Rubriky

Den dětí se slaví už zhruba 100 let

Čím potěšit nejmladší členy rodiny? Jsou tak nevinné, a přitom tak upřímné, až to někdy bolí. Řeč je samozřejmě o dětech. Jejich den u nás připadá na 1. června. Tušíte ale, kde má tento krásný svátek kořeny? A kdy se slaví v jiných zemích? Navíc pokud sháníte inspiraci, máme pro vás pár tipů na hračky pro menší i větší ratolesti.

Nejspíše úplně první zmínky o oslavách dětí pocházejí z poloviny 19. století. V roce 1857 uspořádal reverend Dr. Charles Leonard v Massachusetts speciální bohoslužbu, kterou věnoval dětem. Akci tehdy pojmenoval Den růží, ale později se z ní stal Den dětí.

Poprvé byl Den dětí oficiálně vyhlášen v Turecku, a to 23. dubna 1920. Slaví se tam dodnes. Tou dobou bylo v zemi založeno Národní shromáždění, což byla iniciativa bojující za svobodu státu především proti Řekům a Arménům. Svátek dětí měl upozornit na velkou roli dětí, které jsou stěžejní pro budoucnost země.

Na mezinárodní úrovni byl Den dětí vyhlášen o 5 let později (v roce 1925) v Ženevě během Světové konference pro blaho dětí. Po druhé světové válce (v roce 1949), bylo v Moskvě stanoveno datum 1. června coby Mezinárodní den ochrany dětí. Vyhlásila ho Mezinárodní demokratická federace žen. Od roku 1950 se v tento den slaví ve většině postkomunistických a komunistických zemí Den dětí.

Na kdy připadá Den dětí ve světě?

  • První pátek v lednu na Bahamách
  • Druhou sobotu v lednu v Thajsku
  • První neděli v březnu na Novém Zélandu
  • Poslední sobotu v dubnu v Kolumbii
  • 30. dubna v Mexiku
  • Druhou neděli v červnu v USA
  • Na 20. listopadu připadá Světový den dětí (z roku 1959, připomínka Deklarace práv dítěte Valným shromážděním OSN), tradičně ho slaví např. v Dánsku, Řecku, Francii, v Kanadě, na Filipínách apod.

Tipy na dárky ke Dni dětí:

Dětský stan domeček – Pet Shop

Dětský stan je skvělým výtvarným počinem mladé české návrhářky. Děti jsou uvnitř vystaveny působení mnoha podnětů v podobě zvířátek, které mohou při hraní i při odpočinku pozorovat a zkoumat. Ideální pro děti od 3 let. Rozměr: 95 x 72 x 102 cm.

Ptačí hnízdo zelené, závěsný stan

Houpačka a stan v jednom umožňuje dětem vytvořit si útulný houpací přístřešek v příšeří zahrady nebo v soukromí svého pokojíku. Dno houpačky je tvořeno nafukovacím polštářem, který můžete na zimu vypustit a společně s látkovou částí poskládat do malé krabice. Věk: 3+. Průměr: 110 cm. Výška stanu: 100 cm. Nosnost: 100 kg

Pejsek IPO s 60 míčky

Velký plyšový kamarád pejsek IPO s 60 míčky je uklidňující hračka z kolekce Niny. Ocásek je vyrobený z látkového míčku, který vydává zvonivý zvuk. Na těle pejska jsou hrací prvky, prostrkávací okénka, zrcátko. Ouška šustí. Všechny použité materiály jsou příjemné na dotek a nabízí dětem ničím nerušený čas relaxace. Je vhodný pro děti od 6 měsíců.

Hračky zakoupíte na Hrackyprovsechny.cz

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Den dětí se slaví už zhruba 100 let”

Napsat komentář