Rubriky

Trápí vás neustálá únava?

Zdraví máte jenom jedno, tím byste se měli řídit, pokud vám zrovna není úplně skvěle. Samozřejmě nemusíte být každý den v perfektní kondici, ale vleklá únava trvající několik týdnů často znamená jiný problém než noc strávená na nepohodlném polštáři. Máte-li pochybnosti, jestli je vaše zdraví skutečně zcela v pořádku, není lepší varianta než podstoupit komplexní prohlídku neboli komplexní screening.

Kompletní prohlídku vašeho zdraví zajistí lékaři pomocí souboru téměř 20 vyšetření, které potom ve všech souvislostech prozkoumá interní lékař a vyhodnotí závěr. Tato metoda slouží k diagnostice onemocnění ve fázi před objevením se klinických příznaků, díky ní lze včas poznat rozvíjející se nemoc dříve, než propukne. Komplexní screening tak kombinuje poznatky moderní medicíny a zaměřuje se zejména na včasné podchycení kardiovaskulárních, onkologických, ale také civilizačních onemocnění. „Komplexní prohlídka nám dá obraz toho, kde má dotyčný nejslabší článek a jak rychle bude stárnout. V obecné rovině totiž platí, že jsme tak staří, jak starý je náš nejslabší článek,“ říká interní lékařka Veronika Šimková z Kliniky GHC Praha, která zajišťuje konečné hodnocení.

Příliš málo odpočinku, nebo únavový syndrom?

Dlouhodobá únava může být způsobena různými faktory, jako je nedostatek odpočinku, málo světla, špatně složený jídelníček, ale také se může jednat o strašáka všech manažerů, kterým je únavový syndrom. Právě pro včasné zachycení poměrně vážné nemoci je screening díky své rychlosti a efektivnosti klíčový. Velmi vytížení lidé často zdravotní prohlídky odkládají z důvodu, že nemají možnost trávit svůj čas v čekárnách při jednotlivých vyšetřeních, musí se sami k odborníkům objednávat, akceptovat dlouhé čekací lhůty, interpretovat jednotlivým lékařům závěry a podezření předchozích doktorů. Zároveň je systém zdravotnictví nedokonalý v tom, že pacienti nejsou schopni hledat sami případné souvislosti v různých lékařských zprávách, proto je hledání příčin problému velmi komplikované.

Jak probíhá komplexní prohlídka?

Pacient jistě ocení, že všechna vyšetření probíhají v jeden den a na jednom místě. Během přibližně 8 hodin vás čeká absolvování základních laboratorních testů, po kterém následuje dalších 20 prohlídek zahrnujících vyšetření krve a moči (včetně nádorových markerů), měření profesionálním analyzátorem, který zjistí složení těla (procento tuku, vody a bezvodé aktivní tělesné hmoty), bazální metabolismus a metabolickou spotřebu při zvoleném stupni aktivity, ultrazvukové vyšetření břicha a štítné žlázy, funkční vyšetření plic, podrobná anamnéza a kompletní interní prohlídka, EKG, vyšetření velikosti a funkce srdečních oddílů, stavu srdečních chlopní, posouzení tlakových parametrů, vyloučení vrozené srdeční vady a nálezů na perikardu (osrdečníku) a aortě, dále dermatologické vyšetření, které sleduje stav a choroby kůže, včetně vyšetření rizikových znamének. Samozřejmostí je také rentgenové vyšetření srdce a plic, základní oční vyšetření, vyšetření sloužící ke stanovení hustoty kostní tkáně upozorňující na stav řídnutí kostí – osteoporózu. Poměrně zásadní je také neurologické vyšetření ověřující stav centrálního nervového systému (mozku a míchy) a periferních nervů, rehabilitační vyšetření prováděné fyzioterapeutem, které odhalí problémové oblasti pohybového aparátu včetně nesprávných návyků vedoucích ke chronickým obtížím.  Dopplerovské vyšetření cév zase umožní preventivně zasáhnout v době, kdy doposud nedošlo k závažnému postižení. Celý den končí chirurgickým vyšetřením se zaměřením na onemocnění léčená chirurgem, gynekologickou prohlídkou u žen nebo urologickou prohlídkou u mužů. Během celého dne je o vás ovšem skvěle postaráno, máte k dispozici ubytování hotelového typu a samozřejmě snídani, oběd i večeři.

Jak jste na to s vašim zdravím? Odborník vám vše vysvětlí

Všechna vyšetření jednotlivých odborníků a specialistů nakonec kompletuje jeden zodpovědný lékař, který má všechny potřebné informace, a dokáže tak zhodnotit zdravotní stav pacienta komplexně a v souvislostech. „Jde o celkové vyhodnocení výsledků zjištěných během komplexního screeningu, kde proběhne prezentace a přesné zhodnocení celkového zdravotního stavu klienta. Potom probereme potom možná rizika spojená se současným zdravotním stavem a lékařskými nálezy, rizikové faktory a ideální způsob prevence pro udržení či léčby pro stabilizaci a zlepšení aktuálního stavu,“ vysvětluje doktorka Šimková.

Věděli jste, že…

Velké množství lidí přičítá svou trvalou únavu a nižší výkon vysokému pracovnímu nasazení a přechozeným virovým onemocněním. Sami si uvědomují, že lehčí nemoci neléčí a přecházejí a vědí, že to má na jejich organismus dlouhodobý dopad. Málokdy si ovšem uvědomí, kam až může tato „lehkomyslnost“ zajít.

O klinice GHC Praha: Jde o největší a nejkomplexnější soukromé zdravotnické zařízení v ČR s nejdelší tradicí. Od svého založení v roce 1996 poskytuje svým klientům širokou diagnostickou a léčebně preventivní péči na vysoké úrovni. Kromě špičkově vybavených sálů s nejmodernější technikou se může pyšnit nadstandardní lůžkovou péčí pro klienty po chirurgických výkonech na monitorovaných lůžkách, ale také pokoji hotelového typu pro klienty na revitalizačních a léčebných pobytech.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Trápí vás neustálá únava?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *