Rubriky

Omega-3 index jako ukazatel rizika kardiovaskulárních chorob

Dostatečný přísun omega-3 kyselin patří poslední dobou k nejčastějším doporučením lékařů a výživových poradců. Proč tomu tak v poslední době je a co je vlastně dostatečná míra omega-3 nenasycených mastných kyselin? O tom už odborníci nemusí spekulovat. Příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin lze totiž měřit. Stačí k tomu pouze kapka krve. Index, podle něhož lze příjem omega-3 kyselin hodnotit, pomohl stanovit profesor William S. Harris ze Sanford School of Medicine. Ze studií zároveň vyplynulo, že omega-3 index slouží jako ukazatel rizika kardiovaskulárních chorob. Podobně jako dosud často zmiňovaný cholesterol.

Na nedostatečný příjem omega-3 poukazují vědecké výzkumy často. Jako ideální zdroj proto odborníci doporučují konzumaci rybího oleje z tučných mořských ryb. Těch ale konzumují Češi velmi málo. Zřejmě i proto figurují vysoko v žebříčku zemí s častým výskytem kardiovaskulárních chorob.

Mezi rizikové faktory v případě srdečních onemocnění patří podle National Heart, Lung & Blood Institute v National Institutes of Health (NIH) například diabetes, kouření, nadváha či vysoký krevní tlak. Jeden aspekt však na seznamu dosud chyběl, a to omega-3 index. „Omega-3 index splňuje řadu požadavků z hlediska rizikových faktorů, včetně konzistentních epidemiologických důkazů i věrohodného mechanismu účinku. Nejdůležitější jsou však důkazy, podle nichž lze zvyšováním hladiny omega-3 kyselin snížit rizika srdečních příhod. Jinými slovy, mohlo by to být stejně důležité, ne-li důležitější než hladina cholesterolu,“ tvrdí profesor William S. Harris.

Indexový test je jednoduše měřítkem množství EPA a DHA v krvi, konkrétně membrán červených krvinek. Například pokud máte 64 mastných kyselin v buněčné membráně a 3 jsou kyseliny EPA a DHA, pak byste měli omega-3 index 4,6 %.

Omega-3 index test je udáván v procentech. Co to přesně znamená? Hodnota omega-3 indexu přesahující 8 % je nejnižší riziková zóna. Většina spotřebitelů se však pohybuje kolem 6 % nebo méně. Kupříkladu v USA nepřesáhne u většiny lidí hodnota 4 %, tudíž jsou vystaveni nejvyššímu riziku. Být v zóně s nízkou hodnotou znamená až o 90 % vyšší riziko náhlé srdeční smrti.

Rizikové zóny omega-3 indexu jsou:

  • Vysoké riziko < 4 %
  • Střední riziko 4–8 %
  • Nízké riziko > 8 %

Většina lidí však není s testem omega-3 indexu obeznámena. Prozatím je dostupný v USA, ale v České republice se s jeho distribucí počítá do budoucna. Ve skutečnosti mnozí ani nevědí o zdravotních rizicích spojených s nízkými hladinami omega-3. A pro ty, kteří chápou, co to znamená, může vyvstat řada nejasností.

Budou například omega-3 kyseliny zvyšovat omega-3 index? Odpověď zní ne. Pouze EPA a DHA omega-3 zvýší omega-3 index. ALA, další populární omega-3 kyselina, obsažená například v chia semínkách, nebude mít také žádný vliv na omega-3 index.

Bohatým zdrojem EPA a DHA kyselin je rybí olej z mořských ryb žijících v chladných vodách. Ryby totiž přeměňují kyselinu alfa-linolenovou (jejímž zdrojem je fytoplankton) na EPA a DHA. Pro lidský organismus jsou tyto dvě mastné kyseliny naprosto nezbytné, jejich nedostatek vede k degeneraci těla v mnoha směrech.

„Omega-3 mastné kyseliny z mořských ryb EPA a DHA působí protizánětlivě a snižují riziko srdečně-cévních onemocnění, například snižují rizika srdečních arytmií, vyššího krevního tlaku nebo trombotických komplikací, a druhým působením je vliv na mozek a jeho fungování zejména u dětí a seniorů. Zde tyto tuky velmi výrazně zlepšují tzv. kognitivní schopnosti, tedy schopnosti učit se a zapamatovat si. Bohužel konzumace v České republice je na úrovni asi jedné pětiny průměru v Evropě a velmi zaostává i za výživovými doporučeními přímo pro českou populaci. Proto bychom měli nejen konzumaci tučných mořských ryb zvýšit, ale toto navýšení příjmu omega-3 mastných kyselin z mořských ryb podpořit i pravidelnou konzumací přímo rybího oleje, zejména ve výše zmíněných skupinách obyvatelstva, které z příjmu těchto mastných kyselin mají nejvyšší profit,“ dodává výzkumný pracovník IKEM a odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek.

Produktové tipy:

S podporou rozvoje mozku začněte už u batolat

Věděli jste, že nejdůležitějším obdobím z hlediska rozvoje mozku jsou první tři roky života? V tu dobu totiž dítě dokáže „nasát“ široké spektrum podnětů. Koneckonců během této periody se naučí chodit, mluvit – a to je pořádný výkon. Přijímání nových vjemů můžete podpořit i stravou. Spolehněte se proto na Můj první rybí olej Möller’s z tresčích jater, který obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Ty jsou totiž důležité pro správný vývoj mozku a zraku dětí.

 

 

 

Podpořte zdraví svých blízkých nad 50

Věděli jste, že schopnost tvorby vitaminu D u starších lidí klesá v porovnání s dvacetiletým člověkem až o 75 procent? Vysoké množství tohoto vitaminu, který posiluje imunitu a přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, se nachází například v játrech mořských ryb. Překvapte své rodiče či prarodiče netradičním vánočním dárkem v podobě speciálního balení rybího oleje z tresčích jater Möller’s se zvýšeným obsahem vitaminu D.

 

 

 

Dávka zdraví pro celou rodinu

Vitamin D, který je důležitý pro obranyschopnost organismu a pomáhá udržovat kosti, svaly a zuby zdravé, se nachází zejména v mořských rybách. Stejně jako omega-3 mastné kyseliny, které blahodárně působí na naši imunitu, srdce, oči i mozek. Vysoký obsah vitaminu těchto složek proto najdete například v oleji z tresčích jater Möller’s. Vybrat si lze ze dvou přírodních příchutí – citronové a ovocné, které zachutnají zvláště dětem. K zajištění potřebného množství vitaminu D stačí každodenní konzumace jedné čajové lžičky. K dostání v lékárnách.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Omega-3 index jako ukazatel rizika kardiovaskulárních chorob”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *