Rubriky

Zvládněte home office zdravě

Tento rok zásadně proměnil mimo jiného i náš každodenní způsob života. Většina z nás se nečekaně přesunula z kanceláří na home office. Kromě změn v organizaci práce jsme byli nuceni obměnit i naše zvyklosti. Trávíme více času doma vsedě u monitorů a jsme také nuceni více se stravovat doma. Využijte toto období jako příležitost, zaměřte se na svůj životní styl a vytvořte si dlouhodobé návyky, které vás udrží ve zdraví.

Home office byl donedávna brán jako jeden z občasných pracovních benefitů. V letošním roce k němu jako ke kroku ochraňujícímu jejich zaměstnance v rámci samoizolace přistoupila větší část zaměstnavatelů. Home office se tak stal standardem i pro ty, kteří o něj nijak zvlášť nestáli. Jak by mohli dříve vyprávět zejména lidé pracující na volné noze, pracovat z domova není dovolená, jak se ostatním možná zdálo. Z dlouhodobého hlediska přechod na home office zásadně proměňuje naše denní zvyklosti a vzhledem k okolnostem si na tento způsob práce budeme muset zvyknout. „Jednou z nesporných výhod práce z domova je ušetřené množství času, který bychom jinak strávili na cestě do kanceláře. Využijte těchto plusů a připravte se zvládnout home office dlouhodobě zdravě a v pohodě,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

1) Omezte čas u obrazovky

Když pracujeme doma, máme často tendenci u počítače zůstávat i dlouho po práci. Navíc vzhledem k omezeným možnostem toho, kam dnes můžeme jít, se přímo nabízí trávit čas doma u televize sledováním filmu. Nezapomeňte ale, že přemíra modrého světla ovlivňuje množství hormonu melatoninu a tím má zásadní vliv na kvalitu našeho spánku. Zkuste se vyššího množství modrého světla vyvarovat zejména ve večerních hodinách. Přemíra modrého světla v dlouhodobém měřítku může i poškozovat naše oči. Žlutá skvrna lidské sítnice je bohatá na karotenoidy lutein a zeaxantin, díky nimž naše tělo filtruje škodlivé světlo. Pokud však máme těchto antioxidantů nedostatek, může modré světlo nevratně poškodit buňky sítnicového nervu. „Tyto antioxidanty lze naštěstí doplňovat ve stravě. Velké množství jich obsahuje špenát a kapusta. Případně jsou v dostatečném množství obsaženy v doplňcích stravy určených k udržování zdraví našich očí. Obsahují totiž výtažky z okvětních lístků měsíčku lékařského, který se pyšní vysokým obsahem právě těchto antioxidantů,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý.

2) Méně stresu a více pohybu

Současná složitá situace, neustálé změny a velká míra nejistoty si žádají zaměřit se na lepší odbourávání stresu. Naučte se vydechnout, lépe pracovat s vašimi myšlenkami a zůstaňte více v klidu. Pomoci může meditace a také větší množství pohybu.

Vyzkoušejte některé z dostupných aplikací na meditace. Začněte třeba i s pouhými pěti minutami denně, ale vytrvejte. Právě vaše dlouhodobá vytrvalost se časem zúročí a sami na sobě poznáte, že na náročné situace budete reagovat s větším klidem.

Pokud jste otáleli, tak teď je vhodná doba pro to se konečně začít hýbat. Většinu času trávíme nyní vsedě doma. Dopřejte si pohyb alespoň ve formě procházek. Volný čas zkuste strávit na čerstvém vzduchu. Když jsou posilovny zavřené, neostýchejte se a začněte běhat. I kdybyste zvládli jen kilometr, nebuďte na sebe přísní. Nejdůležitější je začít a nedávat si přehnané cíle. I pokud běžíte rychlostí chůze, stále je obdivuhodné to, že jste se rozhodli. Postupně uvidíte sami na sobě pokroky. Pobyt venku vám nejen zlepší fyzičku, ale budete se i cítit lépe.

3) Pestrá strava a dostatek vitaminů

Většinu z nás čeká nově příprava většiny pokrmů doma. Abyste neskončili jen u chleba s máslem, projděte si ve volné chvíli výživové tipy a informace. Načerpejte inspiraci na pestré recepty a zejména v tomto období se soustřeďte na dostatečný přísun vitaminů. Mezi hlavní posily naší imunity patří vitaminy C a D a prvky selen a zinek. Zařaďte do svého jídelníčku celozrnné výrobky, ryby, vlašské a další ořechy, citrusové plody, avokádo, kvalitní sýry, houby a hlavně čerstvé ovoce a zeleninu obecně. Pokud si nejste jisti dostatkem některých vitaminů, sáhněte po doplňcích stravy pro získání jejich optimálního množství. „Vyhněte se na chvíli smaženým potravinám a slazeným nápojům, které vaše tělo zbytečně zatěžují. Vytvořte si raději zdravé návyky – například můžete vyměnit sladké za kus čerstvého ovoce nebo nakrájenou mrkev, místo přeslazených přílohových omáček si dát zakysanou smetanu či obměnit smažené brambory vařenými nebo rovnou ochuceným salátem s ořechy,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý.

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Zvládněte home office zdravě”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *