Rubriky

Brýle „hotovky“ vám mohou ublížit

Koupit si v supermarketu, na benzínce nebo v drogerii brýle „hotovky“ neboli „čtečky“ je pohodlné a levné. Jenomže pokud je používáte dlouhodobě, mohou vám spíše uškodit zhoršeným zrakem i celou řadou obtíží. Proto pokud tento typ brýlí nosíte, zbystřete. Jejich nástrahy a úskalí uvede na pravou míru oční optička DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.

Jak to jen udělat, aby byly ruce delší a cenovka šla konečně přečíst? Je vám tato situace povědomá? Je naprosto přirozená. S přibývajícím věkem je totiž pro naše oči stále obtížnější „přepínat“ mezi viděním na dálku a blízko. „U nás se silné ročníky sedmdesátých let akorát dostaly do věku 45 let a více, proto se nejčastěji v ordinaci setkávám s presbyopií, neboli nepěkně řečeno stařeckou vetchozrakostí,“ zmiňuje DiS. Klára Kašparová.

„Hotovky“ jen pro lidi se stejným počtem dioptrií

Pokud trpíte presbyopií, znamená to, že se oči rychle unaví a při čtení se mohou dostavit bolesti hlavy. Ale nemusí tomu tak být, máte-li k dispozici správné brýle na blízko. Ty ovšem nepořídíte v drogerii ani na benzínce. „Když si v oční optice vyberete brýlové obroučky, zabrousíme brýlová skla na míru – přesně dle vašich dioptrií a s případnou korekcí astigmatismu. Dále je vždy potřeba změřit PD číslo neboli rozteč vašich zornic. To je něco, co hotové brýle z drogerie také nekorigují. Levné brýle z benzínky či drogerie nejsou optimální ani z hlediska použitého materiálu, který zpravidla nebývá kvalitní,“ pokračuje oční optička.

Nejen horší vidění, ale i únava či nevolnost

„Při častém používání nevhodných čtecích brýlí se může u lidí objevit řada zdravotních potíží. Jedná se například o zhoršené vidění, bolesti hlavy a očí, únava, závratě, nevolnost, ale také záněty spojivek či slzení nebo pálení očí. Pokud vás něco z toho trápí a nosíte tzv. hotovky, možná je právě tohle příčina vašich problémů,“ dodává DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.

Univerzální brýle by se měly používat jen na krátkodobé čtení například etikety v obchodě – ostatně právě k tomuto účelu se začaly kdysi vyrábět. Hotové brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu. Před zakoupením brýlí je vždy dobré navštívit očního lékaře, popřípadě využít služeb optometristy. Dioptrické brýle na blízko odpovídající přesným dioptrickým hodnotám zkrátka nenahradíte.

TIP: Jednoduchou a cenově dostupnou variantou, jak si pořídit brýle na blízko vyrobené na zakázku přímo pro vaše oči, je využít služeb zavedené oční optiky OptikDoDomu. V období 1. 9. 2022 – 21. 10. 2022 mají akci „brýlová skla na čtení zdarma“. Kód akce: CTENIZDARMA

Tipy na brýle z nabídky OptikDoDomu.cz:

Tag

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Brýle „hotovky“ vám mohou ublížit”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *