Rubriky

Mrtvice je stále velmi častá

Cévní mozkové příhody, laicky mrtvice, jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Zdravotní pojišťovny na léčbu vydávají téměř pět miliard korun každý rok. Oproti dobám před listopadem 1989 se významně zlepšila prognóza – úmrtnost je v současnosti o více než 60 % nižší než tehdy.

Ročně postihne mrtvice okolo 40 tisíc lidí, z toho zhruba pro pětinu je smrtelná a pro třetinu má trvalé následky v podobě invalidity. Celkově se s ní léčí téměř 180 tisíc pacientů.

„Klíčovou roli hraje u mrtvice čas, pravděpodobnost úspěšné léčby je výrazně vyšší, když se člověk dostane do nemocnice do tří hodin od prvních příznaků,“ říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada. „Obecně se objem prostředků alokovaných na tuto nemoc v čase zvyšuje. Aktuálně jde v celém systému o zhruba pět miliard korun ročně, tedy asi o čtvrtinu víc, než před 10 lety. Souvisí to hlavně s moderní, nákladnější léčbou a s centralizací péče do specializovaných pracovišť,“ dodává.

Cévní mozková příhoda (CMP) je definována jako akutní onemocnění mozku způsobené poruchou cévního zásobení. Ve zhruba 90 % jde o ischemickou CMP při uzávěru mozkové tepny. Riziko CMP stoupá s věkem. Kromě příčin, které nelze ovlivnit, existují i rizikové faktory, kterým lze předcházet. Lékaři radí snížit příjem alkoholu, nekouřit, hlídat si krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Vhodnou prevencí je zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu.

Jak rozeznat příznaky mrtvice?

Mezi tři nejčastější znaky mrtvice patří ochrnutí a necitlivost na jedné straně těla, poruchy řeči a poruchy vidění (např. dvojité či zúžené). Objevit se ale mohou i další jako závratě a poruchy rovnováhy nebo náhlý nástup silných bolestí hlavy. V případě podezření na mrtvice neztrácejte čas a co nejrychleji kontaktujte linku 155.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Mrtvice je stále velmi častá”

Napsat komentář