Rubriky

Jak využít konopí v létě?

Konopí je rostlinou, která je po celá staletí využívána různými kulturami. Své místo měla již v antice nebo starověké Číně, kde se využívala k léčebným účelům i zkrášlovacím procesům. V očích některých je konopí vnímáno pouze jako droga, ale k dostání je i legální varianta konopí setého v zákonné normě THC. Není proto třeba se konopí obávat, jde totiž o úžasnou rostlinu s hromadou blahodárných účinků. Poznat to můžete i nyní, v létě. Přinášíme pět praktických tipů.

Konopím proti popálení od sluníčka

Léto bývá plné pohody a horkých dnů, které spousta z nás tráví u vody. V tuto chvíli ale může být velkým ohrožením sluníčko, které v případě nedostatečné ochrany dokáže pokožku nepříjemně poškodit. Zásadní je prevence, tedy používat opalovací krém odpovídajícího faktoru, netrávit na slunci příliš dlouhou dobu, mít pokrývku hlavy a nepobývat na slunci mezi 11. a 15. hodinou. Někdy se však stane, že i když dodržíte všechny zásady, vaše pokožka zrudne a rázem máte před sebou několik opravdu nepříjemných hodin i dnů. V tuto chvíli může velmi pomoci právě konopí, ideálně ve formě tělového či pleťového oleje s výraznými regeneračními účinky.

Vhodné jsou zejména přípravky, které jsou kombinovány i s olejem jojobovým, který je téměř identicky se strukturou kožního mazu a dokáže zastat jeho funkci. „Konopný olej pokožku zklidňuje ihned po natření, dodává jí potřebné látky a regeneruje. Při výběru správného oleje se zaměřte také na to, aby obsahoval také zelené části rostliny (cannabis sativa extract). Jedině ty totiž obsahují účinné látky cannabinoidy, zejména důležité CBD. Nenechte se oklamat. Jestli chcete olej, který vám prospěje, nespoléhejte se na olej vylisovaný pouze z konopných semen,“ doporučuje Jiří Stabla, odborník na konopí a zakladatel Konopných lékáren.

Konopím proti hmyzu

Konopný olej má ale více způsobů využití než jen zklidnění popálené pokožky. Co se vám vybaví, když se řekne letní večer? Nejspíše příjemné posezení venku s přáteli či rodinou, něco dobrého k pití a jídlu, zahrádka, příjemné teplo… a nepříjemný hmyz. S komáry a další havětí se můžete vypořádat různými způsoby. Doporučuje se například zapalovat svíčky, které by je měly odpudit. Odehnat je od vás však může i konopný olej. Ten s obsahem extraktu ze zelených částí rostliny jim totiž příliš nevoní a pokud si jím namažete pokožku, přestanou vás obtěžovat. A když už vás hmyz štípne, rychlá regenerace je jistá se správnou konopnou mastí.

Konopím proti plísním

Obdobím, kdy spousta lidí trpí plísňovými onemocněními, je právě léto. Je tomu tak proto, že lidé nosí nevhodnou obuv, ve které se noha nadměrně potí, ale příčinou bývá také koupání na veřejných místech, kde se tato onemocnění velmi dobře přenášejí. Plísně se objevují nejčastěji mezi prsty na chodidle, ale i na patách a mohou způsobit značnou bolest. Předejít plísním můžete zvolením správné obuvi. Pokud je opravdu vedro, uzavřeným botám se vyhněte obloukem. Obuv si s nikým nepůjčujte. Pomůže taky nechodit do bazénu naboso, ale vždy si vzít například žabky. V boji s plísní, která se již projevila, může být dobrým spojencem mast z konopí, které má antibiotické účinky. „Stačí aplikovat jednou denně v tenké vrstvě na postižené místo a plíseň by se během několika dnů měla začít ztrácet,“ radí Jiří Stabla.

Konopím proti bolesti

Léto bývá časem, kdy se spousta lidí uchýlí k nějaké fyzické aktivitě. Vyjedete si na výlet na kole, zahrajete si plážový volejbal nebo vyrazíte na túru do hor. Někdy se ale může stát, že přeceníte své síly a na světě jsou přetažené svaly, modřiny, různé oděrky a další úrazy. Na tato drobná poranění se doporučuje používat konopná mast, která umí jednak hojit drobné ranky, ale také ulevovat od bolesti svalů, kloubů i šlach. Máte namožené nohy z celodenního cyklovýletu? Stačí si je večer namazat tenkou vrstvou konopné masti a hned bude lépe. I zde si dejte pozor na obsah extraktu ze zelených částí konopné rostliny, který je pro úlevu od bolesti klíčový.

Konopí proti hladu

Takřka zázračnou součástí konopné rostliny je také konopné semínko. Už jedna lžíce této suroviny dokáže dodat lidskému tělu minimální denní dávku všech potřebných živin. Dá se jíst po lžíci, ale také přidávat do různých jídel, přičemž nejvíce se hodí pro použití ve studené kuchyni. „Přisypat jej můžete do salátů nebo dětských přesnídávek, vyrobit si z něj domácí konopné mléko nebo jej nechat naklíčit,“ uvádí Jiří Stabla, odborník na konopí. Konopné semínko je bohaté na bílkoviny, minerály, prospěšné rostlinné steroly a aminokyseliny. Typický je pro něj zejména ideální poměr esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6. Jedná se o velmi lehkou a zdravou potravinu, která se ideálně hodí na léto, protože nezatěžuje žaludek a podporuje pocit uvolnění.

PRODUKTOVÉ TIPY:

Univerzální konopná mast Hempin (100 ml) s extraktem z rostliny Cannabis Sativa je určena k péči o popraskanou, suchou a podrážděnou pokožku. Obsahuje cannabinoidy z rostliny konopí, které napomáhají pokožku vyživovat a přispívají k její lepší regeneraci.

Bez konzervačních látek, parfémů a barviv.

Konopné semínko loupané Hempin (500 g) a potravinové výrobky z něj patří podle světových vědců zabývajících se výzkumem konopí jednoznačně mezi jedny z nejdůležitějších přírodních potravinových doplňků pro lidský organismus.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak využít konopí v létě?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *