Rubriky

Janine Rewell a vánoční obaly pro Kiehl‘s

Značky Kiehl‘s připravila v rámci limitované vánoční edice kosmetické balíčky a adventní kalendář s designem od finské výtvarnice JANINE REWELL. Přinášíme vám rozhovor, ve kterém se dozvíte něco o jejích vánočních tradicích a o vztahu ke kosmetice Kielhl‘s.

Janine Rewell je finská návrhářka, která žije a pracuje v Helsinkách. Zájem o geometrii a přírodní témata vyústil v originální pojetí ilustrace a instalace. Abstrakce, geometrické tvary, výrazné barvy a fantastkní kresby zvířat se spojují v neobvyklé krajiny nejen na obrazech, ale i užitných předmětech, jako je textil nebo právě obaly kosmetiky.

Jak byste svoje umění popsala?

Můj ilustrátorský styl se opírá o geometrii a směřuje k ladnějšímu a zdobnějšímu výsledku. Moje malby jsou plné energie. Barvy se snažím používat rovnoměrně úplně všude, aby se oči diváka mohly potulovat po celém obrazu, jak dlouho budou chtít. Hodně se nechávám inspirovat přírodou a královstvím zvířat – ve tvarech života je tolik představivosti a pestrosti ve srovnání se vším, co vytvořil člověk. Co se obrazů týče, obrovskou sílu malby spatřuji ve svobodě vytvářet světy, kde se fantazie mísí s realitou. Takové světy vybízejí diváka, aby si vizualizoval nálady a pocity, které ve skutečném světě nemají svůj pevný předobraz.

Co pro vás znamenají Vánoce?

Vánoce pro mě, coby výtvarnici, patří mezi nejnáročnější části roku. Často začínám s tvorbou ilustrací s vánoční tématikou už v květnu, takže mám pocit, že Vánoce jsou značnou součástí mého života po větší část roku. A když konečně zaklepou na dveře, cítím, že jsem vánoční nálady už víc než plná, a že bych si od svátků potřebovala dát svátek. Žiju ve Finsku, kde se během Vánoc sluníčko na obloze ukáže jen vzácně, takže většinou odcestuji někam na jih, abych si nějak to dlouhé období temna zpříjemnila.

Máte nějakou oblíbenou vánoční tradici?

Finové mají takový zvyk, že před štědrovečerní večeří navštěvují hřbitovy, aby vzpomínali na své zesnulé blízké a předky. K hrobům nosí svíčky a vánoční věnce. Sluníčko se sotva zvedne nad obzor, takže je šero nebo tma a celý hřbitov je krásně ozářen desetitisíci svíček. To je moje oblíbená tradice.

Mohla byste nám říct pár slov o vaší inspiraci a malbách pro Kiehl’s?

Vizuální materiály značky jsou propojené s New Yorkem. Apelují na představivost, k níž tohle město doslova vybízí prostřednictvím tolika zajímavých subkultur a různorodých lidí, a právě díky nim je New York takový, jaký je. Já pocházím z Finska, ale určitou dobu jsem studovala design na škole Rhode Island School of Design v Providence. Do New Yorku jsem často jezdívala na víkendy a poznala jsem jeho pověstný charakter a rytmus. Od té doby toto americké velkoměsto pravidelně navštěvuji a stýkám se s přáteli, které jsem si tenkrát udělala. Když jsem se pustila do tvorby této vánoční kampaně, stoprocentně jsem hledala inspiraci právě v těchto návštěvách a snažila jsem se načrtnout postavy, s nimiž jsem se tam seznámila… Přidala jsem jim jenom špetku vánoční představivosti.

Máte mezi produkty Kiehl’s nějakého favorita?

Whipped Crème de Corps. Má fantastickou texturu.

Jaká je vaše první vzpomínka na Kiehl’s?

Moje první, úplně jasná vzpomínka na Kiehl’s patří vánočnímu obalu, který pro vánoční kampaň navrhla tvůrčí dvojice Craig & Karl. Vzpomínám si, jak jsem ten obal obdivovala a říkala si, jak by bylo krásné, kdybych i já někdy mohla na takové úrovni se značkou spolupracovat. A jsem proto neskonala šťastná, že se moje přání splnilo!

Co byste označila za nejunikátnější projekt, na kterém jste pracovala?

Asi kampaň založená na bodypaintingu pro luxusní značku obuvi. Spolupráce s novým typem médií mě vždycky vzrušovala a v tomto případě šlo o lidské tělo. Takový podklad neustále mění polohu i úhly dopadu světla. Linie lidského těla zkreslují malbu a autor tak musí o celém procesu malby přemýšlet úplně jinak.

Co máte na své práci nejraději?

I po 15 letech mě fascinuje fakt, že si na krásný život vydělávám tím, co mám nejraději: malováním praštěných obrázků.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Janine Rewell a vánoční obaly pro Kiehl‘s”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *