Rubriky

Sollertia 2019 – soutěž zručnosti kadeřníků

Podpořit spolupráci odborných škol s odborníky z praxe, posílit zájem žáků o vybraný obor a ocenit jejich zručnost i kreativitu, to je cílem soutěže SOLLERTIA. Její další ročník zaměřený na budoucí kadeřníky se konal 29. dubna ve školicím centru SOU kadeřnického v Praze 8 na Invalidovně. Vyzyvatelem, který odvážně poměřil své síly s nastupující kadeřnickou generací, byl tentokrát JAN PEŠAN. Soutěžním úkolem byl Nadčasový dámský účes budoucnosti, stylizovaný do vln.

Princip soutěží Sollertia:

Soutěže Sollertia, které jsou určené pro žáky středních odborných škol vybraných oborů vzdělání s výučním listem a také pro vybrané obory vzdělání s maturitní zkouškou, pravidelně vyhlašuje Magistrát hlavního města Prahy. Hlavním principem těchto dovednostních soutěží je přímé porovnání výkonů žáků a odborníka z praxe, tzv. vyzyvatele, v závěrečném kole, kde jsou všem nastavena stejná pravidla a žáci se posuzují za stejný soutěžní úkol podle stejných kritérií jako vyzývatel. Díky tomu je možné objektivně zjistit úroveň získaných vědomostí a dovedností žáka v porovnání s profesionálem v oboru. Nejlepší žák z každého oboru, který dosáhne alespoň 66% výsledku vyzyvatele, je oceněn čestným titulem SOLLERS (z lat. ZRUČNÝ) a stříbrnou medailí ze 42 gramů ryzího stříbra.

Soutěž je zajímavá také tím, že v prvním kole si sami žáci vybírají ze svého středu spolužáka, který by měl jejich školu reprezentovat. Navrhnou jich celkem 10 a ti se pak začnou pod vedením učitelů odborného výcviku připravovat na soutěž. Soutěžní témata jsou tři a teprve před samotným finálovým kolem se vylosuje jedno z nich. Všichni soutěžící si tedy musí připravit a nacvičit tři různé účesy. Ve druhém kole žáci ještě ve škole předvedou připravené účesy a pedagogové vyberou nejlepšího z nich, aby školu reprezentoval v závěrečném, finálovém kole.

V rámci kadeřnického oboru bylo pořádáním finálového kola soutěže Sollertia 2019 pověřeno SOU kadeřnické v Praze 8. Vyzyvatelem se stal tentokrát známý kadeřník JAN PEŠAN, který se v letech 1995–2000 stal opakovaně mistrem nebo vicemistrem ČR v dámské účesové tvorbě a reprezentoval Českou republiku jak na mistrovství světa, tak i v soutěžích Evropského poháru v Rusku, Řecku, Francii, Rakousku, Německu, Belgii a Lucembursku. Provozuje úspěšný salon v Teplicích. „Do poroty jsme pozvali tři skvělé kadeřníky, kteří se minulých ročníků zúčastnili jako vyzyvatelé – Blanku Haškovou, Dariu Hekerlovou a Tomáše Kotlára,“ vysvětlil Mgr. Jan Cigánik, ředitel pořádající školy.

Podmínky soutěže:

Modelka měla mít vlasy předem připraveny v libovolné barvě a délce tak, aby bylo možno vytvořit všechny 3 varianty losovaného účesu. Barva měla harmonizovat s účesem. Úkolem soutěžících bylo na místě vytvořit studii (nákres s postupem práce), provést střih, (zkrácení minimálně o 3 cm) a konečný styling dle vylosovaného zadání.

Soutěžní témata (losuje bezprostředně před startem soutěže):

1) Střih dámských vlasů s možností využití všech technik. Konečná úprava do vln ve stylu 20. let minulého století.

2) Střih dámských vlasů s možností využití všech technik. Konečná úprava do vln v současných módních trendech.

3) Střih dámských vlasů s možností využití všech technik. Konečná úprava do vln – nadčasový účes budoucnosti.

Ke spokojenosti všech soutěžících bylo vylosováno téma č. 3, tedy nadčasový účes budoucnosti. Časový harmonogram byl velkorysý – 45 minut na studii účesu, 60 minut na přípravu modelky (včetně mytí vlasů a líčení), 90 minut na samotnou tvorbu účesu a nakonec 15 minut na obhajobu práce před porotou.

Bylo patrné, že soutěžící přípravu nepodcenili. Potřebné techniky vln si opravdu dobře nacvičili, to ocenila i porota, která během soutěže procházela mezi soutěžícími a pozorovala je při práci. Jak podotkla jedna s učitelek odborného výcviku, v rámci tréninku si žáci zopakovali techniky, které za celou dobu studia naučili. To se jim u červnových závěrečných zkoušek bude hodit (stejně jako obhajoba před porotou).

„Tohle je jediná soutěž, která nevyžaduje jen řemeslné dovednosti, ale také schopnost prezentace vlastní práce. Pro mne jsou vítězové všichni, protože byli opravdu perfektně připraveni,“ řekla předsedkyně poroty Blanka Hašková před vyhlášením výsledků. „Obdivuji, že žáci třetích ročníků dokážou vytvořit takové práce. Budu rád, když z vás jednou budou naši kolegové,“ přidal se s oceněním Tomáš Kotlár.

O závěrečné slovo se postaral ředitel pořádající školy Mgr. Jan Cigánik a ocenil především spolupráci všech čtyř škol. „Tentokrát vyhrála naše žákyně, což mi udělalo opravdu radost, ale to není to nejdůležitější. Naším společným cílem je vychovávat co nejšikovnější kadeřníky, kteří se dokážou prosadit na kadeřnickém trhu. Vy všichni jste nejlepší z každé školy – tak to vidí vaši spolužáci i učitelé. Jednou se třeba právě někdo z vás stane vyzyvatelem v některém z dalších ročníků soutěže Sollertia.“

Odborná porota: Blanka Hašková, Daria Hekerlová, Tomáš Kotlár

Zúčastněné školy:

GBČ a PČS SOU, s.r.o., Praha 10

SŠ – COPTH, Praha 9

MOUSŠ, s. r. o., Praha 4

SOU kadeřnické, Praha 8

Výsledky:

Jan Pešan – 100 %

  1. místo: Klára Uhlířová, SOU kadeřnické, Praha 8 – 98 %
  2. místo: Kristýna Kuviková, SŠ – COPTH, Praha 9 – 90 %
  3. místo: Vitalii Khalanta, MOUSŠ, s. r. o., Praha 4 – 89 %
  4. místo: Sele Patric, GBČ a PČS SOU, s.r.o., Praha 10 – 56 %

Slavnostní vyhlášení výsledků s předáním diplomů a cen se uskuteční 22. května v reprezentativních prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice, za účasti představitelů hlavního města Prahy.

Účes od Jana Pešana

Vítězná práce od Kláry Uhlířové

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Sollertia 2019 – soutěž zručnosti kadeřníků”

Napsat komentář