Rubriky

Mezi Amsterdamem a Českým rájem

Nečekané materiály, smyslnost, kult těla i dekadence. Síla, kvalita, vytříbenost i výrazné barvy v geometrických vzorech. To je značka MARIE REJFOVÉ, úspěšné návrhářky, umělkyně i vysoce oceňované technické designérky, která má od roku 2015 v Amsterdamu vlastní label ma re – AMS.

 

Žijete v Amsterdamu. O Nizozemí se všeobecně ví, že je hodně napřed, co se například ekologie týče. Jaké jsou trendy materiálů a využíváte je?

Trendem jsou recyklované a organické materiály. Ostatní musí být ekologicky odpovědně barvené a tištěné. Já používám textilie z recyklovaných plastikových komponentů (polyestery a polyamidy), textilie vyrobené ze starých textilií. Materiály odebírám u velice speciálních výhradně italských a francouzských firem, které zaručují produkci pod ekologicky odpovědným dohledem.

A jak se v Amsterdamu žije?

Je to víc disciplinované než v Čechách, věci tu prostě jdou podle plánu. Úřady navíc velice podporují malé podnikatele. Ale chybí mi příroda a prostor, kterého mám v Čechách daleko více – mám statek v Dolanech u Jičína v Českém ráji. Tam bych chtěla mít jednou studio. V Amsterdamu mám ale vlastní byt s miliónovým výhledem na moře a hausbóty. Já už vlastně nepatřím ani do Čech, ani do Nizozemska, pokaždé, když jsem v jedné zemi, tak mi něco chybí z té druhé.

Jak jste se tam vůbec dostala, díky studiu?

Ano, díky studiu na Gerrit Rietveld Academie, kde jsem studovala módu a textil. V Praze jsem chodila na vyšší odbornou školu oděvního návrhářství a na výměnném pobytu v Amsterdamu mi holandská strana nabídla studium tam. Po studiu jsem získala stáž v International Dance Theatre of Amsterdam a pak stáž u Puma Black Label. V Čechách pro mne nebyla práce a v Holandsku už jsem měla zázemí v módní branži. Celkem snadno jsem si našla místo jako technický návrhář.

Ve své kolekci využíváte také materiál Steiff od výrobce slavných medvídků.

Je to klasika a já klasiku miluji. Je to německá kvalita a pro mě je kvalita produktu na prvním místě. Také mi to přijde jako super vtip (v dětství máte medvídka jako nerozlučného přítele a v dospělosti kabát). Jako feministka také obdivuji zakladatelku firmy Steiff a její příběh.

Na fotografiích vidíme Janu Plodkovou, řekněte nám něco o vaší spolupráci…

Janinka je moje kamarádka a spolužačka už od gymplu. Naši rodiče spolu chodili do školy a na zábavy, my jsme spolu dlouho dělaly studentské divadlo. Jana je moje múza, bezvadně se s ní pracuje, moc ji obdivuji.

Využíváte také umělé kožešiny, jaký je váš vztah a postoj k pravým kožichům?

Nesnáším je! Mám lepší vztah se zvířaty než s lidmi. Mám koně Goru už 27 let a 3 rezavé kocoury – Rys II., Junior a Rys III.

Můžete srovnat českou a nizozemskou klientelu a styl?

Holanďanky jsou pragmatičtější, sportovnější a šetrnější, chtějí více vypadat jako podle nějakého modelu. Nemají tolik vkusu, jsou konceptuální a studené. Ve své zóně nosí strečové džínsy, koženou bundu a tenisky. Češky mají rády ženskou módu, nosí sukně a šaty. Pak jsou tu ale i takové Holanďanky, které mají chuť se obléci a nezajímá je cena. V Amsterdamu je také díky turismu hodně skvělých concept stores.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Mezi Amsterdamem a Českým rájem”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *