Rubriky

Konopí v těhotenství a po porodu

Bylo zjištěno, že expozice konopí během těhotenství má významně negativní účinky na vývoj plodu a dlouhodobé výsledky neurovývoje. Studie ukázaly, že expozice konopí in utero (v děloze) je spojena s trvalými kognitivními a behaviorálními důsledky, které mohou přetrvávat až do mladé dospělosti dítěte.

Kanabinoidní hyperemetický syndrom

Je důležité, aby si těhotné ženy byly vědomy rizik spojených s užíváním konopí během těhotenství a vyvarovaly se jeho užívání k léčbě nevolnosti a zvracení. „Chronické užívání konopí může také vést k rozvoji kanabinoidního hyperemetického syndromu, což je stav charakterizovaný cyklickými epizodami zvracení, bolestí břicha a nutkavým koupáním,“ vysvětluje MUDr. Rodion Schwarz vedoucí lékař ze SCHWARZ CLINIC. Ženy se musí vyvarovat jak kanabidiolu (CBD), tak THC a obecně všem formám marihuany.

Konopí je nejběžněji užívaná nelegální droga při těhotenství

Navzdory rostoucí legalizaci konopí po celém světě jsou informace o bezpečnosti užívání konopí během těhotenství a kojení stále omezené. Konopí je nejběžněji užívanou nelegální drogou během těhotenství, přičemž údaje, které ženy samy uvedly, naznačují prevalenci 2–5 %. Tyto údaje jsou pravděpodobně podceněné.

Kanabinoidy se mohou objevit i v mateřském mléku

Ženy, které užívají konopí během těhotenství, častěji užívají jiné drogy, jako je alkohol a tabák, což může dále zvýšit rizika pro vývoj plodu. Vedle toho studie ukázaly, že kanabinoidy mohou snadno procházet placentou a objevit se v lidském mateřském mléce, což vede k expozici plodu a novorozence.

Je důležité těhotné ženy a matky podporovat

Závěrem lze říci, že těhotné a kojící ženy by měly být informovány rodinnými lékaři, zdravotními sestrami a porodními asistenty o možných rizicích spojených s užíváním konopí. Ženy by měly být povzbuzovány, aby se marihuaně vyhýbaly. „S rostoucí legalizací konopí je nezbytné vzdělávat veřejnost, zejména těhotné a kojící ženy, o potenciálních škodách užívání konopí během těhotenství a kojení. Tímto způsobem můžeme podporovat zdravější výsledky pro matky i děti,“ říká MUDr. Rodion Schwarz vedoucí lékař ze SCHWARZ CLINIC, www.schwarzclinic.cz.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Konopí v těhotenství a po porodu”

Napsat komentář