Rubriky

Nejlepší dárek je rodina

Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, kde je umisťování malých dětí do ústavů možné. Otevřená iniciativa Dobrý start chce prostřednictvím právě zahájeného ročního projektu DÍKY PĚSTOUNSTVÍ upozornit na stále vysoký počet dětí v kojeneckých ústavech, poděkovat náhradním rodičům a pomoci najít nové pěstouny. Projekt, jehož spuštění doprovází video s reálnými příběhy pěstounských rodin, má jasný cíl: dostat děti z kojeneckých ústavů a dětských domovů tam, kam patří. Do milující rodiny.

„Chceme všem ukázat, že pěstounství má obrovský smysl. Naším cílem je nadchnout veřejnost pro pomoc ohroženým dětem a nasměrovat legislativu tam, kam by měla vždy směřovat. Domů. Ať už to znamená usnadnění celého procesu náhradní péče, nebo podporu biologických rodin tak, aby své děti nemusely opouštět,“ popisuje Julie Kochová z iniciativy Dobrý start a dodává: „Snažíme se najít nové pěstounské rodiny a podpořit v příštím roce přijetí zákona, který omezí umisťovat do ústavní péče děti do tří let. České děti na tento zákon stále čekají, přitom ve všech sousedních zemích už malé děti v ústavní péči dávno nekončí.“

Pěstounství je jednou z cest, jak mohou trávit dětství v rodině i děti, o které se jejich biologičtí rodiče z různých důvodů nemohou postarat. Letošní Vánoce zažije doma díky pěstounským rodinám 12 tisíc dětí a cílem projektu Díky pěstounství je jejich počet v příštích letech výrazně zvýšit.

„Jako pěstounka vidím, jak v rodině zprvu ustrašené a zanedbané děti rozkvétají. Pěstounství pomáhá nejen dětem, ale dává obrovský smysl také celé naší rodině. Je to nejkrásnější práce, jakou můžete dělat. Neskutečně vás to obohatí, dá vám to spoustu radosti, štěstí a naplní vám to srdce,“ říká Gabriela, která je jednou z pěstounek, jež v kampani autenticky sdílejí svůj příběh. Vánoční medailonek natočili i Andrea a Aleš, kteří vedle svých dětí vychovávají v pěstounské péči také Verunku. Celý příští rok se o své zkušenosti budou dělit další inspirativní pěstounské rodiny.

„Chceme vyzvat všechny, kteří nad pomocí dětem přemýšlí, aby se nám ozvali. Rádi jim pošleme víc informací a necháme je nahlédnout do života rodin, které už svůj pěstounský příběh žijí. Dát dětem rodinu je přece ten nejlepší vánoční dárek,“ uzavírá Julie Kochová.

Dobrý start – Z rodiny doletí dál, z. s.

Dobrý start je otevřená iniciativa lidí, kteří mají různé profese, ale společný cíl: pomoci malým dětem z ústavů do rodin. Sdružujeme odbornou i laickou veřejnost; všechny, kterým nejsou příběhy ohrožených dětí lhostejné.

 

Odkaz pro stažení videí: https://mab.to/gYaEOnigh

 

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Nejlepší dárek je rodina”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *