Rubriky

Pravidla správné péče o boty

Ať už si pořizujete každý měsíc nové boty, nebo zůstáváte věrni pouze několika oblíbeným modelům, měli byste své obuvi věnovat dostatečnou péči. V opačném případě se připravte na to, že i po jedné sezoně mohou boty putovat rovnou do popelnice. Přinášíme vám pár základních pravidel, jak správně ošetřovat obuv, aby dlouho sloužila a byla vaší nejlepší vizitkou. V prodejnách Deichmann k tomu najdete nejrůznější pomůcky.

Péče o obuv neznamená jen pouhé vyleštění její vnější části. Důležité je starat se o ni v každém ohledu. Základem je už samotné obouvání. Používejte při něm zásadně lžíci. Sešlapané paty rozhodně nevypadají pěkně, a nenapravitelně se tak ničí tvar obuvi. Po vyzutí je ideální vložit do bot speciální napínáky, které udržují jejich správný tvar a vyrovnávají záhyby vzniklé při chůzi. Zvykněte si také čistit obuv pravidelně po každém nošení – utřete ji vlhkým hadříkem nebo vykartáčujte od prachu, aby neztratila lesk či sametově hebký povrch. Správně byste měli dopřát obuvi přestávku minimálně tak dlouhou, jak byla nošena.

Děláte si starosti s čištěním obuvi? S využitím správného postupu a vhodných přípravků zjistíte, že to není nic náročného. V podstatě platí: nejdřív očistit, potom chránit. Novou obuv ošetřete pomocí vhodného impregnačního prostředku nejlépe hned před prvním obutím. Výběr prostředků se přitom liší podle druhu materiálu. Vyvarujte se použití nevhodného přípravku, který není určen na materiál vaší obuvi! Mohli byste ji nenávratně poškodit!

V prodejnách Deichmann najdete rozličné čisticí prostředky, houbičky, kartáče, ošetřující a impregnační spreje, speciální pečující mléka, ochranné krémy, změkčovadla na různé materiály a spreje pro hygienu obuvi. Nechte si poradit při výběru správného přípravku pro vaši obuv od zkušeného personálu a prodlužte tak její životnost na maximum.

Pravidla při ošetřování obuvi:

Boty to nemají vůbec lehké. Musejí vydržet horký asfalt i studený sníh. A jaký vděk si za to vyslouží? Jsou odloženy jen tak v koutě až do dalšího použití. A přitom by si určitě zasloužily trochu péče.

1) Ať už nosíte slipry, šněrovací boty nebo páskovou obuv, používejte zásadně lžíci na obouvání. Sešlapané paty vypadají nepěkně a nenapravitelně se tak ničí tvar obuvi.

2) Při vyzouvání ze šněrovací obuvi uvolněte všechny tkaničky, aby šla noha z boty snadno vyzout. Skutečně to nezabere mnoho času a je to pohodlnější a šetrnější pro nohy i obuv.

3) Napínáky udržují tvar obuvi, vyrovnávají záhyby vzniklé při chůzi a odlehčují konstrukci spodku obuvi. Avšak používejte je prosím jen v patřičné velikosti, protože jinak dojde ke zdeformování obuvi.

4) Napínáky jsou obzvlášť praktické při promočení obuvi v dešti nebo sněhu. Další možností je vycpání obuvi novinovým papírem. Boty nesušte v blízkosti topení a už vůbec ne přímo na něm. Useň pak může ztvrdnout, stát se nepoddajnou a lámat se. Takové poškození teplem už neodstraní žádný ošetřující prostředek.

5) Čistěte obuv pravidelně. Po každém nošení ji utřete nebo vykartáčujte od prachu, aby neztratila nic ze svého lesku nebo sametově hebkého povrchu.

6) S jakýmkoli poškozením, nebo jen s ochozenými podpatky, noste obuv včas k obuvníkovi. Zabráníte tak větším škodám a dlouhodobě ušetříte peníze.

7) Dopřejte obuvi přestávku minimálně tak dlouho, jak byla nošena. Ještě lepší je nechat boty 24 hodin odpočívat, aby mohly dobře vyschnout.

Rady k čištění obuvi:

Prach i nečistotu odstraňujte nejlépe hadříkem a/nebo vlažnou vodou, na robustnější useň můžete použít rovněž kartáč. Velurové usně čistěte pryžovým nebo drátěným kartáčem.

Novou obuv ošetřete pomocí vhodného prostředku nejlépe hned před prvním obutím. Výběr prostředku na ošetřování řídí podle druhu materiálu. Použitím nesprávných ošetřujících prostředků můžete způsobit, a to nejen u citlivých druhů usní, velké škody.

K oživení barev si vyberte prostředek o odstín tmavší než barva obuvi. Prostředky na údržbu nanášejte rovnoměrně a v tenké vrstvě krouživými pohyby, jinak se useň zašpiní a nebude se správně lesknout. Zabraňte také příliš silnému tlaku při nanášení, protože to by mohlo poškodit povrch usně. Prostředek na ošetření by měl působit asi čtvrt hodiny, potom se může obuv vyleštit měkkým hadříkem nebo měkkým lešticím kartáčem, nejlépe žíněným.

Jak odstraňovat skvrny? Žvýkačku nebo lepidlo nechte krátce zmrazit v mrazničce a potom odlepte, příp. odloupněte. Skvrny obsahující cukr odstraňte studenou vodou a mýdlem. Kuličkové pero na velurové usni? Přilepte na skvrnu lepicí pásku a nehtem nebo tvrdým předmětem silně toto místo přes lepicí pásku škrábejte. Nakonec lepicí pásku trhnutím odlepte.

Rada od profesionálů: K čištění a krémování rámu obuvi se nejlépe hodí starý zubní kartáček.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pravidla správné péče o boty”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *