

Jak na vaše hudební aktivity reaguje vaše okolí? Máte podporu blízkých?

Rodina i přátelé už se nemůžou dočkat až to bude venku a říkají, že už na těch tzv. hudebních vejcích sedím dost dlouho. Co se týče pomoci, tak jsem hodně samostatný a vše začíná a končí u mě, ale velkou oporou je mi můj bratr a jeho rodina, a také moje učitelka zpěvu Hanička, která je můj hudební anděl strážný.

Kdo další tvoří váš profesionální tým?

Jsem moc vděčný, že jsem natrefil na super talentované lidi a profíky ve svých oborech. Díky nim se moje vize stávají realitou. Jak jsem zmiňoval, mám úžasnou učitelku zpěvu, pak jsou tu kluci, co se mnou nahrávají v Praze, mám také skvělého studiového inženýra a mixaře a v neposlední řadě také hudební studia v Praze a v Portlandu v USA. Se všemi pracuji na deskách už přes dva roky a jsou opravdu úžasní a jsem rád, že je mám.

Zmiňoval jste, že žijete v USA, ale chystáte desku i v češtině koncertní turné po Čechách. Kde je tedy váš domov?

Už 7 let žiju v USA ve státě Oregon. Mým domovem je město Portland, které se mi moc líbí a svým způsobem mi připomíná Čechy a Hradec Králové, kde jsem se narodil. Je tady soutok dvou řek, hodinu cesty odsud jsou hory, jako to má Hradec, ale také je hodinu cesty odsud pobřeží. Lidé jsou taky hodně podobní jako v Čechách, mají rádi pěší i cyklo turistiku, pijí dobré pivo, jsou přátelští a na nic si nehrají.

Co byste poradil lidem, kteří chtějí tančit nebo zpívat, ale neví, jak začít?

Doporučil bych začít s odborníkem, zajít si do taneční nebo hudební školy. Pokud jste úplný začátečník, může se stát, že samostudium pro vás bude ztráta času. Nejdůležitější ale je se nebát a jít do toho naplno, protože život máme jen jeden, tak bychom jej měli žít tak, abychom pak nemuseli litovat, že jsme něco propásli.

Co nebo kdo vás nejvíce inspiruje, ať už v tanci či ve zpěvu?

V hudbě mě nejvíce inspiruje život, jeho radosti či starosti, je to neomezený potenciál pro nové písně a texty. V tanci mě ze začátku inspiroval legendární herec Patrick Swayze a pak samozřejmě moji bývalí učitelé a kolegové, kteří byli úžasní a bez nich by to nešlo.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Hudba je součást mojí duše, říká Michael Petr, bývalý tanečník ze StarDance”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *