Rubriky

Co byste měli vědět o botoxu…

K nejčetnějším zákrokům estetické medicíny patří aplikace botulotoxinu. Jen v Americe „na něj“ chodí přes 7 miliónů lidí ročně. I u nás patří k nejpopulárnějším zákrokům v oblasti anti-agingu. Dříve byla aplikace botulotoxinu považována pouze za marnotratnost bohatých dam, nyní ale patří k nejběžnějším úkonům na poli estetické medicíny. Pokud přemýšlíte o tom, že botox podstoupíte, je dobré předem vědět důležitá fakta a pro a proti.

Jak botox působí?

Botulotoxin neboli botulin je přírodní látka, která je ale vyráběná chemicky pod různými názvy, jako je Dysport či právě Botox. Působí tak, že vyřadí z činnosti nervové zakončení napojené na konkrétní sval, který svou pohybovou aktivitou utváří záhyby v kůži, tedy vrásku. Sval se následně uvolní a toto uvolnění se na kůži projeví jako vyhlazení vrásky.

V jakém věku je nejlepší začít?

„Přesná věková hranice neexistuje, jde o individuální věc. Samozřejmě nemá smysl, aby chodili lidé na botox ve dvaceti, ale na druhou stranu začínat s jeho injekcemi například až v padesátí letech může být také zbytečné. Důležité je vrásku podchytit, když se vytvoří při mimice obličeje (např. při mračení čela), a pak zase po narovnání čela zmizí. Pokud je vráska již vidět i mimo mimiku, tak bohužel botolutoxin příliš nepomůže a je nutné pro vyhlazení používat i další zákroky, zejména injekční aplikaci výplní,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic Dermatology.

Vrásky nezmizí navždy

Pokud podstoupíte aplikaci botolutoxinu, tak jde o přechodný efekt, který vydrží 3 až 5 měsíců. Záleží na lokalitě a intenzitě materiálů. Není to tedy navždy, jak si mnozí myslí. Takže když s výsledkem nejste spokojeni, víte, že za pár měsíců účinek zmizí. Na druhou stranu je třeba k udržení výsledku zákrok jednou za čas opakovat a počítat s dalšími finančními náklady.

Efekt je vidět až za pár dní

Pokud jste si nechali vyhladit obličej, a druhý den máte stále v ošetřené oblasti vrásky, tak ještě, než začnete vytáčet číslo svého dermatologa, počkejte dva až tři dny, kdy by měl efekt začít nastupovat. Do týdne je pak výsledek stoprocentní.

Ano, trochu to píchne

Krása trochu bolí, dalo by se říct. Velké bolesti se ale obávat nemusíte. Jde o injekční aplikaci, takže trochu to píchne, ale vše se dá vydržet i bez použití speciálního anestetického krému, který místo znecitliví. Navíc zákrok je prováděn těmi nejtenčími jehlami, takže ve většině případů nebývá po zákroku ani modřinka.

Nepředklánět se (alespoň osm hodin)

Aplikace botulotoxinu není náročná a většina lidí se bezprostředně po zákroku může vrátit ke svým běžným činnostem. „Důležité je pouze osm hodin po aplikaci se nepředklánět a neuléhat, případně spát s podloženými zády, aby se aplikovaná látka v tkáni nepřemístila. Týden doporučujeme vynechat solárium, návštěvu kosmetičky a masáže. A samozřejmě ošetřované plochy neškrábat či jinak nedráždit,“ dodává MUDr.  Moravcová z Perfect Clinic.

Botox proti pocení není škodlivý

V poslední době je trendem dopomáhat si proti pocení nejen antiperspiranty, ale i aplikací botolutoxinu. „V případě celkového nadměrného pocení je třeba provést vyšetření na některé z možných onemocnění. Může jít například o onemocnění štítné žlázy, u nočního pocení je třeba vyloučit onkologické onemocnění. Pokud se však pocení vyskytuje pouze místně, jde obvykle o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním organismus nijak netrpí. Zaprvé si tělo samo dokáže poradit a v případě blokace botolutoxinem jedné oblasti, kde jsou potní žlázy čili podpaží, svede vypocování do zbylých partií těla. Tudíž žádné přirozené cesty v těle ,nezamkneme‘. A za druhé jde o dávky botolutoxinu v množství, které není pro organismus toxické,“ říká MUDr. Petra Moravcová.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Co byste měli vědět o botoxu…”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *