Rubriky

Speciální brýle pro jízdu na kole

Cyklistická sezona je v plném proudu. Ať už jste na bicyklu profíkem, nebo kolo vytáhnete jen občas, bez cyklistických brýlí se jednoduše neobejdete. Rozrážení větru nebo sluneční paprsky dokáží totiž dát vašim očím pořádně zabrat. Stačí na to všechno běžné sluneční brýle? Ano i ne: I když vás před UV zářením ochrání, zároveň i všechno ztmaví a zhorší schopnost rozlišit nerovnosti na cestě. Řešením jsou funkční sluneční brýle Oakley se speciální technologií skel Prizm.

Během rychlé jízdy je obecně složitější registrovat různé překážky a včas na ně reagovat. Různá prostředí na náš zrak kladou rozdílné nároky. Zatímco se běžná čočka slunečních brýlí snaží vnímání věcí kolem nás zlepšit prostým přidáním kontrastu, zároveň tím mění i odstíny barev, které vnímáme. S tímto problémem se ale dnes dokáží vypořádat speciální technologie zorníků Prizm, které filtrují ze světla optický šum, aby nenarušil vnímání barev. Skla s technologií Prizm jsou zasazena do rámů brýlí značky Oakley, která vyrábí sportovní brýle z extrémně lehkých a odolných materiálů. Špičkové materiály ve spojení s inovativními technologiemi využívají i jezdci slavné Tour de France, pro které jsou rychlé reakce na zrakové vjemy naprosto zásadní.

Štěrk a rozbitou silnici uvidíte přes růžové brýle jasněji

Předsudky spojené s růžovými skly hoďte za hlavu. Růžová skla s technologií Prizm ROAD nejsou pro parádu, ale zlepšují zrakové vnímání silničních cyklistů a cyklistek. Technologie filtruje určité vlnové délky světla a přizpůsobuje jim kontrast a jas – cyklistům tak pomáhá vidět strukturu silnice, registrovat včas díry a záplaty v asfaltu. Vnímání barev je zcela přizpůsobeno vozovce – vyzdvihovány jsou především bílá a žlutá podle vodorovného dopravního značení, světla semaforů jsou zároveň vnímána jako zářivější. Skla s technologií Prizm ROAD mají typicky růžovo-fialovou barvu.

Varianta skel Prizm ROAD JADE je laděna do modrých a zelených odstínů, které pomáhají snižovat únavu očí během delších jízd. Těmito skly je vybaven model Oakley Sutro Grey.

Na lesních cestách uvidíte i detaily

V lese jsou jiné světelné podmínky než na silnici. Lidským očím prospívá pohled do zeleně, při rychlé jízdě na kole si ale oči neodpočinou. Musí se soustředit na rychle se měnící odstíny půdy. Pro terénní cyklistiku byla speciálně vyvinuta technologie Prizm TRAIL TORCH, která na spektru zvýrazňuje hnědé a červené odstíny, čímž dává vyniknout zelené barvě. Vyznavači horských kol tak dokáží lépe rozpoznat přechody mezi odlišnými terény a nerovnosti za různých světelných podmínek. Iridiová vrstva Torch zvýrazňuje živost barev, zvyšuje kontrast a zesiluje vnímání hloubky, díky čemuž jsou brýle ideální i do extrémních trailových podmínek.

Ostré polední slunce vás nezpomalí

Když svítí slunce tak intenzivně, že vám barevná skla přijdou moc světlá, nejlépe poslouží cyklistické brýle s čočkou Prizm BOAD BLACK. Ta má na povrchu černou iridiovou vrstvu, která zvyšuje optický výkon. Je tak ideální pro polední, sluncem zalité vyjížďky. Stejně jako varianta Jade snižuje únavu očí, tentokrát ale za pomoci snižování oslnění.

Vše v jednom

Některé modely slunečních brýlí mají pevný rám, do které jdou zasadit různě zbarvená skla. Pokud jezdíte občas na silnici, někdy v lese, jindy zase potřebujete větší zatmavení skel kvůli prudkému slunci, nemusíte si kupovat víc brýlí. Stačí vám jedny sluneční brýle s možností výměnných skel. Podle toho, jak hodně svítí slunce, nebo kudy jedete, prostě jen vycvaknete jedno sklo a nacvaknete jiné. To umožňují například brýle Oakley Radar EV Path. S výběrem správných sportovních brýlí a skel vám výborně poradí odborníci v pražské pobočce Opticlab Oakley.

Nejčastější chyby cyklistů

Lidé nejčastěji chybují v tom, že si barvy cyklistických brýlí vybírají ne podle funkčnosti, ale jako estetický doplněk. „Zejména ženy požadují, aby jim barva skla ladila k cyklistickému dresu nebo helmě. Například mají doma modrou helmu, tak si přejí modrá skla brýlí na kolo. Naštěstí si zákazníci nechají vysvětlit, v čem spočívají funkční přednosti jednotlivých typů skel. Odcházejí spokojení a my máme dobrý pocit, že jejich jízda bude díky správně vybraným brýlím bezpečnější,“ říká optometristka Alice Burianová ze sítě Opticlab.

Všechny sluneční brýle Oakley poskytují 100% ochranu před UV zářením, polarizační filtr odráží téměř všechny odlesky, fotochromatické čočky reagují na změnu intenzity světla. Na míru je možné vyrobit také dioptrické sluneční cyklistické brýle.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Speciální brýle pro jízdu na kole”

Napsat komentář