Rubriky

Dejte najevo, že milujete…

K svátku svatého Valentýna si dáváme dárky, cestujeme za romantikou, míříme do skvělé restaurace nebo jen tak lenošíme doma ukryti před zraky ostatních. Ano, v tento den muži navštíví květinářství, cukrárnu, drogerii, zlatnictví nebo speciálku s dámským prádlem. A ženy pak rozbalí doma čokoládové srdce, červený polštář s nápisem I love you, božskou vůni nebo červený krajkový zázrak. Nebo naopak ženy samy překvapí svého miláčka svůdným prádlem, například od tradiční značky Triola.

Přestože spousta lidí vnímá svátek sv. Valentýna jako americkou komerční tradici, ve skutečnosti má ryze evropské kořeny. Zásadní postavou této legendy je katolický kněz a léčitel Valentýn z Terni (severovýchodně od Říma). Žil ve 3. století za vlády císaře Marka Aurelia Claudia (Claudius II.), tedy v době, kdy křesťanství nebylo v římské říši oficiálně povoleno. V celé říši byly tedy zakázány křesťanské manželské sňatky. Proti tomu nařízení vystupoval kněz Valentýn, který v tajnosti oddával mladé a zamilované křesťanské páry. Když na to přišli císařští úředníci, byl Valentýn zajat. Zemřel mučednickou smrtí právě 14. února pravděpodobně roku 269 našeho letopočtu.

Svátek, jak ho známe dnes, se začal slavit až od 20. století. Do té doby bylo datum 14. února zcela opomíjeno a málokdo o svatém Valentýnovi věděl. Za rozšířením této tradice stál americký podnikatel Walter Scott. Jeho firma zabývající se tiskem vánočních přání byla na pokraji bankrotu, když ho napadlo rozšířit tisk přáníček, tzv. Valentýnek i na tento svátek, který následuje pár týdnů po Vánocích. Tak začala úspěšná etapa jeho podnikání a také novodobá forma tohoto svátku. Z Ameriky se rozšířila do Evropy a po roce 1989 i k nám do Čech.

Nejstarší valentýnka

Za nejstarší valentýnské přání je považován dopis ke dni sv. Valentýna ze 14. února 1477, který poslala jistá Margery Brewsová svému snoubenci Johnu Pastonovi. Nyní je uchováván v londýnské Britské knihovně.

Pozor na polibky na veřejnosti

Pokud byste se chtěli v zemi valentýnské tradice líbat na veřejnosti, pečlivě nastudujte, jak je tato „problematika“ ošetřena v různých státech: V Connecticutu, Michiganu či Bostonu si dejte pozor na líbání v neděli. Ta má být určena duchovnímu rozjímání, a proto je líbání v neděli na veřejnosti zakázáno. Ve státě Florida muži nesmějí líbat manželkám ňadra. V Iowě se můžete líbat až pět minut, Rhode Island dovoluje líbat se nanejvýš tři minuty a ze všeho nejpřísnější je Maryland. Ten umožňuje jen kratičký, vteřinu trvající, polibek.

Tipy na krásné prádlo, které zakoupíte v e-shopu Triola.cz:

Saténová noční košilka Esotiq Ciao, 899 Kč

Červená souprava pro velká prsa s hladkými košíčky a krajkovým obvodem, 1399 Kč, klasické kalhotky 599 Kč

Červený sexy krajkový model se svislými švy, 1399 Kč

Tmavé modely podprsenek Kasiopea pro menší (1499 Kč) a velká prsa (polovyztužená, 1399 Kč)

I bílé prádlo je svůdné, jako tento bestseller pro velká prsa

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Dejte najevo, že milujete…”

Napsat komentář