Rubriky

Na co nezapomenout u lékaře

Naše zdraví je naše zodpovědnost a návštěvy lékaře k péči o náš zdravotní stav neodmyslitelně patří. Od lékaře však mnohdy odcházíme s celou řadou otázek, na které jsme se zapomněli nebo styděli zeptat, a čas do další návštěvy může být dlouhý. Někdy se nám dokonce může zdát těžké sdílet své obtíže s lékařem a říct mu, jak se doopravdy cítíme. Právě sdílení všech informací o zdravotním stavu je však klíčové pro zajištění té nejlepší péče ze strany lékaře. Především u léčby závažných onemocnění je spolupráce pacienta a lékaře zásadní.

Příkladem takového onemocnění může být chronické srdeční selhání. Znamená to, že srdce dlouhodobě nezvládá do těla pumpovat dostatek krve, která by okysličila a vyživila orgány a svaly. Pacienti se běžně potýkají s otoky, dušností, ztrátou chuti k jídlu, únavou, častějším močením nebo rychlým přibýváním na váze. Možná si řeknete: to se mě netýká. Ale může. Podle statistik se rozvine u každého pátého nad 40 let.

Důležitou roli v léčbě srdečního selhání a mnoha dalších onemocnění hraje aktivní zapojení pacienta a jeho blízkých do léčby. Někteří se možná domnívají, že už vědí všechno, a tak se nepotřebují ptát. U lékaře si pak vyzvednou recept na léky a rezignovaně odcházejí domů. To však pro úspěšnou léčbu nestačí. Je třeba nejen užívat správnou medikaci, ale také aktivně dodržovat režimová opatření, která se s konkrétním onemocněním pojí. Každý organismus reaguje na léčbu jinak a správné otázky směrem k lékaři mohou k výběru nejvhodnější léčby velmi pomoci. Přestaňte vnímat návštěvu lékaře jen jako kontrolu a vyzvednutí receptu; měla by to být také konzultace. Naše tipy vás navedou, jak ze schůzky s lékařem vytěžit co nejvíce.

Buďte na schůzku u lékaře připraveni

Návštěva lékaře může být pro každého z nás někdy trochu stresující, a proto je dobré se na ni dopředu připravit. Vyplatí se předem si ujasnit, proč tam vůbec jdu. Jaký je cíl mé návštěvy, co mě trápí a co se chci od lékaře dozvědět. Zda mám nějaké pochybnosti o současné léčbě, nebo mi naopak vyhovuje, nebo mne zajímají nové léčebné možnosti. Toto všechno může výrazně pomoci k hladkému průběhu návštěvy. Určitě tedy není od věci dopředu si své otázky sepsat, vzít s sebou starší lékařské zprávy a jakékoliv hodnoty, které si mohu sám měřit a pro lékaře mohou být zajímavé. Příkladem může být měření tlaku a pulsu, které hrají důležitou roli u léčby srdečního selhání a jiných kardiologických onemocnění. Více informací o tom, co hlídat při srdečním selhání, najdete na www.rukunasrdce.cz.

Sdílení pomáhá, a u lékaře dvojnásob

Nejste sdílní u lékaře? Možná tak bráníte odhalení závažného onemocnění nebo zlepšení svého zdravotního stavu. Přibližně třetina lidí se stydí o některých věcech s lékařem mluvit a stejně tak třetina lidí některé informace před lékařem zamlčuje, protože je nepovažuje za důležité. Pacienti mohou mít někdy pocit, že drobné změny jejich zdravotního stavu nejsou podstatné. Mohou tak ale opomenout symptomy závažných onemocnění, které si mylně zaměňují například za projevy přibývajícího věku, jako je tomu u srdečního selhání. Proto hraje sdílení všech informací o zdravotním stavu s lékařem klíčovou roli. Nebojte se tedy nejenom říct lékaři, jak se cítíte.

Tolik možností, na co se zeptat

Naučte se také aktivně ptát. Nebojte se zeptat na všechno spojené s léčbou a režimem, který je třeba dodržovat. Mnohdy by nás v ordinaci ani nenapadlo, že na léčbu může mít vliv například aktivní pohyb, strava, stres, sauna, sex nebo třeba létání. Každé onemocnění má svá specifika, a proto je třeba se ptát, co může mému tělu udělat dobře a co naopak lékař nedoporučuje. Medicína jde mílovými kroky kupředu, není tedy důvod spokojit se jen s průměrným výsledkem. Pacient, který se svým lékařem komunikuje, ptá se na nové možnosti a dodržuje režimová opatření, zásadně přispívá ke své léčbě. Léčba je týmová souhra pacienta a lékaře a zpravidla platí, že čím lepší spolupráce, tím lepší výsledky.

Aktivně do života

Pokud se chceme i se závažným onemocněním cítit dobře, nestačí pouze dodržovat veškerá doporučení lékaře ohledně medikace. Je třeba se na zlepšení zdravotního stavu aktivně podílet. Po schůzce s lékařem někdy můžeme mít pocit, že už všechno víme a nic nás nemůže překvapit. Opak je ale pravdou. Vyplatí se být neustále ve střehu a svůj stav bedlivě sledovat. U některých onemocnění se doporučuje vést si například deník, kam lze zapisovat hodnoty důležité pro sledování vývoje onemocnění (příkladem je deník pro pacienty se srdečním selháním). Může jít například o hmotnost, tlak a puls, váhu, případně o jiné zdravotní problémy či informaci o nových lécích předepsaných jiným specialistou. Deník poté mohou pacienti ukázat svému lékaři a být si jisti, že na nic nezapomněli. Lékař se může na základě nových nebo zhoršených příznaků rozhodnout změnit pacientovi léky a díky všem informacím o dalších léčbách snadněji zhodnotí i možné kontraindikace.

Aktivní přístup pacienta nejen k návštěvám u lékaře může mít velký vliv na celkový zdravotní stav. Ruku na srdce, staráte se o něj? Mluvte se svým lékařem. Protože zdraví máte jedno. Ptejte se, není to jedno.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Na co nezapomenout u lékaře”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *