Rubriky

Jak pečovat o zrak během letních měsíců?

Během letních měsíců ohrožují zrak slunce, písek, sinice i bakterie ve vodě. To vše činí oči náchylnější k zánětům. Jak oči během léta správně chránit, proč je po koupání ošetřit kapkami a jak pečovat o sluneční brýle?

  1. Brýle proti slunci

Prudké sluneční záření patří mezi nejčastější vlivy, které negativně působí na zrak. Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice.  Je proto vhodné chránit si oči slunečními brýlemi s kvalitním UV filtrem, a to hlavně u dětí. „Pokud jsou oči dlouhodobě vystavovány UV záření, může dojít k poškození povrchu spojivky a rohovky. To může vést ke vzniku zánětu rohovky nebo spojivky, který se projevuje velmi často řezáním, pálením a zarudnutím oka a víček. Standardní UV filtr, který se dává do všech slunečních brýlí, má hodnotu 400. Ta je plně dostačující pro ochranu očí jak v Česku, tak i u moře. Během letních měsíců si dospělí povětšinou zrak před slunečními paprsky chrání slunečními brýlemi. Často ale zapomínají na ochranu zraku svých dětí. Dětský zrak je přitom k poškození slunečním zářením náchylnější než dospělý. Obzvláště dětské oči by proto měly být chráněny proti UV záření,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

  1. Rizika na pláži

Slunce ale není jediným nebezpečím pro oči. Poškodit zrak může i slaná voda, písek nebo vítr. „Zejména u moře se mnozí lidé rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale dělat neměli. Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. Slaná mořská voda oči dráždí a způsobuje štípání, pálení a řezání očí. To samé platí i o prudkém větru nebo zrnkách písku, která se během pobytu na pláži mohou do očí velmi snadno dostat. Působením větru či slané vody může dojít ke vzniku zánětu spojivek, který je dobré vždy zaléčit příslušnými kapkami,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

  1. Pozor na sinice

Ani české vody nejsou pro lidský zrak zcela bezpečné. „V tuzemských koupalištích se nachází velmi často větší množství chloru, který působí negativně na povrch lidského oka. Často dochází k pocitu pálení a vzniku zarudnutí očí. Tyto potíže mohou přerůst v zánět spojivek. V rybnících, kde je přírodní, a tudíž neudržovaná voda, je příznivé prostředí pro přežívání bakterií a virů, nejčastěji se tam ve větším množství množí sinice. Koupání ve vodě s velkým výskytem sinic může způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá komplikovaná, navíc mohou trvale poškodit zrak. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček. Proto je dobré chránit si zrak například plaveckými nebo potápěčskými brýlemi,“ popisuje Pavel Stodůlka.

  1. Hygiena očí

I po koupání je dobré věnovat očím péči. Zamezí se tak případným komplikacím. „Během plavání se může do oka dostat cizí tělísko, například jemný písek. Z toho důvodu je důležité si oči po koupání nemnout, protože i drobné zrnko písku může oko nepříjemně poškrábat. Výjimečná také není přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout čistou vodou nebo použít umělé slzy, které oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

  1. Jednorázové čočky

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat kontaktním čočkám. Během letních měsíců by měli nositelé kontaktních čoček sáhnout po těch s UV filtrem, a pokud se s nimi chystají do vody, měli by zvolit jednorázové. „Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání je nejlepší kontaktní čočky vyhodit. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je vhodné nasadit si sluneční brýle, protože od vodní hladiny se odráží do obličeje a očí více slunečního světla,“ říká Pavel Stodůlka.

Jak pečovat o sluneční brýle

Základní péče o sluneční brýle zahrnuje pravidelné čištění. To je ale třeba provádět správně. Otírání brýlí nevhodnými materiály je totiž může nenávratně poškodit. „Brýle by měli jejich majitelé čistit mikrovláknem nejlépe v kombinaci s čisticím sprejem k tomu určeným. Neuškodí také jednou za čas umýt brýle teplou vodou. Ideálně by se sluneční brýle neměly čistit na sucho o oděv nebo papírovým kapesníkem. Tyto materiály spolu s nečistotami můžou na povrchu skel zanechat škrábance, které se už nedají odstranit. Jistotou je kupovat čisticí přípravky přímo v optice, kde zároveň poradí s typem přípravku vhodným pro dané brýle,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Sluneční brýle se většinou nosí v létě nebo při sportech, kdy se obličej více potí. Proto by měla být četnost jejich čištění častější. „Jednou za sezonu by si lidé měli nechat sluneční brýle vyčistit přímo v optice. Profesionální čištění je velmi důležité. V místech, kde se sluneční brýle dotýkají kůže, může docházet k hromadění nečistot. Ty se mohou stát příčinou kožních problémů, jako jsou například vyrážky,“ upozorňuje Pavel Stodůlka.

K péči o sluneční brýle patří i jejich správné sundávání a ukládání. „Nejčastější chyba, kterou lidé dělají, je, že sundávají brýle jednou rukou. Může tím dojít k jejich pokřivení a hrozí vylomení stranic. Dále se nedoporučuje nosit brýle ve vlasech nebo za výstřihem. Jak pro klasické brýle, tak i pro ty sluneční platí, že by měly být uchovávány v pevném pouzdře. Tato pouzdra jsou bytelná a dobře brýle chrání proti poškození. Vnitřní výstelka pouzdra je přizpůsobena k tomu, aby se o ni čočky nepoškrábaly. Rovněž pouzdro je dobré čistit, stačí navlhčeným hadříkem se saponátem,“ uzavírá Pavel Stodůlka.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak pečovat o zrak během letních měsíců?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *