Jaké vybrat dítěti dioptrické brýle
Návrat do školních lavic s sebou přináší nákup školních potřeb, oblečení i bot. Nezbytnou podmínkou pro to, aby dítě úspěšně zvládlo učivo je, aby dobře vidělo na tabuli i do sešitu. Řada dětí i puberťáků odmítá nosit dioptrické brýle, protože se jim spolužáci posmívají. Koupí značkových designových brýlí uděláte z vašeho potomka hvězdu třídy a posměváčkům zavřete ústa. Pro inspiraci zajděte do sítě optik OpticLab, kde vám i dítěti zrak zdarma přeměří zkušený optometrista.
Téměř polovina dětí by potřebovala korekci zraku
Dětský zrak se vyvíjí do 15 let a oko celkově přibližně do 25 let, proto je velmi důležité případnou oční vadu podchytit včas a pravidelně kontrolovat případné změny. Orientační́ vyšetření zraku by měl provádět pediatr v rámci pravidelných preventivních prohlídek a v případě potíží dítě odeslat k očnímu specialistovi. K nejčastějším vadám u školáků patří krátkozrakost, na kterou mají nepříznivý vliv vysedávání před tablety a mobily a namáhání zraku na krátkou vzdálenost. V Evropě a Americe je dnes už 30–50 procent školních dětí krátkozrakých, v Asii tato oční vada postihuje dokonce 95 procent školáků.
Jaké brýle zvolit, aby byl spokojený rodič i junior?
Rodiče přemýšlí převážně v praktické rovině – rozhoduje cena, odolnost, univerzálnost. Děti chtějí hlavně takové brýle, aby co nejméně vadily a co nejvíc slušely. Volba správných dioptrických brýlí může být klíčová nejen pro úspěch potomka ve škole, ale i při sportu a v kolektivu. Proto na nich nešetřete.
Sedmero, jak vybrat dioptrické brýle pro dítě:
1) Prohlídka u očního specialisty – Než se pustíte do výběru brýlí, nechte dítku změřit zrak u očního lékaře nebo v optice. Tvar a velikost obrouček se odvíjí typu od typu oční vady a počtu dioptrií.
2) Komfort a velikost – Volte brýle tak, aby byly pohodlné na nošení, ideálně z lehkého materiálu. Vyberte rámečky, které správně padnou na obličej vašeho dítěte, nekloužou mu z nosu ani netlačí na spánky.
3) Odolnost a bezpečnost – Brýle by měly být dostatečně odolné, aby vydržely nárazy a pády při hrách a sportu. Zkušený optik nabídne speciální brýlové rámečky vyrobené z odolných materiálů, které minimalizují riziko poškození a zranění.
4) Estetika a design – Sebelepší brýle ovšem nepomohou svému účelu, když je dítě nenosí. Finální rozhodnutí o obrubách (mezi variantami doporučených optikem) nechte na dítěti. Pokud bude dítě spokojené s vzhledem svých brýlí, bude pravděpodobnější, že je bude ochotné nosit.
5) Skla s antireflexním povrchem: Antireflexní povlak pomůže minimalizovat odlesky a odraz světla na čočkách, což zvyšuje pohodlí a snižuje únavu očí.
6) UV ochrana – Pokud bude dítě nosit brýle i venku, ujistěte se, že mu brýle poskytují adekvátní ochranu proti škodlivému UV záření.
7) Trpělivost a pozitivní přístup – Některé děti mohou být ve začátcích znechucené z nošení brýlí. Mějte s nimi trpělivost a povzbuzujte je, aby brýle nosily pravidelně, dokud si na ně nezvyknou.
Optometristka Alice Burianová ze sítě OpticLab doporučuje: „Brýle by měly stoprocentně padnout jak na nose, tak za ušima. Zároveň musí být bezpečné a pohodlné. Dioptrické čočky v brýlích doplňujeme speciálním povrchem proti poškrábání nebo antireflexní úpravou, která zvyšuje propustnost čočky a zmírňuje tak únavu očí při pravidelném nošení. Plastové čočky mají navíc i UV filtr, který chrání oči před škodlivým UV zářením. Pokud má dítě větší počet dioptrií, je lepší zvolit tenčená skla, která jsou nejen pohledově hezčí, ale také lehčí a praktičtější.“
Síť optik OpticLab nabízí v České republice nabízí obroučky i brýlové čočky pro všechny věkové kategorie. Během září nabízí měření zraku nejmodernějším refrakčním přístrojem zdarma, které není vázáno na nákup brýlí nebo objednání nových skel.
Tag optiky OpticLabbrýlové čočkyAlice Burianovádětské dioptrické brýle
0 Komentáře “Jaké vybrat dítěti dioptrické brýle”