Historie laku nehty
Barevně nalakované nehty nosily už ženy ve staré Číně, ale první skutečný lak na nehty vytvořila až v roce 1920 Francouzka Michelle Ménardová a inspirovala se karoseriemi automobilů. Hned vzápětí, ve 30. letech, zavedla značka Revlon módu stejného odstínu laku a rtěnky. Tedy to, nač jsme zvyklé i dnes, kdy prestižní kosmetické firmy minimálně 2x ročně představují módní barevné kolekce zahrnující vedle očních stínů také rtěnky a laky na nehty.
První lak si vyrobily už staré Číňanky. Do směsi z arabské gumy, vaječných bílků, želatiny a včelího vosku přidaly rozmačkané okvětní plátky růží a vrstvu pak ponechaly na nehtech několik hodin nebo rovnou celou noc. Egypťanky si zdobily nehty henou, královna Kleopatra je však nosila rudé – otrokyně jí konečky prstů zdobily speciální směsí z jahod, připravenou podle tajného receptu. V Orientu si ženy do nehtového lůžka vstřikovaly organickou barvu, takže jim pak nehty už rostly barevné. Barva nehtů odrážela společenské postavení. Například v šestém století před naším letopočtem se u čínské královské rodiny nosily barvy zlatá a stříbrná, později i rudá s černou. Ženám nižšího stavu se ale povolovaly pouze světlé tóny. Tu, která by se odvážila použít královskou barvu, stihl trest smrti!
Tehdy ovšem zdobení nehtů nebylo jen výsadou žen a vůbec to nikdo nepovažoval za znak zženštilosti. Například egyptští, babylonští i římští bojovníci strávili několik hodin před bitvou úpravou vlasů i barvením nehtů, které měly stejný barevný odstín jako barva jejich rtěnky.
Od středověku až do devatenáctého století dávaly ženy přednost tomu, že si nehty natíraly vonnými růžovými olej a pak leštily semišem. Skutečného laku na nehty se dočkaly až v roce 1920. Francouzku Michelle Ménardovou k jeho vytvoření inspirovaly automobilové karoserie. Barva ale nebyla zdravotně nezávadná a nehty ničila, protože se dala smýt jedině acetonem. Mimochodem, víte, jakou měl její první lak barvu? Hádáte správně – růžovou. Ta je totiž společně s klasickou červenou nejpoužívanější od samotného počátku lakování nehtů. Například herečka Lana Turnerová používala zásadně rudou rtěnku i lak na nehty. V její době se už používal lak patentovaný Annou Hamburgovou z Kalifornie, který se dal odstranit snadno a bez poškození nehtu. Už také byl k dispozici podlak a nadlak (base coat a to coat), takže manikúra déle vydržela. Objevily se i různé pilníky a odstraňovače kůžičky (tzv. pomerančové dřívko se používá už od 19. století).
Klasický lak na nehty – tedy lahvičku se štětečkem ve víčku – uvedla jako první na trh americká značka Revlon. Její laky patří dodnes k nejoblíbenějším.
První umělý nehet vznikl v roce 1957, když si zubař Frederick Slack v práci zlomil vlastní nehet a vyrobil si náhradu z dentálního akrylátu. Ta se ovšem nelepila, ale zavěšovala na horní okraj nehtu. Boom umělých nehtů zastal v 50. letech v Hollywoodu, kdy si herečky nechávaly lepit přirozené nehty černošského obyvatelstva. Dlouhá léta pak bylo běžné zpevňování nehtů pomocí hedvábného nebo skelného vlákna. Až v 80. letech byl vynalezen UV gel, který postupně vytlačoval původní materiály. Ženy si ho oblíbily, protože vyniká přirozeným vzhledem, flexibilitou a skvělou přilnavostí k přírodnímu nehtu a vyvolává minimum alergických reakcí.
Za zmínku stojí ještě vznik populární francouzské manikúry. Má ho na svědomí americký vizážista a zakladatel společnosti Orly Jeff Pink, který v roce 1976 potřeboval pro své klientky takovou úpravu nehtů, jež by ladila s různými kostýmy. Nejspíš ani sám tehdy netušil, jaký ohlas tím vyvolá.
Jak nehty správně nalakovat, aby lak co nejdéle vydržel?
- Zkracujte nehty na přiměřenou délku
Pokud jsou nehty příliš dlouhé, koledujete si o to, že si odštípnete barvu, nebo hůř – zlomíte celý nehet. Krátkými nehty minimalizujete podobná rizika. Jednoduše: kratší nehty, bezpečnější nehty.
- Investujte do podkladové a vrchní vrstvy (base coat a top coat)
Díky aplikaci podkladové a vrchní vrstvě prodloužíte životnost manikúry až o několik dní.
- Používejte při domácích pracích rukavice
I běžný úklid bytu může lak poškodit, proto všude tam, kde hrozí kontakt s mycími přípravky, noste ochranné gumové rukavice. Zabráníte tak zbytečnému vysušování manikúry, které vede ke ztrátě lesku a odlupování laku.
- Nalakujte i volný okraj nehtů
Okraje nehtů i při běžných pracovních činnostech dostávají hodně zabrat. Zkuste nanést na okraje vrstvu bezbarvého laku ještě před samotným lakováním.
- Méně je více
Příliš silná vrstva laku nedělá nehtům dobře a může vést k odlupování barvy. V tomto případě platí, že méně je někdy více.
- Lakujte jedním směrem
Nezáleží na tom, zda budete lak nanášet z levé strany na pravou nebo opačně. Nikdy ale nelakujte nehty tahy tam a zpět, zvyšuje to jejich náchylnost na poničení.
Tag francouzská manikúrahistorie lakovánílak na nehtynadlakpodlakumělý nehet
0 Komentáře “Historie laku nehty”