Rubriky

Nejvyšší čas na očkování proti chřipce

Uvažujete-li o očkování proti chřipce, pak máte nejvyšší čas. V lednu už je pozdě. Chřipka je závažné onemocnění, kterým se každoročně nakazí statisíce obyvatel a tisíce z nich jejím následkům podlehnou. Češi však chřipku navzdory varovným statistikám podceňují a účinnou prevenci – očkování – opomíjejí. Právě nyní je na očkování proti chřipce ten nejvhodnější okamžik. Pokud jej plánujete, měli byste to stihnout do konce roku. 

Řada lidí chřipku vzhledem k podobným projevům často mylně zaměňuje s běžným nachlazením, což přispívá ke zlehčování jejího nebezpečí. Ve srovnání s nachlazením je však chřipka vysoce infekční, má těžší průběh, nese větší rizika dalších komplikací a rovněž návrat k plnému zdraví trvá u chřipky obvykle mnohem déle. „Preventivní očkování proti chřipce dokáže výrazně snížit počty nemocných i zemřelých v souvislosti s každoroční chřipkovou epidemií. Ta naši zemi postihuje v chladných měsících roku, většinou mezi prosincem a březnem. Ideálním termínem pro očkování proti chřipce tak představuje období mezi říjnem a listopadem. Očkovat se lze i později, ale je potřeba vzít v úvahu, že ochrana nastupuje zhruba 14 dní po aplikaci očkovací látky,“ říká MUDr. Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu.

Očkování pomáhá všem věkovým skupinám, výrazně u nich snižuje výskyt onemocnění chřipkou i počet návštěv u lékaře. U zdravých dospělých až v 70 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30–70 % a riziko úmrtí až o 80 %. Očkování proti chřipce není povinné, vzhledem k poskytovaným benefitům se však důrazně doporučuje, a to zejména rizikové skupině obyvatel (chronicky nemocní pacienti jakéhokoliv věku, např. diabetici, kardiaci, astmatici, lidé s onemocněním ledvin apod., dále osoby starší 65 let, osoby v kontaktu s rizikovými pacienty). Rizikoví pacienti mají očkování včetně aplikace plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ostatním na něj přispívá většina zdravotních pojišťoven v rámci svých benefitních programů.

Očkování krok za krokem

Zjistěte si včas u svého praktického lékaře, zda má vakcíny proti chřipce k dispozici. Pokud ano, rovnou se domluvte na konkrétním termínu. Pokud ne, buď ji může lékař doobjednat, nebo navštivte nejbližší očkovací centrum. Samotné očkování se provádí do ramene. Po aplikaci vakcíny se doporučuje počkat v čekárně asi 20 minut kvůli případné nežádoucí reakci. Pokud nepatříte mezi pacienty, kteří mají očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, nezapomeňte si nechat vystavit doklad za nákup a aplikaci vakcíny, které budete potřebovat k pozdějšímu proplacení pojišťovnou.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Nejvyšší čas na očkování proti chřipce”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *